Słowa Najważniejsze

Wtorek 9 sierpnia 2022

Czytania »

Judyta Syrek

|

09.08.2022 00:00 GN 31/2022 Otwarte

Tracimy czas na małe sprawy, ignorując to, co ważne

Mt 25, 1-13

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: "Podobne jest królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie oblubieńca. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły ze sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się oblubieniec opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły.

Lecz o północy rozległo się wołanie: «Oblubieniec idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!» Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: «Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną». Odpowiedziały roztropne: «Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie». Gdy one szły kupić, nadszedł oblubieniec: te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: «Panie, panie, otwórz nam». Lecz on odpowiedział: «Zaprawdę powiadam wam, nie znam was». Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny".

Czytaj Pismo Święte w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną i drzwi zamknięto.
Mt 25,11

Ewangelia z komentarzem. Tracimy czas na małe sprawy, ignorując to, co ważne
Gość Niedzielny

Panny roztropne ucztują. Nieroztropne zapominają o najważniejszej rzeczy, wychodzą na zakupy, wracają i zastają zamknięte drzwi. Obraz wymowny i bardzo współczesny. Tracimy czas na małe sprawy, ignorując to, co ważne. Zatracamy się w słownych potyczkach, nie myśląc o budowaniu dobrych i trwałych relacji. Zabiegamy o wiele, a tracimy z oczu to, co istotne. Nie da się w małostkowości zobaczyć Boga. Wiara kieruje nasz wzrok na rzeczy wielkie. Jest nam dana po to, by przygotować nas do udziału w wieczności. Ona weryfikuje nasze potrzeby ziemskie i racjonalizuje postępowanie. Nie bez powodu zostało nam też dane słowo Boga. Ono jest światłem na drodze wiary. Znając Słowo, zachowujemy roztropność. A roztropność prowadzi do spotkania z Panem Bogiem na wiecznej uczcie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.