Słowa Najważniejsze

Czwartek 14 kwietnia 2022

Czytania »

ks. Tomasz Koryciorz

|

14.04.2022 00:00 Gość Niedzielny 14/2022 Otwarte

Jezus nie naucza o miłości, on żyje miłością

J 13, 1-15

Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował.

W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydał, Jezus, wiedząc, że Ojciec oddał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do misy. I zaczął obmywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.

Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: «Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?» Jezus mu odpowiedział: «Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale poznasz to później». Rzekł do Niego Piotr: «Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał».

Odpowiedział mu Jezus: «Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę!»

Powiedział do niego Jezus: «Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy». Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: «Nie wszyscy jesteście czyści».

A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: «Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie „Nauczycielem” i „Panem”, i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem».

Czytaj Pismo Święte w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Czy rozumiecie, co wam uczyniłem?
J 13,12

Ewangelia z komentarzem. Jezus nie naucza o miłości, on żyje miłością
Gość Niedzielny

Przepasać się i nalać wody do miski. Stać się jednym z wielu, którzy dzień po dniu obmywają nogi swoich panów. Gest Jezusa to czynność niewolnika. Uniżyć się, aby być dla wszystkich i z wszystkimi. Jezus nie naucza o służbie, on pokazuje, co znaczy służyć. Jezus nie naucza o miłości, on żyje miłością. Jezus zabrania nazywać się mistrzem i nauczycielem, ale po mistrzowsku naucza przykładem swego życia. Jezus wysoko stawia poprzeczkę swojej wspólnocie uczniów. Sprawdzianem nie jest to, co mówimy o miłości lub służbie, ale czy potrafimy wziąć miskę i ręcznik, uklęknąć przed człowiekiem i umyć mu nogi. Tego uczymy się przez całe życie. I to praktykujemy na co dzień.

Ewangelię z komentarzem znajdziesz również na naszym kanale SPOTIFY. Obserwuj, by niczego nie przegapić.

Znajdziesz nas także w Podcastach Google

 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.