Słowa Najważniejsze

Poniedziałek 31 stycznia 2022

Czytania »

Andrzej Macura

|

31.01.2022 00:00 GN 4/2022 Otwarte

Legion demonów robił z nim, co chciał

Mk 5, 1-20

Jezus i uczniowie Jego przybyli na drugą stronę jeziora do kraju Gerazeńczyków. Gdy wysiadł z łodzi, zaraz wyszedł Mu naprzeciw z grobowców człowiek opętany przez ducha nieczystego. Mieszkał on stale w grobowcach i nikt już nawet łańcuchem nie mógł go związać. Często bowiem nakładano mu pęta i łańcuchy; ale łańcuchy kruszył, a pęta rozrywał, i nikt nie zdołał go poskromić. Wciąż dniem i nocą w grobowcach i po górach krzyczał i tłukł się kamieniami.

Skoro z daleka ujrzał Jezusa, przybiegł, oddał Mu pokłon i zawołał wniebogłosy: «Czego chcesz ode mnie, Jezusie, Synu Boga Najwyższego? Zaklinam Cię na Boga, nie dręcz mnie!» Powiedział mu bowiem: «Wyjdź, duchu nieczysty, z tego człowieka». I zapytał go: «Jak ci na imię?» Odpowiedział Mu: «Na imię mi „Legion”, bo nas jest wielu». I zaczął prosić Go usilnie, żeby ich nie wyganiał z tej okolicy.

A pasła się tam na górze wielka trzoda świń. Prosiły Go więc złe duchy: «Poślij nas w świnie, żebyśmy mogli w nie wejść». I pozwolił im. Tak, wyszedłszy, duchy nieczyste weszły w świnie. A trzoda około dwutysięczna ruszyła pędem po urwistym zboczu do jeziora. I potonęły w jeziorze. Pasterze zaś uciekli i rozpowiedzieli o tym w mieście i po osiedlach.

A ludzie wyszli zobaczyć, co się stało. Gdy przyszli do Jezusa, ujrzeli opętanego, który miał w sobie „legion”, jak siedział ubrany i przy zdrowych zmysłach. Strach ich ogarnął. A ci, którzy widzieli, opowiedzieli im, co się stało z opętanym, a także o świniach. Wtedy zaczęli Go prosić, żeby odszedł z ich granic.

Gdy wsiadał do łodzi, prosił Go opętany, żeby mógł przy Nim zostać. Ale nie zgodził się na to, tylko rzekł do niego: «Wracaj do domu, do swoich, i opowiedz im wszystko, co Pan ci uczynił i jak ulitował się nad tobą». Poszedł więc i zaczął rozgłaszać w Dekapolu wszystko, co Jezus mu uczynił, a wszyscy się dziwili.

Czytaj Pismo Święte w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Wracaj do domu, do swoich, i opowiedz im wszystko, co Pan ci uczynił i jak ulitował się nad tobą. Mk 5,19

Ewangelia z komentarzem. Legion demonów robił z nim, co chciał
Gość Niedzielny

Straszne musiało być cierpienie owego opętanego człowieka. Legion demonów robił z nim, co chciał. Ten ciągły krzyk, to bicie się kamieniami wskazują, że bolało go strasznie. I nikt nie mógł mu pomóc. Nawet zakucie w łańcuchy, by krzywdy sobie nie robił, nic nie dawało. Przerażające. A Jezus paroma słowami poskromił demony i uzdrowił go. Wystarczył Jego stanowczy rozkaz. Bo tego, który stworzył cały świat widzialny i niewidzialny, nawet demony, chcą czy nie chcą, muszą słuchać. Warto zauważyć, jak bardzo cierpliwy jest Bóg wobec człowieka: mógłby zmusić go do posłuszeństwa, a tego nie robi. Z historii tej płynie nadzieja. Zwłaszcza dla tych, którzy bardzo cierpią. Kiedyś na przeklęty – zdawałoby się – brzeg ich życia też przybędzie Chrystus. I zostaną uzdrowieni.

 

Ewangelię z komentarzem znajdziesz również na naszym kanale SPOTIFY. Obserwuj, by niczego nie przegapić.

Znajdziesz nas także w Podcastach Google