Słowa Najważniejsze

Czwartek 21 grudnia 2023

Czytania »

Andrzej Macura

|

21.12.2023 01:00 GN 50/2023 Otwarte

Błogosławiony jest każdy, kto zaufał Bogu

Łk 1,39-45 

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w ziemi Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.

Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona głośny okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. a skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto bowiem, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jest, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana».

Błogosławiona jest, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana. Łk 1,45

Ewangelia z komentarzem. Błogosławiony jest każdy, kto zaufał Bogu
Gość Niedzielny

Pięknie brzmi ta pochwała, którą Elżbieta kieruje do młodej Maryi: jesteś błogosławiona, bo uwierzyłaś Bogu. Właściwie jednak Elżbieta zwraca się do Niej jakby w trzeciej osobie. Mówi: „błogosławiona jest, która uwierzyła”. To sformułowanie nasuwa myśl, że błogosławiony jest każdy, kto zaufał Bogu. Co znaczy zaufać Bogu? Uwierzyć, że On czuwa nad nami, gdy przychodzą w życiu sytuacje, w których trzeba wybierać między tym, co przyniesie stratę, ale jest dobre i sprawiedliwe, a tym, co niby przynosi zysk, ale jest złe i krzywdzące dla bliźnich. Wybierajmy błogosławieństwo.