Nowy numer 39/2023 Archiwum

Szlachetna Paczka - czas cudów

Już 16 listopada o godz. 11 spod CSK w Lublinie wyruszy marsz wolontariuszy i liderów Szlachetnej Paczki z okazji otwarcia tegorocznej bazy rodzin.

Rodzin w bazie - jak co roku - będzie bardzo dużo. - W poprzednich latach w województwie lubelskim mieliśmy ich ok 900. Tym razem może być nawet więcej - mówi Sabina Sęk, lokalny koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki. 

To najczęściej rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji nie ze swojej winy. - Patrzymy jak ci ludzie na co dzień żyją, jak starają się sobie radzić - opowiada S. Sęk. - Od miesiąca nasi wolontariusze, których w całym województwie mamy 550, w zasadzie cały czas są z tymi rodzinami. Poznają tych ludzi, zaprzyjaźniają się z nimi. Przyglądają się też, czego im najbardziej potrzeba.

- Największe emocje wzbudzają osoby starsze, pozostawione przez rodzinę - mówi Jolanta Bodo, wolontariuszka Szlachetnej Paczki. - Najbardziej wzruszył nas pan, którego największym marzeniem była para nowych kapci.

Jak podkreśla pani Jolanta, najtrudniejsze w pracy wolontariusza jest dobre rozpoznanie sytuacji rodziny, tak by pomóc jej się rozwinąć. - Dzięki indywidualnemu podejściu każda osoba zaangażowana w projekt może także poczuć się wyjątkowa - dodaje S. Sęk. 

16 listopada otwarta zostanie baza rodzin z Lubelszczyzny, które potrzebują tej mądrej pomocy. Do tej pory nie zdarzyło się jeszcze, by ktoś, kto został zgłoszony do projektu, nie znalazł swojego darczyńcy. - Jeśli w określonym terminie nie znajdzie się nikt z naszego regionu, kto zechciałby przygotować paczkę dla potrzebującej rodziny, której jeszcze nikt nie wybrał, otwieramy naszą bazę na całą Polskę - tłumaczy Sabina Sęk. - Wtedy jest szansa, że zgłosi się ktoś z innego województwa, kto zechce przygotować paczkę. My jako wolontariusze mamy ją tylko odebrać. 

Na stronie Szlachetna Paczka od 16 listopada do 7 grudnia będzie można zapoznać się z sytuacją potrzebujących rodzin i wybrać tę rodzinę, której będziemy w stanie zaspokoić choć trzy najważniejsze potrzeby.

- Rodziny są bardzo różne. Są takie, które marzą o pralce, ale są też takie, które potrzebują butów na zimę dla swoich dzieci - mówią organizatorzy akcji. - Cudownie jest, gdy darczyńca może spełnić wszystkie marzenia danej rodziny.

By zostać darczyńcą, wystarczy zarejestrować się w bazie na stronie Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę z województwa lubelskiego, którą chcemy obdarować. Potem trzeba skompletować paczkę, uwzględniając wypunktowane najważniejsze potrzeby danej rodziny. Na koniec wystarczy już tylko przygotowany prezent dostarczyć w dniach 7 i 8 grudnia do magazynu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Poznaj Wolontariuszy

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast