Nowy numer 8/2019 Archiwum

Konstytucyjny falstart

Zaproponowane przez prezydenta pytania do referendum konsultacyjnego ws. konstytucji pomijają najważniejsze kwestie, o które obecnie w Polsce trwa spór.

Gdy prezydent Andrzej Duda ogłosił przeprowadzenie debaty na temat funkcjonowania naszej ustawy zasadniczej, która ma się zakończyć referendum konsultacyjnym, uznałem tę propozycję za interesującą. Przede wszystkim dlatego, że po 20 latach od uchwalenia obecnej konstytucji niewątpliwie wymaga ona pewnych zmian, jeśli nie napisania nowej. Jednak sposób realizacji debaty nie spełnił moich oczekiwań. Wobec obstrukcji pomysłu prezydenta przez rządzącą większość, nie udało się przeprowadzić ogólnonarodowej debaty. Organizowane przez pałac prezydencki konferencje nie były nagłaśniane, ignorowały je media, co w przypadku publicznych było niewątpliwie wyrazem niechęci PiS do całej inicjatywy, bo przekaz mediów publicznych jest wyznacznikiem aktualnej linii rządzącej większości. W końcu poznaliśmy propozycje pytań do referendum konsultacyjnego. Są rozczarowujące z kilku powodów. W kwestiach ustrojowych brak jest pytania, które rozstrzygałoby największy spór ostatnich lat – o kompetencje prezydenta i premiera. Co prawda A. Duda zadaje w referendum pytanie: czy jest się za wzmocnieniem kompetencji prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, ale to pytanie jest na tyle ogólne, że nie rozstrzyga sporu. Prezydent pomija też w referendum kwestie, która obecnie jest przedmiotem ostrego konfliktu politycznego – o konstytucyjne umocowanie wymiaru sprawiedliwości. Dalej brak jest pytań związanych z aborcją, a kwestia ta jest przedmiotem bardzo poważnego sporu społecznego. Prezydent mógłby np. spytać, czy w ustawie powinno znaleźć się sformułowanie: „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci". Konstytucja powinna też jednoznacznie definiować małżeństwo i rodzinę, co jest istotne wobec rewolucji obyczajowej prowadzonej przez środowiska LGTB. Mam też wiele zastrzeżeń do innych pytań, np. w kwestiach socjalnych, które są albo zbyt ogólne, albo zbyt szczegółowe.

Według mnie prezydent powinien wycofać się z pomysłu referendum konsultacyjnego, bo pytania nie dotyczą sprawa najważniejszych, są źle sformułowane, a szanse na uzyskanie odpowiedniej frekwencji bardzo małe.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • MariaW
  15.06.2018 23:19
  Nie ma Pan racji Panie Redaktorze. Spraw w rodzaju ochrony życia nie wolno nigdy poddawać pod głosowanie. Powinno ono być zagwarantowane raz na zawsze bez głosowania, dlatego, że nad prawdą się nie głosuje.
 • Scathlock
  16.06.2018 10:38
  Wygląda to na umyślną Kompromitację pomysły zmiany konstytucji. Żal...
  doceń 3
 • velario
  16.06.2018 11:11
  STRZAŁ TYGODNIA: Zofia Romaszewska: Prezydent łamie konstytucję znacznie mniej niż robiła to opozycja
  :))))
  Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozmowa/news-zofia-romaszewska-nikt-przytomny-nie-wpisze-500-do-konstytuc,nId,2594771#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  doceń 7
 • asia
  17.06.2018 17:45
  Zofia Romaszewska: "Prezydent łamie konstytucję znacznie mniej..." Potem zdziwienie, gdy niektórzy zadają pytanie, czy Polacy w ogóle zasługują na własne państwo, skoro głowa państwa, przysięgająca bronić konstytucji i odwołująca się w tej przysiędze do Boga Najwyższego ma najwyższy akt państwowy za nic. Tak, Polska potrzebowała reform - ale czy potrzebowała TAKICH reform, robionych w TAKI sposób i przez TAKICH (kłamliwych) ludzi? NIE, PO STOKROĆ NIE!!!
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL