Nowy numer 42/2019 Archiwum

Czas próby

Polityka imigracyjna rządu, moim zdaniem, jest demagogiczna i oparta na uprzedzeniach. Ale sprawa „sierot z Aleppo” była bardzo nieczystym zagraniem.

Wczoraj na swoim Facebooku napisałem, że temat został w sposób skandaliczny wykorzystany w partykularnej grze politycznej. Że nie było tak, jak opisywała to spora część mediów, a za nimi wielu internautów. Napisałem też, że mój wpis nie jest deklaracją poparcia dla polityki imigracyjnej rządu. Tę ostatnią określiłem jako demagogiczną, krótkowzroczną i opartą na uprzedzeniach. Mimo tych słów stałem się rzecznikiem PiS-u. Ktoś mi życzył, żeby moje dzieci zostały uchodźcami bez wsparcia i pomocy. Ktoś napisał, że wstyd mieć mnie wśród znajomych. Od pewnego profesora fizyki (skądinąd bardzo mądrego człowieka) usłyszałem, że kiedyś będzie mi wstyd za to, co napisałem, od znanego w internecie księdza - że moim tekstem tłumaczy się rzecznik rządu i że błądzę, bo przyjąłem PiS-owską retorykę. Do tego stały zestaw o kolaborantach i zdrajcach. O ludziach niegodnych i bez honoru. Mogłoby to bawić, ale mnie smuci.

W wielu miejscach na świecie cierpią ludzie, w tym dzieci. My możemy im pomóc. Sposobów na to jest bardzo wiele. Oj, jak ja bym chciał, żeby ta cała nienawiść i agresja ludzi linkujących, komentujących i wyzywających była spożytkowana na pomoc. Bylibyśmy wtedy wzorem empatii i współczucia dla współczesnego świata. Ale nie jesteśmy. Wolimy się kłócić i okładać. Nawet sierotami z Aleppo.

Znajomy aktywista napisał mi na FB, że nadchodzi czas próby. Że jego dziadka uratowali z wojennych opresji Sprawiedliwi. Zgadzam się, Janku. Mamy czas próby. Nie oceniajmy więc intencji innych, nie czekajmy na polityków, tylko sami zabierzmy się do roboty. Nie deklarując, ale działając. Te słowa kieruję także do siebie. Zawsze można zrobić więcej dla drugiego człowieka. Także tego, który mieszka w Syrii albo w którymś z obozów uchodźców na całym świecie. Jak komuś brakuje pomysłu, jak się do tego zabrać, proponuję spojrzeć na stronę Caritasu, PAH czy wielu, wielu innych organizacji charytatywnych.

« 1 »

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Zobacz także

 • Gość
  07.02.2017 10:49
  Ciekawie i niezwykle rozsądnie wypowiadał się na ten temat św.Tomasz z Akwinu. Komentarze do tej wypowiedzi pojawił się w kilku miejscach sieci. Polecam lekturę: http://www.pch24.pl/co-sw--tomasz-z-akwinu-nauczal-o-polityce-wobec-imigrantow-,38176,i.html Tak przy okazji ciekaw jestem, czy zalew obcych przybyszów (nie używam tu celowo słowa wytrychu "uchodźcy" bo ci stanowią niewielki odsetek emigrantów) nie jest faktycznym czasem próby ale dla nas, społeczeństw w jak to islam nazywa kraju miecza. Czy nie jesteśmy testowani, na ile pozwolimy dzisiaj, czego można od nas zażądać i na ile będziemy tym żądaniom ulegać. Jak czytamy w Księdze Przysłów 17,16: Po cóż głupiemu bogactwa, skoro mądrości kupić nie można ? Czy nie warto się zastanowić nad tą starożytną mądrością, by za mową Pana Doktora (również) nie okazało się za czas jakiś, że znowu Polak mądry po szkodzie ?
  doceń 5
 • passenger
  07.02.2017 12:02
  Panie Tomaszu, czy próba utworzenia przez Caritas korytarza humanitarnego dla osób najbardziej pokrzywdzonych przez wojnę w Syrii też jest nieczystym zagraniem? Chyba tak, skoro rząd PiS blokuje także i tę inicjatywę...
  doceń 3
 • ABC ...
  07.02.2017 14:23
  Panie Tomaszu, apeluję o spokój i wyciszenie na bądź co bądź katolickim portalu! Czy jest jakikolwiek sens w drążeniu tematu tzw. "sierot z Aleppo", skoro i tak każdy z dyskutantów "wysłanych na front walki ideologicznej" pozostaje przy swoim zdaniu??? Apeluję również do przeciwników Rządu - nie wykorzystujcie cierpienia innych do własnych rozgrywek politycznych, bo to jest niemoralne i cyniczne. Porzućcie szantaż moralny! Pozwólcie innym myśleć samodzielnie! W każdym temacie
  doceń 0
 • karpik
  08.02.2017 20:48
  Antagonizmy eskalują na całym świecie. Także w naszym kraju, który od dawna jest podzielony. To jest czas próby. Skupmy się na pracy dla pojednania w rodzinach i ojczyźnie. Pierwszy krok to nie dokładać swoich 5 groszy do morza złości, które wylewa się coraz bardziej. Widzisz tekst w sieci, po którym skacze ci żyłka to nie ripostuj, a jeśli już to tylko po to żeby obniżyć temp. sporu. No i pomódl się za oponenta i za siebie samego. Oczywiście trzeba też pomagać potrzebującym. Szczęść Boże.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji