Słowa Najważniejsze

Piątek 31 grudnia 2021

Czytania »

Paweł Lis

|

31.12.2021 00:00 GN 51/2021 Otwarte

Spróbujmy czasami zachwycić się Biblią

J 1, 1-18

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało.

W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.

Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości.

Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.

A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od ojca, pełen łaski i prawdy.

Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie». Z Jego pełności wszyscy otrzymaliśmy – łaskę po łasce.

Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.

Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie ojca, o Nim pouczył.

Światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka.  J 1,9

Ewangelia z komentarzem. Spróbujmy czasem zachwycić się Biblią
Gość Niedzielny

Ach, jak gęsto w tym fragmencie Ewangelii św. Jana. Każde zdanie można by nieustannie analizować i studiować. Czy znajdziesz tutaj coś dla siebie? Poszukiwanie odpowiedzi w Piśmie Świętym pewnie często nam się zdarza, ale żeby nie być monotonnym i nie zanudzać Pana Boga samymi pytajnikami, spróbujmy czasami czymś z Biblii się zachwycić, zamyśleć się na chwilę albo coś sobie wyobrazić. Zagłębianie się w Słowo niczym w dobrą lekturę, aby nie przegapić dosłownie niczego, to rozżarzanie światła, które pozwala nam więcej zauważyć, szczególnie w ciemności.

Ewangelię z komentarzem znajdziesz również na naszym kanale SPOTIFY. Obserwuj, by niczego nie przegapić.

Znajdziesz nas także w Podcastach Google