Nowy numer 13/2024 Archiwum

Lewicowe in vitro niekonstytucyjne

Bardzo prawdopodobne, że projekty SLD, Ruchu Palikota oraz liberalny PO, dotyczące metody in vitro, są niezgodne z naszą konstytucją.

Obecnie w Sejmie są procedowane dwa projekty regulujące kwestię sztucznego zapłodnienia: SLD oraz Ruchu Palikota, oba niemal identyczne, różnią się jedynie nieistotnymi szczegółami. Jednak Biuro Analiz Sejmowych zgłosiło wobec nich wątpliwości co do zgodności z prawem, dlatego trafiły do sejmowej komisji ustawodawczej. W czasie obrad tej komisji poseł PO Jacek Żalek postawił wniosek, aby oba zbadać, czy oba projekty są zgodne z naszą Konstytucją. Konkretnie chodzi o zgodność z art. 38. Konstytucji, który mówi, że „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”. Tymczasem propozycje lewicy zezwalają nie tylko na tworzenie zarodków zapasowych i ich mrożenie, ale dopuszczają też ich selekcję i niszczenie. Komisja przyjęła jego wniosek i teraz lewicowe propozycje badają konstytucjonaliści.

Jednak negatywna ocena komisji ustawodawczej nie tylko może spowodować odrzucenie projektów lewicowych, ale także posłanki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która ma go złożyć w Sejmie w najbliższym czasie. W jej propozycji jest co prawda zakaz zabijania ludzkich zarodków, ale zezwala ona na wytwarzanie ich dowolnej liczby i mrożenie, bez określenia co się z nimi stanie, a więc nie ma gwarancji prawnej chroniącej ich życie.

Jeśli komisja orzeknie, że tworzenie zarodków nadliczbowych i ich mrożenie jest sprzeczne z prawną ochroną życia, którą gwarantuje nasza Konstytucja, oznaczać to będzie, że w Sejmie będą mogły być procedowane projekty całkowicie zakazujące in vitro, co jest zgodne z nauczaniem Kościoła, a taki zgłosił w poprzedniej kadencji Sejmu poseł PiS Bolesław Piecha, albo zakładające, że wszystkie wytworzone zarodki będą wszczepiane do organizmu kobiety, a takie rozwiązanie przewiduje projekt posła PO Jarosława Gowina. Oba mają w najbliższym czasie mają zostać ponownie złożone w Sejmie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego