Tysiące osób oddają hołd papieżowi w bazylice watykańskiej. Lekarz Franciszka relacjonuje jego ostatnie chwile. Trwają przygotowania do sobotniego pogrzebu oraz do konklawe. Co najmniej dwóch uprawionych kardynałów nie weźmie w nim udziału. Wiemy też, kto najprawdopodobniej ogłosi wybór nowego papieża.
25.04.2025 19:03
Polski kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, będzie obecny przy zamknięciu trumny Franciszka. Ceremonia została zaplanowana na dziś wieczór, o godzinie 20.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie. Przewodniczyć jej będzie kard. Kevin Farrel, kamerling Kościoła Rzymskiego. Obecni będą również: dziekan Kolegium Kardynalskiego, najstarsi nominacją kardynał prezbiter i kardynał diakon, archiprezbiter bazyliki św. Piotra, dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, substytut Sekretariatu Stanu, wicekamerling Kościoła Rzymskiego, regent Domu Papieskiego, kanonicy Kapituły Watykańskiej, penitencjarze bazyliki św. Piotra, sekretarze zmarłego papieża i inne osoby dopuszczone do ceremonii przez mistrza ceremonii papieskich. (KAI)
25.04.2025 17:53
Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża. W związku z nadzwyczajnym środkami bezpieczeństwa zamknięte też zostały niektóre ulice prowadzące do Watykanu. Plac przygotowywany jest do ceremonii pogrzebowej, w której weźmie udział około 130 oficjalnych delegacji, w tym 50 przywódców państw. Komunikat o zamknięciu placu Świętego Piotra podany w formie alertu przez włoską Obronę Cywilną i rozesłany na wszystkie telefony komórkowe osób znajdujących się w Rzymie wywołał falę strachu i panikę wśród mieszkańców - informują włoskie media. Szef Obrony Cywilnej Fabio Ciciliano wyjaśnił, że nadanie głośnego alertu było konieczne. (PAP)
25.04.2025 17:02
25.04.2025 16:02
25.04.2025 14:30
25.04.2025 14:27
25.04.2025 06:13
O godzinie 20.00 w bazylice watykańskiej odbędzie się obrzęd zamknięcia trumny. Po modlitwie i pobłogosławieniu ciała do papieskiej trumny zostanie włożony woreczek z monetami wybitymi w czasie podczas pontyfikatu Franciszka oraz sporządzony, podpisany akt notarialny. Obrzędowi będzie przewodniczył zarządzający Kościołem w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej kamerling kardynał Kevin Farrell. Obecni będą dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, archiprezbiter bazyliki kard. Mauro Gambetti, dotychczasowy sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, wikariusz diecezji rzymskiej kard. Baldo Reina oraz papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski. (PAP)
25.04.2025 06:12
24.04.2025 20:11
24.04.2025 19:00
24.04.2025 18:40
24.04.2025 17:45
24.04.2025 15:51
24.04.2025 14:47
24.04.2025 14:46
Podczas kongregacji generalnej wybrano też kaznodziejów, których rozważań wysłuchają kardynałowie, zgodnie z tym, co przewiduje konstytucja Universi Dominici Gregis. Pierwsze rozważanie wygłosi na początku przyszłego tygodnia o. Donato Ogliari OSB, przełożony opactwa Bazyliki św. Pawła za Murami. Drugie, otwierające konklawe, wygłosi były kaznodzieja Domu Papieskiego, kard. Raniero Cantalamessa OFMCap. (Vatican News)
24.04.2025 14:45
24.04.2025 14:11
Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą papieża Franciszka. Papież pozostanie w naszej pamięci jako orędownik ubogich, głosiciel Ewangelii oraz człowiek miłosierdzia - napisali w uchwale posłowie. Zaapelowali, by odejście papieża stało się impulsem do budowania wspólnoty opartej na szacunku i zrozumieniu. (PAP)
24.04.2025 13:13
24.04.2025 11:49
Ponad 50 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi w bazylice Świętego Piotra od środy rano do godz. 11 w czwartek - poinformował Watykan. Do Watykanu nie przestają napływać tysiące wiernych z całego świata, w tym z Polski.
W drugim dniu wystawienia trumny bazylika będzie otwarta do północy.
Wśród wiernych przybywających do Watykanu są liczni Polacy, podróżujący indywidualnie i w grupach pielgrzymkowych.
Dwoje młodych mieszkańców Krakowa powiedziało PAP, że przyjechali sami jako pielgrzymi Roku Świętego.
"To dla nas szczególne dni. W niedzielę przypada 11. rocznica kanonizacji Jana Pawła II. Byliśmy wtedy w Watykanie. W sobotę będziemy na pogrzebie Franciszka, który kanonizował naszego papieża" - podkreślili. (PAP)
24.04.2025 10:21
24.04.2025 07:13
W pogrzebie papieża Franciszka w sobotę w Watykanie weźmie udział ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej Jaron Sideman - poinformowała w środę agencja Reutera. To najniższy możliwy szczebel delegacji, większość krajów będą reprezentowały głowy państw - skomentował Reuters.
Udział zaledwie ambasadora w pogrzebie pokazuje pogarszające się od początku wojny w Strefie Gazy stosunki między Izraelem a Watykanem.
MSZ Izraela usunęło też opublikowane w mediach społecznościowych w poniedziałek po śmierci Franciszka wiadomości kondolencyjne. Resort przekazał później, że wpisy o treści "Papieżu Franciszku, spoczywaj w pokoju. Niech jego pamięć będzie błogosławiona" zostały umieszczone w sieci przez pomyłkę.
Franciszek do ostatnich dni potępiał wojnę w Strefie Gazy, apelował o pokój, zwracał uwagę na tragiczną sytuację palestyńskich cywilów, wzywał również do uwolnienia izraelskich zakładników.
Jednocześnie papież określał izraelskie bombardowania, w których ginęły dzieci, jako "okrucieństwo, nie wojnę", przypominał, że według niektórych ekspertów "to, co dzieje się w Strefie Gazy, nosi znamiona ludobójstwa", a sytuację humanitarną na tym terenie opisywał jako "haniebną".
Władze Izraela odrzucają wszelkie oskarżenia o łamanie prawa międzynarodowego podczas wojny. Franciszkowi zarzucały zaś, że nadmiernie skupiał się na krytyce Izraela, nie potępiając równocześnie z tą samą mocą terrorystycznego Hamasu.
Oficjalne izraelskie instytucje w reakcjach na śmierć papieża ograniczają się do powielania wiadomości prezydenta Icchak Hercog w serwisie X. Pożegnał on Franciszka jako "człowieka głębokiej wiary i bezgranicznego współczucia, który poświęcił życie na pokrzepianie ubogich i apele o pokój na tym niespokojnym świecie".
Jak dotąd do śmierci papieża nie odniósł się premier Benjamin Netanjahu ani minister spraw zagranicznych Gideon Saar.
Izraelską delegacja uczestniczącą w 2005 r. w pogrzebie Jana Pawła II (który był ostatnim papieżem zmarłym podczas swojego urzędowania) kierował ówczesny prezydent Mosze Kacaw. (PAP)
24.04.2025 07:11
Nawet gdy umiera papież, Kościół nigdy nie pozostaje bez pasterza; tym, który go prowadzi i chroni jest Jezus Chrystus - powiedział w środę nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Hierarcha poprosił wiernych o modlitwę za duszę Franciszka oraz by Bóg dał Kościołowi jego następcę. (PAP)
24.04.2025 07:05
Czwartek jest drugim dniem wystawienia w bazylice Świętego Piotra trumny z ciałem papieża Franciszka, któremu hołd oddają tysiące osób. Trwają przygotowania do sobotniego pogrzebu papieża oraz do konklawe. Do Watykanu przybywają kardynałowie z całego świata. Codziennie spotykają się na tzw. kongregacjach.
W związku z masowym napływem wiernych do bazyliki watykańskiej, która miała zostać zamknięta o północy ze środy na czwartek, godziny otwarcia przedłużono tak, by wszyscy czekający w kolejce mogli do niej wejść.
W nocy do bazyliki wchodziły setki wiernych z całego świata, by pokłonić się papieżowi i zatrzymać się na chwilę modlitwy przed jego trumną po kilku godzinach oczekiwania w kolejce.
Rano w środę prosta drewniana trumna została przeniesiona w uroczystej procesji z kaplicy Domu Świętej Marty, w którym mieszkał i umarł Franciszek, do bazyliki.
W czwartek hołd papieżowi można będzie oddać do północy, a w piątek od 7.00 do 19.00.
O 9.00 rozpocznie się trzecia kongregacja, czyli zgromadzenie kardynałów. Te codzienne spotkania w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej po śmierci papieża są przygotowaniem do jego pogrzebu, a także do konklawe. Jego data nie została jeszcze uzgodniona przez kardynałów.
W środowej kongregacji udział wzięło 103 kardynałów. W jej trakcie ustalono program mszy żałobnych, które po sobotniej liturgii pogrzebowej będą odprawiane w Watykanie przez osiem następnych dni do niedzieli 4 maja włącznie.
Zarówno w Watykanie, jak i w całym Rzymie trwają przygotowania do pogrzebu papieża, na którym oczekuje się około 200 tysięcy osób oraz 170 oficjalnych delegacji z szefami państw i rządów. Wśród nich będą prezydent USA Donald Trump i przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Jak poinformowano, zgodnie z protokołem w pierwszym rzędzie zasiądą w czasie mszy pogrzebowej na placu Świętego Piotra prezydenci Włoch: Sergio Mattarella i ojczyzny papieża- Argentyny, Javier Milei.
W Wiecznym Mieście już obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z masowym napływem wiernych. Obecne są wzmocnione patrole policji i innych służb porządkowych. W rejonie Watykanu czuwają liczni przedstawiciele Ochrony Cywilnej.
Przygotowania prowadzone są też w bazylice Matki Bożej Większej, gdzie w sobotę papież zostanie pochowany. Rozważane są różne trasy przejazdu orszaku z trumną z Watykanu do bazyliki- podały włoskie media. To będzie pierwsze takie wydarzenie w czasach współczesnych. (PAP)
23.04.2025 19:22
Dwóch polskich kardynałów kurialnych, dwóch członków kapituły bazyliki Santa Maria Maggiore i czterech dominikanów – penitencjarzy mniejszych w tej bazylice ma prawo udziału w pochowaniu 26 kwietnia papieża Franciszka do grobu w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej – wynika z komunikatu Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych.
W pochowaniu ciała Ojca Świętego w niszy w nawie bocznej, pomiędzy Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani), a Kaplicą Sforzów wezmą udział z urzędu archiprezbiter Bazyliki Papieskiej Matki Bożej Większej, kard. Stanisław Ryłko, papieski jałmużnik, kard. Konrad Krajewski, członkowie kapituły tej bazyliki, ks. infułat Michał Jagosz oraz ks. prał. Mieczysław Niepsuj. Ponadto penitencjarze mniejsi zwyczajni – dominikanie: o. Jacek Buda, o. Artur Hącia, o. Wojciech Morawski i o. Krzysztof Popławski.
Uroczystości będzie przewodniczył Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, kard. Kevin Joseph Farrell. (KAI)
23.04.2025 19:18
23.04.2025 19:17
23.04.2025 18:41
23.04.2025 14:25
Tłumy wiernych z całego świata przybywają od środowego przedpołudnia do bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, gdzie wystawiona jest otwarta trumna z ciałem papieża Franciszka. W kierunku ołtarza przy Baldachimie Berniniego zmierza fala ludzi.
Wierni przechodzą przed prostą trumną, ustawioną na niewielkim podwyższeniu. Zgodnie z wolą Franciszka nie ma katafalku. (PAP)
23.04.2025 13:34
W komunikacie wydanym w Watykanie ogłoszono, że po mszy pogrzebowej, która zostanie odprawiona w sobotę na placu Świętego Piotra, trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie złożona.
Obrzędowi przewodniczyć będzie kardynał Farrell. W ceremonii uczestniczyć będą między innymi dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, kardynałowie Roger Michael Mahony, Dominique Mamberti, archiprezbiter bazyliki kardynał Ryłko i archiprezbiter koadiutor kardynał Rolandas Makrickas.
Obecni będą także dotychczasowy sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, wikariusz generalny diecezji rzymskiej kardynał Baldassare Reina, papieski jałmużnik kardynał Krajewski, arcybiskup Edgar Pena Parra z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, regent Prefektury Domu Papieskiego ksiądz Leonardo Sapienza, kanonicy bazyliki i sekretarze Franciszka.
W opublikowanym w poniedziałek testamencie, poświęconym kwestii pochówku, papież napisał: "Proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły w oczekiwaniu na dzień zmartwychwstania w Papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej".
Dodał: "Pragnę, aby moja ostatnia ziemska podróż zakończyła się w tym prastarym sanktuarium maryjnym, do którego udawałem się na modlitwę przed i na zakończenie każdej podróży apostolskiej, by zawierzyć ufnie moje intencje Matce Niepokalanej i podziękować jej za łagodną i macierzyńską troskę".
"Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej między Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) i Kaplicą Sforza tejże papieskiej bazyliki" - wyjaśnił Franciszek.
Przekazał też dyspozycję: "Grób ma być w ziemi, prosty, bez szczególnego zdobienia i z jedynym napisem: Franciscus".
"Wydatki na przygotowanie mojego pochówku zostaną pokryte sumą od dobroczyńcy, którą przeznaczyłem na ten cel, by przekazać Papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej. Odpowiednie instrukcje w tej sprawie przekazałem Jego Ekscelencji Rolandasowi Makrickasowi, Komisarzowi Nadzwyczajnemu Kapituły Liberiańskiej" - zaznaczył papież.
Kardynał Makrickas powiedział w wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" w środę, że papież nalegał, aby jego grób był prosty. Litewski purpurat, jedyna osoba wymieniona w papieskim testamencie, dodał, że na grobie zgodnie z życzeniem Franciszka będzie tylko jego imię Franciscus oraz krzyż, jaki nosił jako biskup.
"Grób będzie wykonany z marmuru, przywiezionego z Ligurii, która była ziemią jego przodków" - dodał kardynał Makrickas. Rodzina Jorge Bergoglio pochodziła z tego włoskiego regionu oraz z Piemontu.
Litewski purpurat powiedział także, że nie zna dobroczyńcy, który zapłacił za pochówek Franciszka. (PAP)
23.04.2025 12:18
Senatorowie uczcili w środę zmarłego papieża Franciszka minutą ciszy. Zawsze skromny, otwarty i słuchający zmieniał oblicze Kościoła katolickiego - podkreśliła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. (PAP)
23.04.2025 12:11
O godzinie 20.00 w piątek w bazylice Świętego Piotra odbędzie się obrzęd zamknięcia wystawionej tam trumny z ciałem papieża Franciszka - ogłosił w środę mistrz Celebracji Liturgicznych ksiądz Diego Ravelli. Przez trzy dni hołd przy trumnie będą oddawać wierni.
Bazylika będzie otwarta dla wiernych w piątek do 19.00. Następnie godzinę później rozpocznie się ceremonia zamknięcia trumny, której będzie przewodniczyć kamerling kardynał Kevin Farrell.
W ceremonii uczestniczyć będą między innymi dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, kardynałowie Roger Michael Mahony, Dominique Mamberti, archiprezbiter bazyliki Świętego Piotra kardynał Mauro Gambetti, dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, wikariusz generalny Rzymu kardynał Baldassare Reina i papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.
Obecni będą też sekretarze papieża.
W środę rano trumna z ciałem Franciszka została przeniesiona w procesji z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki Św. Piotra. Udział w tej uroczystości wzięło około 80 kardynałów, w tym wielu już przybyłych do Watykanu ze świata na pogrzeb i konklawe.
Na placu Świętego Piotra procesję obserwowało około 20 tysięcy osób - podała żandarmeria watykańska.
Hołd przy trumnie Franciszka w bazylice można oddawać w środę do północy, w czwartek od 7.00 do 24.00., a w piątek od 7.00 do 19.00.
Cały czas w kierunku Watykanu zmierzają tłumy wiernych. (PAP)
23.04.2025 11:38
Około 2 tysięcy dziennikarzy z całego świata akredytowało się w Watykanie na sobotni pogrzeb papieża Franciszka - wynika z danych biura prasowego Stolicy Apostolskiej. Dołączają oni do około 500 wysłanników mediów na stałe akredytowanych w Watykanie. (PAP)
23.04.2025 11:28
23.04.2025 10:36
Posłowie uczcili w środę zmarłego papieża minutą ciszy. Dla milionów ludzi na całym świecie, w tym wielu Polek i Polaków, Franciszek był przewodnikiem duchowym i autorytetem moralnym - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. (PAP)
23.04.2025 10:17
Przeniesienie ciała #PapieżFranciszek do Bazyliki Watykańskiej
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) 23 kwietnia 2025
➡️ https://t.co/4VrnOEGblN@EpiskopatNews pic.twitter.com/4GjKEDbneL
23.04.2025 10:15
Trumna z ciałem papieża Franciszka została w środę rano przeniesiona z kaplicy Domu Świętej Marty, w którym papież mieszkał i zmarł, do bazyliki Świętego Piotra. W bazylice trumna została wystawiona i do piątku wierni będą mogli oddać hołd Franciszkowi. Na placu Św. Piotra na modlitwie zgromadziły się tłumy wiernych.
W ceremonii przeniesienia i wystawienia trumny uczestniczyli kardynałowie i patriarchowie, biskupi oraz liczni przedstawiciele duchowieństwa i współpracownicy Franciszka.
Obrzęd przeniesienia prostej trumny, wyłożonej czerwoną tkaniną z kaplicy watykańskiego domu do bazyliki odbył się przy dźwiękach dzwonu, zgodnie z przepisami zawartymi w ubiegłorocznym, uaktualnionym dokumencie dotyczącym papieskich ceremonii pogrzebowych.
Ceremonię rozpoczęła modlitwa, której przewodniczył zarządzający Kościołem po śmierci papieża kamerling, kardynał Kevin Farrell.
Powiedział on: "Najdrożsi bracia i siostry. Z wielkim wzruszeniem odprowadzamy doczesne szczątki naszego papieża Franciszka do bazyliki watykańskiej, gdzie często pełnił swoją posługę biskupa Kościoła w Rzymie i pasterza Kościoła powszechnego".
"Gdy opuszczamy ten dom dziękujemy Panu za niezliczone dary, jakimi przez swego sługę papieża Franciszka obdarował lud chrześcijański i błagamy o to, aby dobry i miłosierny Bóg dał mu wieczne mieszkanie w Królestwie Niebios i dał pocieszenie nadziei nieba Rodzinie Papieskiej, swojemu świętemu ludowi, który żyje w Rzymie i wszystkim wiernym rozsianym po świecie" - mówił kardynał Farrell.
Procesja z trumną przeszła przez watykański Plac Pierwszych Męczenników Rzymskich, pod Łukiem Dzwonów (Arco delle Campane) na plac Św. Piotra i weszła do bazyliki.
Gdy procesja weszła na plac powitał ją aplauz wiernych.
Zgodnie z wolą papieża trumnę ustawiono na lekkim podwyższeniu na posadzce, a nie na katafalku, przed ołtarzem przy Baldachimie Berniniego. Kardynał Farrell przewodniczył Liturgii Słowa.
W środę do północy wierni będą mogli oddać hołd przy trumnie Franciszka. Będzie ona wystawiona do piątku do 19.00. (PAP)
23.04.2025 09:05
W Watykanie rozpoczęła się w środę rano ceremonia przeniesienia w procesji trumny z ciałem papieża Franciszka z kaplicy Domu Świętej Marty, w którym mieszkał i zmarł, do bazyliki Świętego Piotra. W bazylice trumna zostanie wystawiona i do piątku wierni będą mogli oddać hołd Franciszkowi.
W ceremonii uczestniczą kardynałowie i patriarchowie, biskupi.
Obrzęd przeniesienia prostej trumny, wyłożonej czerwoną tkaniną z kaplicy watykańskiego domu do bazyliki odbywa się z zgodnie z przepisami zawartymi w ubiegłorocznym, uaktualnionym dokumencie dotyczącym papieskich ceremonii pogrzebowych.
Ceremonię rozpoczęła modlitwa, której przewodniczy zarządzający Kościołem po śmierci papieża kamerling, kardynał Kevin Farrell.
Powiedział on: "Najdrożsi bracia i siostry. Z wielkim wzruszeniem odprowadzamy doczesne szczątki naszego papieża Franciszka do bazyliki watykańskiej, gdzie często pełnił swoją posługę biskupa Kościoła w Rzymie i pasterza Kościoła powszechnego".
"Gdy opuszczamy ten dom dziękujemy Panu za niezliczone dary, jakimi przez swego sługę papieża Franciszka obdarował lud chrześcijański i błagamy o to, aby dobry i miłosierny Bóg dał mu wieczne mieszkanie w Królestwie Niebios i dał pocieszenie nadziei nieba Rodzinie Papieskiej, swojemu świętemu ludowi, który żyje w Rzymie i wszystkim wiernym rozsianym po świecie" - mówił kardynał Farrell.
Następnie procesja z trumną wyjdzie z Domu Świętej Marty, przejdzie przez watykański Plac Pierwszych Męczenników Rzymskich i pod Łukiem Dzwonów (Arco delle Campane) na plac Św. Piotra i wejdzie do bazyliki.
W bazylice kardynał Farrell będzie przewodniczył przy ołtarzu Liturgii Słowa.
Następnie od godziny 11.00 wierni będą mogli oddać hołd przy trumnie Franciszka. Będzie ona wystawiona do piątku do 19.00. (PAP)
23.04.2025 07:18
Około 200 tysięcy osób i 170 oficjalnych delegacji oczekiwanych jest w sobotę w Watykanie na pogrzebie papieża Franciszka - podało we wtorek włoskie MSW, informując o przygotowaniach w Rzymie na masowy napływ wiernych i przywódców z całego świata. W stolicy wprowadzono już nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Podczas wtorkowej narady przedstawicieli wszystkich służb porządkowych i władz Wiecznego Miasta postanowiono, że środki bezpieczeństwa zostaną zacieśnione już w środę, czyli w dniu, gdy w bazylice Świętego Piotra wystawiona zostanie trumna z ciałem papieża. To w tym momencie w kierunku Watykanu ruszy fala wiernych, by oddać mu hołd.
Minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Piantedosi powiedział po posiedzeniu komitetu ds. bezpieczeństwa, że wszystkie potrzebne siły będą zaangażowane w uruchomienie całej machiny organizacyjnej. Zaznaczył, że przygotowania do sobotniego pogrzebu papieża zbiegną się w czasie z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia Włoch, 25 kwietnia.
Plac Świętego Piotra, jak zapowiedziano w MSW, zostanie w sobotę otoczony kordonem bezpieczeństwa z powodu obecności światowych przywódców i koronowanych głów. Czuwać będą między innymi snajperzy, wojskowi pirotechnicy, policjanci z psami.
Osoby wchodzące na plac na mszę pogrzebową będą poddawane szczegółowym kontrolom. (PAP)
22.04.2025 19:02
Na pogrzebie będą obecni prezydent Włoch Sergio Mattarella i włoska premier Giorgia Meloni.
Udział w pogrzebie Franciszka zapowiedział prezydent USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią.
Do Rzymu udadzą się także prezydenci: Francji - Emmanuel Macron, Ukrainy - Wołodymyr Zełenski, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier, Szwajcarii - Karin Keller-Sutter, Argentyny - Javier Milei, Brazylii - Luiz Inacio Lula da Silva, Węgier - Tamas Sulyok, Litwy - Gitanas Nauseda, Łotwy - Edgars Rinkeviczs, Mołdawii - Maia Sandu, p.o. prezydenta Rumunii - Ilie Bolojan.
Wśród szefów rządów, którzy udadzą się do Watykanu, mają się znaleźć: Olaf Scholz z Niemiec, Keir Starmer z Wielkiej Brytanii, Petr Fiala z Czech i Bart De Wever z Belgii.
Portugalię będą reprezentować zarówno prezydent Marcelo Rebelo de Sousa, jak i premier Luis Montenegro.
W uroczystościach pogrzebowych będą też uczestniczyć przewodniczący: Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen, Rady Europejskiej - Antonio Costa i Parlamentu Europejskiego - Roberta Metsola.
W Rzymie będą także obecni król i królowa Belgów Filip i Matylda, a także król Hiszpanii Filip VI z królową Letycją. Obecność zapowiedział też następca tronu brytyjskiego, książę William.
Na pogrzeb nie zamierza natomiast jechać rosyjski przywódca Władimir Putin, o czym poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. (PAP)
22.04.2025 16:18
Potrzebujemy papieża "budowniczego mostów", kogoś, kto będzie umacniał jedność w Kościele i bronił przed jego upolitycznieniem - ocenił w rozmowie z PAP biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius przed wyjazdem do Watykanu.
Pierwszy w historii Szwed z godnością kardynalską jest wymieniany przez media jako możliwy następca Franciszka. O kandydaturze 75-letniego Arboreliusa, który przyczynił się do zwiększenia liczby katolików w laickiej Szwecji, pisały francuski dziennik "Le Figaro", amerykański "Washington Post", a także agencja AFP.
Biskup Sztokholmu, pytany przez PAP o te sugestie, odparł, że "na konklawe każdy kardynał może zostać papieżem". Zwrócił jednak uwagę, że "najbardziej prawdopodobne jest, że wybrany zostanie ktoś, kto pochodzi ze miejsca bardziej katolickiego niż Szwecja".
Przypomniał, że jego kraj znajduje się na peryferiach Kościoła rzymskokatolickiego. "Wraz z przeniesieniem się centrum Kościoła do południowej części świata, do Afryki i Azji, rosną szanse, że stamtąd przybędzie papież" - oznajmił kardynał.
Pytany o przygotowania do wyjazdu do Watykanu, gdzie jako pierwszy Szwed dokona wyboru papieża, przyznał, że czuje, iż stoi przed nim "wielka historyczna odpowiedzialność i misja". "Jakby się zastanowić, to jest trochę tak, że jestem świadomy swojej słabości, a jednocześnie mogę liczyć na pomoc i wsparcie Boga" - podkreślił Arborelius.
Według biskupa Sztokholmu "potrzeba papieża budowniczego mostów, kogoś, kto będzie umacniał jedność wśród katolików". "Kościół może paść ofiarą polaryzacji, która sprawi, że ludzie nie będą rozmawiać ze sobą" - przestrzegł. Przypomniał, że jedną z idei Franciszka leżących u podstaw synodalności była wola dialogu. "Słuchania siebie nawzajem, nawet jeśli mamy różne poglądy i bardzo łatwo zamykamy się w ideologicznych obozach" - zaznaczył. "Nadal istnieje niebezpieczeństwo, że Kościół przejmie schematy znane z polityki. Bardzo ważne jest znalezienie osoby, która będzie poza tym - zauważył.
Szwedzki kardynał uważa, że przyszły papież powinien mieć zdolność nawiązania więzi i jednoczenia ludzi z różnych części świata, gdzie sytuacja społeczna jest różna. "Widzimy, że wiele krajów w Europie przechodzi przez drastyczną sekularyzację, Szwecja ten czas ma już za sobą" - ocenił, przypominając, że wielu młodych Szwedów nawraca się na katolicyzm. "Sądzę, że można powiedzieć, że pontyfikat Franciszka wywarł wielki pozytywny wpływ na nasz kraj" - dodał.
Urodzony w Szwajcarii, a wychowany w Szwecji Arborelius przeszedł na katolicyzm z luteranizmu w wieku 20 lat. W 1971 r. wstąpił do zakonu karmelitów bosych, a w 1979 roku przyjął święcenia kapłańskie. Biskupem Sztokholmu został mianowany przez papieża Jana Pawła II w 1998 r., a kardynałem przez papieża Franciszka w 2017 r. Arborelius znany jest ze swojej skromności, woli skromny habit niż biskupie szaty. Ma także dobry kontakt z ludźmi i poczucie humoru.
W Szwecji, gdzie dominuje luterański Kościół Szwecji, członkami Kościoła rzymsko-katolickiego jest ok. 130 tys. wiernych. (PAP)
22.04.2025 15:29
Najbardziej ryzykowną pracą watykanistów jest wskazanie tzw. papabili, czyli faworytów konklawe. Znane jest powiedzenie: kto wchodzi na konklawe jako papabile, wychodzi jako kardynał. Obecnie na liście faworytów są m.in. kardynałowie Pietro Parolin i Matteo Zuppi z Włoch, Luis Tagle z Filipin, Michael Czerny z Kanady, Peter Erdo z Węgier.
Najważniejszym aspektem w rozważaniach i medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.
Zmarły w poniedziałek Franciszek odcisnął, jak się zauważa, bardzo mocne piętno na liście kardynałów elektorów pochodzących z około 70 krajów świata. Wielu z nich reprezentuje tzw. peryferia globu i stanowią oni dość dużą siłę. To właśnie w szeregach purpuratów z najdalszych zakątków świata jest bardzo wielu tych, których nazywa się "Franciszkowymi" za względu na bliskość spojrzenia na Kościół, na posługę i największe wyzwania.
Według dziennika "Il Messaggero" faworytami papieża byli 56-letni kardynał Francois Bustillo z Korsyki, którą Franciszek odwiedził podczas swej ostatniej podróży w grudniu 2024 roku, oraz kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin, jego bliski współpracownik z Kurii Rzymskiej. Ten drugi hierarcha od początku pontyfikatu papieża Bergoglio był wskazywany jako przedstawiciel nowego nurtu Kościoła.
Wysoko na medialnych listach tzw. papabili jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, charyzmatyczny i bardzo aktywny kardynał Matteo Zuppi, metropolita Bolonii i wysłannik Franciszka do spraw Ukrainy. To hierarcha głęboko związany z nurtami, które były najbliższe zmarłemu papieżowi, czyli z pomocą dla ubogich i migrantów. Jest zwolennikiem skromności i prostoty posługi, bliskości z ludźmi. Byłby on według watykanistów zdecydowanym kontynuatorem pontyfikatu papieża z Argentyny.
Bardzo często wymienia się również 70-letniego dotychczasowego sekretarza stanu Pietro Parolina, który - według ekspertów - byłby również pewnym kontynuatorem myśli i pontyfikatu Franciszka. Kardynał Parolin cieszy się ogromnym autorytetem, który zdobył już wcześniej także jako watykański dyplomata.
Kolejny możliwy faworyt konklawe i również nadzwyczaj doświadczony dyplomata Stolicy Apostolskiej to 69-letni włoski kardynał Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich.
W kontekście obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie watykaniści wskazują także na 60-letniego łacińskiego patriarchę Jerozolimy Pierbattistę Pizzaballę. Jego wybór, jak się zauważa, stanowiłby ważny, mocny i wyraźny sygnał troski Stolicy Apostolskiej o Ziemię Świętą i tego, co dzieje się w trwającym tam konflikcie.
Na potencjalnej liście media umieszczają także metropolitę Marsylii, 66-letniego francuskiego kardynała Jean-Marca Aveline'a, urodzonego w Algierii. Wysoką pozycję ma pierwszy kardynał ze Szwecji - Anders Arborelius.
Wśród reprezentantów bardziej konserwatywnego skrzydła Kolegium Kardynalskiego wskazywany jest 72-letni prymas Węgier, kardynał Peter Erdo.
Ważną rolę w czasie konklawe odegrają przedstawiciele Kościoła Stanów Zjednoczonych, którzy są tak podzieleni, jak tamtejsze społeczeństwo. Jako papabile wymieniany jest 69-latek, kardynał Robert Francis Prevost, wpływowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów.
Amerykę Północną reprezentuje też jeden z najbliższych współpracowników Franciszka, urodzony w Czechach 68-letni Kanadyjczyk Michael Czerny, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, syn imigrantów zaangażowany w kwestie migracji i pomoc dla uchodźców.
Niekiedy w dyskusjach watykanistów wymieniany jest papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, zaufany współpracownik Franciszka, reprezentujący pomocowe ramię jego pontyfikatu. Z powodu brawurowych wręcz akcji na rzecz ubogich w Rzymie został nazwany niegdyś przez włoską prasę "Robin Hoodem". 61-letni Polak budzi ogromne uznanie i podziw za to, że 10 razy udał się jako papieski wysłannik z misjami dobroczynnymi na Ukrainę. Odwiedzał też obozy dla uchodźców. (PAP)
22.04.2025 15:27
Trumna z ciałem papieża Franciszka będzie wystawiona w bazylice Świętego Piotra od środy do piątku - poinformował we wtorek Watykan. Rano w środę trumna zostanie przeniesiona w procesji z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki.
Jak podało watykańskie biuro prasowe, po rozpoczynającej się w środę o godzinie 9.00 ceremonii przeniesienia trumny do bazyliki Świętego Piotra, świątynia będzie otwarta dla wiernych tego dnia od 11.00 do północy.
W czwartek wierni będą mogli oddać hołd przy trumnie papieża w godzinach od 7.00 do 24.00, a w piątek od 7.00 do 19.00
W sobotę o 10.00 na placu Świętego Piotra odbędzie się msza pogrzebowa papieża, po której zostanie pochowany zgodnie ze swoim życzeniem w bazylice Matki Bożej Większej. (PAP)
22.04.2025 13:58
Rząd Włoch ogłosił we wtorek pięciodniową żałobę po śmierci papieża Franciszka - poinformowano po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów. Żałoba będzie obowiązywać do sobotnich uroczystości pogrzebowych papieża. (PAP)
22.04.2025 13:56
Marszałek Szymon Hołownia weźmie w sobotę udział w pogrzebie papieża Franciszka - poinformowała we wtorek kancelaria Sejmu. Ponadto, pierwotnie zaplanowane na ten dzień uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów w Gnieźnie odbędzie się dzień wcześniej, w piątek, 25 kwietnia. (PAP)
22.04.2025 13:41
22.04.2025 13:41
22.04.2025 13:40
22.04.2025 12:39
22.04.2025 12:35
22.04.2025 12:26
22.04.2025 12:04
22.04.2025 10:19
22.04.2025 10:15
22.04.2025 09:41
Obrzęd uznania śmierci #PapieżFranciszek i złożenia ciała do trumny (Kaplica Domu św. Marty, 21.04.25) pic.twitter.com/wYj0okIRQR
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) 22 kwietnia 2025
22.04.2025 09:41
22.04.2025 09:09
22.04.2025 09:04
22.04.2025 07:59
21.04.2025 22:39
21.04.2025 22:22
W kaplicy Domu Świętej Marty w Watykanie, w którym mieszkał i zmarł papież Franciszek, odbył się w poniedziałek wieczorem obrzęd oficjalnego stwierdzenia jego śmierci. Ciało złożono do trumny, która znajduje się w kaplicy.
Jak podał Watykan, odczytany został akt zgonu i akt potwierdzony przez Kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego kardynała Kevina Farrella. Następnie odbyła się modlitwa.
Ciało papieża zostało złożone w trumnie.
Obrzęd trwał około godziny.
Watykańskie biuro prasowe wyjaśniło, że kaplica na parterze Domu Świętej Marty została otwarta dla współpracowników papieża, którzy pragną modlić się przy jego trumnie. (PAP)
21.04.2025 22:14
21.04.2025 22:11
21.04.2025 22:04
21.04.2025 21:30
Opieczętowanie papieskich apartamentów w Pałacu Apostolskim pic.twitter.com/URLHC1jGrD
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) 21 kwietnia 2025
21.04.2025 20:19
Papież Franciszek w ogłoszonym w poniedziałek wieczorem testamencie napisał, że pragnie być pochowany w rzymskiej papieskiej bazylice Matki Bożej Większej. Papież poprosił o skromny grób w ziemi i jedyny napis: Franciscus. Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci papieża, nosi datę 29 czerwca 2022 roku. (PAP)
21.04.2025 20:13
21.04.2025 20:06
21.04.2025 20:01
Na początku modlitwy kardynał Gambetti powiedział: "Słysząc, jak rozbrzmiewa w naszych sercach zachęta papieża Franciszka: +Nie zapominajcie modlić się za mnie+, słyszaną tak wiele razy, chcemy dziś wieczorem modlić się za niego".
"Chcemy podziękować Panu Bogu za dary, które dał całemu Kościołowi wraz z posługą apostolską papieża Franciszka, pielgrzyma nadziei, która nie zawodzi i chcemy zawierzyć go Ojcu Miłosiernemu w komunii z Maryją, matką Kościoła, Królową Nieba i za wstawiennictwem Apostoła Piotra" - dodał włoski kardynał.
Na modlitwę przybyli kardynałowie, przedstawiciele duchowieństwa, wierni z całego świata.
Jednocześnie msza za papieża odprawiana jest w bazylice Świętego Jana na Lateranie, która jest katedrą biskupa Rzymu. (PAP)
21.04.2025 19:24
21.04.2025 19:20
Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się między piątkiem a niedzielą - przekazało biuro prasowe Watykanu. Decyzja w sprawie daty pogrzebu ma zapaść podczas pierwszej kongregacji kardynałów, czyli ich zgromadzenia. Odbędzie się ono we wtorek rano. Przypomniano, że zgodnie z normami konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis" Jana Pawła II z 1996 roku pogrzeb papieża ma odbyć się między czwartym a szóstym dniem od śmierci. Prawdopodobną datą jest zatem sobota 26 kwietnia - zaznaczają media. (PAP)
21.04.2025 19:11
21.04.2025 18:52
21.04.2025 18:05
Wyrażając wdzięczność za bliskość i modlitwę papieża, ks. Romanelli poinformował, że o śmierci Franciszka dowiedział się, gdy wraz z delegacją katolików składał życzenia świąteczne w prawosławnej parafii św. Porfiriusza.
„Wiadomość zasmuciła nas wszystkich. Zgromadziliśmy się na modlitwie. W naszej parafii podjęliśmy adorację eucharystyczną z udziałem osób konsekrowanych i świeckich. Dziś po południu odmówimy różaniec i odprawimy żałobną Mszę św. Nigdy nie zapomnimy tego, co papież Franciszek dla nas zrobił, jego ojcostwa, serdeczności, bliskości, dobroci. Wszyscy odczuwali w sercach tę serdeczność. Dla nas, w Gazie, umarł ojciec” – powiedział ks. Romanelli.
[KAI]
21.04.2025 16:47
21.04.2025 16:46
21.04.2025 16:37
21.04.2025 15:14
21.04.2025 15:04
✠ Tadeusz Wojda SAC
Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wszystkich wierzących w naszej Ojczyźnie proszę, by w najbliższych dniach zanoszone były modlitwy o dar życia wiecznego za zmarłego Papieża Franciszka.
w poniedziałek, w Oktawie Wielkiej Nocy, odszedł do Domu Ojca Papież Franciszek. Przez ponad 12 lat prowadził wspólnotę Kościoła, naśladując w posługiwaniu Piotrowym wzór biedaczyny z Asyżu. Przez lata swojego pontyfikatu pozostawił nam zadania wyjścia na peryferie z prawdą Ewangelii. Uczył nas o świętości z sąsiedztwa, a żeby to osiągnąć trzeba było „zejść z kanap". Uczył nas wdzięczności za dar stworzenia, bo przecież wszyscy jesteśmy braćmi. Pragnął, byśmy pamiętali, że światło wiary ma rozświecać nasze życie, bo przecież Bóg umiłował nas, a Serce Jezusa zostało za nas przebite na krzyżu. Dwukrotnie w czasie pontyfikatu otworzył Drzwi Święte Jubileuszu. Za pierwszym razem, gdy chciał pogłębić nauczenie o Miłosierdziu Boga oraz w czasie trwającego Jubileuszu, by zapewnić wspólnotę Kościoła świętego, że nadzieja zawieść nie może.
Dziś o poranku stanął przed Obliczem Boga Miłosiernego, którego głosił i któremu bezgranicznie ufał. Niech Miłosierny Bóg wynagrodzi mu trud prowadzenia wspólnoty Kościoła, a Maryja Matka Miłosierdzia wyprasza mu radość życia wiecznego.
Drodzy Bracia i Siostry,
21.04.2025 14:36
21.04.2025 13:43
21.04.2025 13:37
21.04.2025 13:24
21.04.2025 13:22
21.04.2025 13:22
21.04.2025 13:07
21.04.2025 12:59