Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Świętość odpowiedzią na grzech

Na zbrodnie pedofilii wspólnota Kościoła powinna odpowiedzieć modlitwą, nawróceniem i miłością.

To bardzo trudny czas dla wierzących w Polsce. Ujawnione w filmie „Tylko nie mów nikomu" przypadku molestowania dzieci przez księży są wstrząsające. Nie zmienia to fakt, że są w filmie fragmenty nierzetelne, że może być on wykorzystany w walce kulturowej i politycznej z Kościołem. Wobec tej odrażającej zbrodni, jak powiedział o pedofilii Benedykt XVI, te sprawy schodzą na dalszy plan. Sprawcy i odpowiedzialni za ukrywanie pedofilii  powinni ponieść karę, powinni z pokorą uklęknąć, schylić głowę i prosić ofiary o przebaczenie. Także ludzie świeccy, którzy nie reagowali na sygnały o takich zachowaniach księży. Przyszedł czas pokuty. Siłą dokumentu braci Sekielskich jest przede wszystkim ukazanie cierpienia ofiar, tragedii, która rzutuje na całe ich życie, czego do tej pory raczej sobie nie uświadomiliśmy. Cała sytuacja wywołuje u ludzi wierzących, duchownych i świeckich, szok i ból. Pojawiają się propozycje i działania jak takim zbrodniom zapobiec w przyszłości. Kościół zaostrza normy postępowania, biskupi diecezjalni wprowadzają specjalne zasady ochrony dzieci, władze świeckie zaostrzają kary za to przestępstwo.

To jest potrzebne, ale nie wystarczające. Odpowiedź nie może sprowadzać się  do wymiary ludzkiego. Trzeba prosić Boga, aby wszedł w ten problem, prosić, by dał łaskę, aby się pedofilii skutecznie przeciwstawiać. Na przykład modlić się, aby do seminariów szli ludzie głębokiej wiary, bo jej brak jest jednym z istotnych źródeł tej zbrodni duchownych. Prośmy więc Boga, aby ten dramat jaki przeżywa obecnie nasz Kościół rozwiązał. Modlitwa to wielka siła. Jest jeszcze inna płaszczyzna – duszpasterska. Odpowiedzią księży na to przestępstwo, które przecież dotyczy tylko części duchownych, ale sprawiło, że pod pręgierzem znaleźli się wszyscy, powinna być większa gorliwość duszpasterska, praca duchowa, dążenie do świętości, przylgnięcie do Boga. To samo do tyczy ludzi świeckich, którzy poczuwają się do odpowiedzialności za Kościół. To też czas weryfikacji naszej miłości do Kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego