Słowa Najważniejsze

Wtorek 2 sierpnia 2022

Czytania »

Judyta Syrek

|

02.08.2022 00:00 GN 30/2022 Otwarte

Kto patrzy na Boga, zyskuje siłę i wolność

Mt 14, 22-36

Gdy tłum został nasycony, zaraz Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał.

Łódź zaś była już o wiele stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze.

Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się, myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»

Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!» A On rzekł: «Przyjdź!» Piotr wyszedł z łodzi i krocząc po wodzie, podszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!»

Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, człowiecze małej wiary?»

Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym».

Gdy się przeprawili, przyszli do ziemi Genezaret. Ludzie miejscowi, poznawszy Go, posłali po całej tamtejszej okolicy i znieśli do Niego wszystkich chorych, prosząc, żeby ci przynajmniej frędzli Jego płaszcza mogli się dotknąć; a wszyscy, którzy się Go dotknęli, zostali uzdrowieni.

Czytaj Pismo Święte w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: „Panie, ratuj mnie!”.
Mt 14,30

Ewangelia z komentarzem. Kto patrzy na Boga, zyskuje siłę i wolność
Gość Niedzielny

Wszystko jest dobrze, dopóki człowiek w tym, co robi, patrzy na Boga i jest z Nim w relacji. Abraham, rozmawiając z Bogiem, ufając Bogu, wyrusza w podróż życia do Ziemi Obiecanej. Mojżesz dzięki mocnej relacji z Bogiem jest w stanie zatrzymać morze, by doświadczyć wolności. Piotr staje na wodzie z mocą i patrząc na Boga, dokonuje rzeczy niemożliwych. I zawsze, kiedy będzie patrzył na Boga, jego moc będzie nieograniczona. Ale wystarczy, że odwróci wzrok od Boga, i zaczyna tonąć, z czasem zacznie nawet zdradzać. Oto historia człowieczeństwa. Historia najważniejszej relacji – człowieka z Bogiem. Kto patrzy na Boga, zyskuje siłę i wolność.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.