Nowy numer 38/2023 Archiwum

Szlachetna Paczka na Warmii i Mazurach

Przez 18 lat działania do Paczki przyłączyło się blisko 4 mln osób. Za kilka dni kolejna szansa, by podzielić się dobrem.

Szlachetna Paczka oraz Akademia Przyszłości od lat nie tylko pomagają potrzebującym, ale także - a może przede wszystkim - łączą w zbiorowym działaniu: w robieniu dobra.

- Miałam chwilę przerwy w działalności zawodowej i postanowiłam spożytkować ten czas na coś dobrego. Szukając miejsca, w którym mogłabym podziałać - znalazłam Szlachetną Paczkę, która w swoim haśle ma „Odpowiadam dobrem”. Chociaż mnie bardziej urzekło hasło: "Lubię ludzi" - tłumaczy Izabela Smolińska-Letza, która do Szlachetnej Paczki dołączyła w ubiegłym roku. - Wolontariat daje energię, możliwość spotkania różnych ludzi i zawarcia ciekawych znajomości, poczucie spełnienia i satysfakcji oraz uczy elastyczności i szacunku w podejściu do pracy i osób, z którymi współpracujemy i pracujemy - podkreśla wolontariuszka.

W 2018 roku w województwie warmińsko-mazurskim wolontariusze Szlachetnej Paczki pomogli 670 potrzebującym rodzinom działając w 22 rejonach.

Jedną z takich osób był pan Wiesław. Cały jego świat to ciasna izdebka, bez łazienki. Kocha to miejsce, bo przypomina mu o zmarłych rodzicach, którzy jako jedyni na świecie troszczyli się o to, by ich niepełnosprawny syn czuł się bezpieczny i kochany. Czas spędza w pobliskim lesie na zbieraniu chrustu, bo nawet roczne oszczędności nie pozwalają mu na zakup opału, którym mógłby ogrzać skromny domek - podczas jednej z takich wypraw spotkał wyziębionego mężczyznę i bez wahania przyjął pod dach bezdomnego, oddał mu swoje łóżko, a sam nocował w kuchni. Taki jest właśnie pan Wiesław - mimo niepełnosprawności nie tylko stara się radzić sobie sam, ale też pomaga innym. - Czego potrzebuję? Daję radę. Może tylko parę dodatkowych gałęzi albo jedzenie dla kota? Ach, wiem. Przydałby się jakiś lepszy tapczan, taki niezniszczony. Nigdy nie wiadomo, kto będzie potrzebował przenocować - mówi.

Ta i wiele innych historii to prawdziwe życie, życie ludzi, którzy z różnych powodów potrzebują pomocy innych - można to zrobić już teraz. Wystarczy na stronie www.szlachetnapaczka.pl znaleźć potrzebującą rodzinę i przygotować dla niej paczkę lub na stronie www.akademiaprzyszłosci.org.pl odszukać jakieś dziecko i dać mu szansę na lepszą przyszłość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Poznaj Wolontariuszy

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast