Słowa Najważniejsze

Sobota 2 kwietnia 2022

Czytania »

Magdalena Jóźwik

|

02.04.2022 00:00 GN 12/2022 Otwarte

Mesjasz zweryfikowany

J 7, 40-53

Wśród tłumów słuchających Jezusa odezwały się głosy: «Ten prawdziwie jest prorokiem». Inni mówili: «To jest Mesjasz». «Ale – mówili drudzy – czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem, skąd był Dawid?» I powstał w tłumie rozłam z Jego powodu. Niektórzy chcieli Go nawet pojmać, lecz nikt nie podniósł na Niego ręki.

Wrócili więc strażnicy do arcykapłanów i faryzeuszy, a ci rzekli do nich: «Czemu go nie pojmaliście?» Strażnicy odpowiedzieli: «Nigdy jeszcze nikt tak nie przemawiał jak ten człowiek».

Odpowiedzieli im faryzeusze: «Czyż i wy daliście się zwieść? Czy ktoś ze zwierzchników lub faryzeuszy uwierzył w Niego? A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty».

Odezwał się do nich jeden spośród nich, Nikodem, ten, który przedtem przyszedł do Niego: «Czy Prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw nie przesłucha i nie zbada, co on czyni?»

Odpowiedzieli mu: «Czy i ty jesteś z Galilei? Zbadaj i zobacz, że żaden prorok nie powstaje z Galilei». I rozeszli się – każdy do swego domu.

Czytaj Pismo Święte w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Powstało w tłumie rozdwojenie z Jego powodu. J 7,43

Ewangelia z komentarzem. Mesjasz zweryfikowany
Gość Niedzielny

W dzisiejszej Ewangelii Jezus jest poddany szeregom zabiegów weryfikacyjnych. O tym, czy warto Go słuchać, decydują w opinii tłumu, strażników, a w końcu faryzeuszów i arcykapłanów ściśle określone kryteria. Pierwsze z nich dotyczy pochodzenia, które z góry dyskredytuje Jezusa, bo przecież Mesjasz powinien pochodzić z Betlejem, a nie z Galilei. Drugie to Jego zdolność przemawiania robiąca wrażenie na słuchaczach, słowo, które porusza ich jak żadne inne wcześniej. I wreszcie trzecie kryterium: uznanie przez autorytety, bez którego Jezusowi brakuje niezbędnej legitymizacji do dalszej działalności. On jednak wymyka się naszym ludzkim kryteriom, weryfikacjom. Jak powiedział wcześniej swoim uczniom, żeby Go poznać, trzeba za Nim pójść.

Ewangelię z komentarzem znajdziesz również na naszym kanale SPOTIFY. Obserwuj, by niczego nie przegapić.

Znajdziesz nas także w Podcastach Google

 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.