Nowy numer 25/2018 Archiwum

Czeka nas twarda walka

Wyniki wyborów samorządowych pokazują, że w parlamentarnych wygrać może zarówno PO, jak i PiS, jednak nawet przegrana Platforma ma większe szanse na rządzenie.

Nie wiadomo, jakie będą werdykty sądów okręgowych w sprawie protestów wyborczych, które uznają, że nieprawidłowości wypaczyły wynik, że doszło do fałszerstw i nakażą powtórzenie głosowania. Oczekując na ich wyroki, warto zastanowić się nad  oficjalnymi wynikami w kontekście przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Szczególnie chodzi o rezultaty wyborów do sejmików wojewódzkich, bo one w największym stopniu pokazują rozkład sił w skali ogólnopolskiej.

Jeśli za zwycięzcę uznamy tego, kto realnie rządzi w największej liczbie województw, to z pewnością jest to Platforma Obywatelska w koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym. Jednak procentowo w wyborach do sejmików wojewódzkich zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując o 0,5 procent więcej niż PO, tyle że ze względu na system liczenia Platforma otrzymała więcej mandatów. PO zdecydowanie zwyciężyła też w wyborach na prezydentów miast - ma ich 29, a PiS 12. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że kandydaci PiS przegrywali z PO niewielką liczbą głosów, w największych miastach uzyskiwali ponad 40 procent. Na czele jest PO, ale PiS depcze jej po piętach, a momentami wysuwa się na prowadzenie, jednak nie przekłada się to na rządzenie. Jeśli takie rezultaty będą w wyborach parlamentarnych, czeka nas koalicja PO-PSL. Warto jednak zwrócić uwagę, że PiS jest na fali wznoszącej i poparcie dla tej partii rośnie, a dla PO spada. Na pewno będziemy obserwować twardy bój między tymi partiami.

Przykład Warszawy, gdzie według sondaży H. Gronkiewicz-Waltz miała wygrać bez problemów w pierwszej turze, pokazuje, iż kandydat PiS w wyborach prezydenckich Andrzej Duda nie stoi na straconej pozycji i może podjąć walkę z dominującym w sondażach Bronisławem Komorowskim.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Piotr_Adamczyk
  02.12.2014 09:00
  Niestety niektórzy Szanowni Forumowicze, podobnie jak PiS, traktują Dekalog dosyć wybiórczo. Ósme Przykazanie zostało z niego definitywnie wykreślone.

  Kłamstwo o zamachu w Smoleńsku i kłamstwo o sfałszowanych wyborach samorządowych to dwie potężne fale, które mają wynieść PiS do władzy.

 • Bartek
  02.12.2014 10:30
  Polska to jak najbardziej normalny demokratyczny kraj. To, że się różnimy w poglądach to nic takiego. Tylko w krajach totalitarnych jest jednomyślność i brak problemów przy wyborach.
  doceń 3
 • jurek
  03.12.2014 12:29
  A dlaczego na forum GN wróciła cenzura? Chociaż nikogo nie obrażam, a mam jedynie inne zdanie niż redaktor - moich postów nie puszczacie?
  doceń 0
 • grzegorzku
  03.12.2014 21:14
  Pan Autor pisze „nawet przegrana Platforma ma większe szanse na rządzenie”. Ja bym powiedział więcej „nawet wygrana PiS nie ma szans na rządzenie”. Dodam „na szczęście”.
  Na szczęście NARÓD w swojej większości dostrzega hipokryzję tej partii i nie ulega propagandzie ich tub medialnych (oczywiście mam na myśli również redaktorów niniejszego medium).

  Pan Autor zachowuje się, jakby również był adresatem „przekazów medialnych” (http://natemat.pl/125337,wpadka-pis-przeslali-dziennikarzom-instrukcje-dla-poslow) i z klęski PiS robi zwycięstwo tej partii (no bo jeśli nawet PiS bezwzględnie nie wygrało, ba – nie ma nigdzie większości i w każdym sejmiku będzie nic nieznaczącą opozycją – to wygrało w dynamice wzrostu popercia). A Duda ma (może) zastąpić Komorowskiego – Autor raczy żartować. Z ciekawości zapytam jakie to przymioty (w porównaniu z urzędującym prezydentem) ma pan Duda?

  Podobno nienawiść odbiera rozum.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama