Słowa Najważniejsze

Wtorek 15 marca 2022

Czytania »

Judyta Syrek

|

15.03.2022 00:00 GN 10/2022 Otwarte

Nie zbawiają ci, którzy snują wizje imperialne

Mt 23, 1-12

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.

Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.

A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.

Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

Czytaj Pismo Święte w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Nikogo na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Mt 23,8

Ewangelia z komentarzem. Nie zbawiają ci, którzy snują wizje imperialne
Gość Niedzielny

Jak wymowny jest ten fragment w obliczu obecnych wydarzeń. Jezus głosi pochwałę skromności i ostrzega przed narcyzami, którzy koncentrują uwagę na własnych pragnieniach. Przestrzega przed okradaniem nas z prawdy i zachęca, żebyśmy uwierzyli, że skromność jest cechą ludzi wielkich. Nie zbawią nas ci, którzy snują przed nami wizje imperialne. Jest tylko jeden Bóg, który naprawdę nie wywyższa siebie, ale robi wszystko, by wywyższyć człowieka wraz z tym, co jest w człowieczeństwie najlepsze. Ten Wielki Post jest inny, niewyobrażalnie inny. Niech stanie się czasem naszego podążania za prawdą, która objawia się przez skromność. Niech stanie się czasem, w którym naprawdę uruchomimy skromność we własnych sercach.

 

Ewangelię z komentarzem znajdziesz również na naszym kanale SPOTIFY. Obserwuj, by niczego nie przegapić.

Znajdziesz nas także w Podcastach Google