Nowy numer 13/2024 Archiwum

Antysemityzm jest grzechem

Konflikt wokół ustawy zakazującej przypisywania naszemu państwu i narodowi zbrodni dokonanych przez nazistowskie Niemcy niestety ujawnił w naszym społeczeństwie postawy antysemickie. Musimy mieć świadomość, że antysemityzm to grzech.

W ostatnich dniach byłem świadkiem sprzeczki kierowców, co często się zdarza na drodze. W pewnym momencie jeden z nich, wśród steku wyzwisk, krzyknął: "Ty Żydzie!" To wydarzenie pokazuje, że antysemityzmu został obudzony. Podobnie zresztą ujawnił się antypolonizm w Izraelu, gdy na przykład Żyd obrzucił kamieniami polskich turystów, krzycząc „Dobry Polak to martwy Polak”. Oczywiście antypolonizm w żaden sposób nie usprawiedliwia antysemityzmu. Po 1989 r. udało się u nas wypracować zasadę, że postawa nienawiści do Żydów ze względu na ich przynależność rasową była nieakceptowana, stąd był to społeczny margines. Nawet jeśli ktoś miał takie nastawienie, nie ujawniał tego publicznie, obawiając się napiętnowania.

Potępienie nienawiści wobec Żydów (także wobec innych wyznań, religii i narodów) znajduje się w soborowej deklaracji „Nostra aetate” - o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. O tym, że jest to grzech, często mówią z naciskiem polscy biskupi, np. w liście pasterskim z 2015 r. z okazji 50. rocznicy wspomnianego dokumentu napisali: „antyjudaizm i antysemityzm są grzechem przeciwko miłości bliźniego, grzechem niweczącym prawdę o chrześcijańskiej tożsamości i dlatego ich kategorycznego potępienia nie można łagodzić przez uwarunkowania kulturowe, polityczne czy ideologiczne, w jakich antyjudaizm i antysemityzm występowały w przeszłości”. Także polskie prawo zabrania takich postaw. Tworzenia programów lub działalności zakładającej lub dopuszczającej nienawiść rasową i narodowościową zakazuje nasza Konstytucja, a Kodeks karny przewiduje do 3 lat więzienia za znieważanie ludzi lub grup obywateli z tego powodu, a do 2 lat za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych albo rozpowszechnianie, wytwarzanie, a także posiadanie materiałów o takich treściach.

Grupa 50 polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którymi tak się szczycimy, w apelu do rządów, parlamentów i narodów Izraela i Polski stanowczo zaprotestowała przeciwko skłócaniu Żydów i Polaków, co ma obecnie miejsce. Zaapelowali przy tym, by nasze narody budowały przymierze i przyszłość, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie. Odpowiedzmy pozytywnie na ich apel. Powściągnijmy emocje, nie rozbudzajmy niechęci wobec Żydów, zdecydowanie negatywnie reagujmy na przejawy antysemityzmu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego