Nowy numer 13/2024 Archiwum

Inwazja Rosji na Ukrainę

Reuters: Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,1 mld dolarów.

Relacja trwa

30.09.2022 09:58

30.09.2022 09:40

​Zapraszamy do naszej nowej relacji z wydarzeń na Ukrainie TUTAJ

30.09.2022 08:42

29.09.2022 14:03

29.09.2022 12:01

​W wyniku dwóch ataków cybernetycznych skradzione zostały z baz danych portugalskiej armii poufne informacje NATO - podała w czwartek telewizja RTP, powołując się na źródła wojskowe.

Według RTP do pierwszego ataku doszło pod koniec sierpnia, a drugi miał miejsce w ciągu ostatniego tygodnia.

Z informacji lizbońskiego radia TSF wynika, że szczególnie niebezpieczny był atak dokonany pod koniec sierpnia, podczas którego z baz danych armii wykradziono setki dokumentów określanych jako poufna korespondencja wysłana przez NATO do sił zbrojnych Portugalii.

Stołeczne radio twierdzi, że wykradzione portugalskiej armii dokumenty na początku września pojawiły się w internecie, a samo zdarzenie określono jako “atak bez precedensu”.

“Premier (Portugalii) Antonio Costa dowiedział się o tym zdarzeniu, ponieważ został poinformowany bezpośrednio przez amerykańskie służby wywiadowcze” - twierdzi TSF. (PAP)

29.09.2022 09:58

29.09.2022 09:51

29.09.2022 08:29

Liczba Rosjan, która wyjechała z kraju w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia 21 września "częściowej mobilizacji", prawdopodobnie przekracza wielkość sił, które Rosja wystawiła w lutym, gdy rozpoczynała napaść na Ukrainę - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

"W ciągu siedmiu dni od ogłoszenia przez prezydenta (Władimira) Putina +częściowej mobilizacji+ nastąpił znaczny exodus Rosjan chcących uniknąć powołania. Choć dokładne liczby nie są jasne, to prawdopodobnie przekraczają one wielkość całkowitych sił inwazyjnych, jakie Rosja wystawiła w lutym 2022 roku" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Wśród osób próbujących opuścić Rosję przeważają osoby lepiej sytuowane i dobrze wykształcone. W połączeniu z rezerwistami, którzy są mobilizowani, wpływ zmniejszonej dostępności siły roboczej i przyspieszonego +drenażu mózgów+ na gospodarkę kraju będzie prawdopodobnie coraz bardziej znaczący" - ocenia brytyjski resort obrony. (PAP)

29.09.2022 08:28

Trzy osoby zginęły, a pięć jest rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Dniepr – powiadomiły w czwartek władze obwodu dniepropietrowskiego na środkowym wschodzie Ukrainy. Wśród ofiar śmiertelnych jest dziecko.

„Rosjanie zaatakowali w nocy osiedla mieszkalne” – powiadomił gubernator obwodu Wałentyn Rezniczenko. (https://t.me/dnipropetrovskaODA/1988)

„Na razie wiadomo o trzech osobach zabitych, wśród nich jest dziecko. Jeszcze pięć osób zostało rannych. Jedna (z ofiar) to 12-letnia dziewczynka. Ona po prostu spała, gdy uderzyła rosyjska rakieta” – uściślił urzędnik.

Wciąż trwa akcja ratunkowa i usuwanie gruzów. W zniszczonych budynkach mogą być ludzie, także dzieci.

„W mieście uszkodzonych zostało ponad 60 domów i kilka bloków piętrowych. Zniszczenia są na rynku, uszkodzone są autobusy, samochody, linie energetyczne” – poinformował Rezniczenko. (PAP)

28.09.2022 21:53

Walczcie na swoich ulicach o swoją wolność; i tak już wszystko wam zabrano - zwrócił się do Rosjan w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Chcecie żyć - uciekajcie. Chcecie żyć - oddawajcie się do niewoli. Chcecie żyć - walczcie na swoich ulicach o swoją wolność" - zwrócił się po rosyjsku do Rosjan ukraiński prezydent. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/3437)

"I tak wszystko wam zabrano. Czy może ktoś z was ma platformy wiertnicze? Pałace? Winnice? A może jachty? Albo jakiś bank? O co wy w ogóle walczycie? Macie tylko kredyty, coś do zjedzenia wieczorem i teraz macie mobilizację. Walczcie o swoje! Nie przychodźcie na naszą ziemię, nie wchodźcie w naszą duszę i w naszą kulturę" - wezwał Zełenski.

Szef ukraińskiego państwa oświadczył też, że obecnie głównym zadaniem Ukrainy jest koordynacja działań z partnerami w odpowiedzi na rosyjskie pseudoreferenda na ukraińskim terytorium i związane z nimi zagrożenia.

"To nie 2014 rok. Wszyscy wszystko rozumieją. I na pewno będą działać" - podkreślił, odnosząc się do aneksji ukraińskiego Krymu w 2014 r. (PAP)

28.09.2022 15:38

Wysyłanie nowych rekrutów, słabo wyszkolonych rosyjskich rezerwistów i niewyszkolonych cywilów na Ukrainę to przepis na rzeź. Nie są przygotowani na to, co ich spotka - ocenił w artykule dla "Washington Post" były generał wojsk USA w Europie Mark Hertling.

"Decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina, aby zmobilizować 300 tys. +rezerwistów+, wśród których niektórzy wcześniej służyli w wojsku, inni nie, aby trzymali pozycje na Ukrainie sprawiła, że tysiące młodych Rosjan uciekło z kraju" - przypomniał Hertling w opublikowanym we wtorek tekście pt. "Rekruci Putina idą na rzeź".

"Wyniki będą przewidywalne. Putin może nadal wysyłać niechętnych Rosjan na źle przemyślaną i nielegalną inwazję, do której nie są wyszkoleni ani przygotowani. Ale to nie są działania wojenne. To tylko kolejne morderstwo - tym razem dokonywane na własnych obywatelach" - podsumował generał Hertling.(PAP)

28.09.2022 11:55

Poniżej relacja kard. Krajewskiego z Ukrainy, a obszerny wywiad z nim na ten temat - w dostępnym od jutra numerze "Gościa Niedzielnego".

28.09.2022 11:54

28.09.2022 10:49

28.09.2022 10:45

28.09.2022 08:23

28.09.2022 07:23

Władimir Putin został zapędzony do narożnika, dlatego z dnia na dzień coraz bardziej prawdopodobne staje się użycie przez niego taktycznej broni jądrowej - uważa były agent CIA Robert Baer.

W rozmowie z CNN były agent zwrócił uwagę, że zważywszy na niepowodzenia militarne, jakich doznała rosyjska armia na Ukrainie raczej nie ma szans na deeskalację.

"Myślę, że szanse na deeskalację są bliskie zeru. (Putin) po prostu nie może oddać tak dużo terytorium i postrzegany jako przegrany pozostać przywódcą Rosji" – argumentował Baer. (PAP)

28.09.2022 07:15

Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,1 mld dolarów - podała we wtorek agencja Reutera. Waszyngton ma to ogłosić wkrótce po zaznajomieniu się z wynikami pseudoreferendów na okupowanych obszarach tego kraju.

Powołując się na urzędników pragnących zachować anonimowości Reuters poinformował, że szczegóły zostaną podane w najbliższych dniach.

Pomoc dla Ukrainy ma zawierać systemy wyrzutni rakietowych HIMARS wraz z amunicją, systemy przeciwdronowe i radarowe oraz części zamienne. Obejmie też szkolenia i wsparcie techniczne.

28.09.2022 07:12

​Władze rosyjskie mogą podjąć próbę przeformułowania na "operację antyterrorystyczną" inwazji i okupacji terytoriów ukraińskich, które Moskwa zamierza wkrótce anektować – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Amerykański ośrodek prognozuje w analizie opublikowanej we wtorek wieczorem (czasu lokalnego), że aneksja okupowanych terytoriów ukraińskich zostanie ogłoszona 30 września. Jak wskazuje, w prokremlowskich mediach rosyjskich ukazała się informacja, że nielegalnie okupowane terytoria Ukrainy wejdą w skład nowo powołanego "Krymskiego Okręgu Federalnego". Na jego czele - według tych doniesień - miałby stanąć były szef rosyjskiej agencji kosmicznej Dmitrij Rogozin. (PAP)


#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

27.09.2022 19:06

27.09.2022 17:41

Sąd w Charkowie skazał mieszkańca tego miasta na pięć lat więzienia, najwyższy możliwy wymiar kary, za „zamach na integralność terytorialną Ukrainy”. Mężczyzna wzywał do przyłączenia Charkowa do Rosji i rozpowszechniał rosyjską propagandę o wojnie.

O wyroku poinformowała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy – podaje agencja Interfax-Ukraina.

39-latek został skazany za „zamach na integralność terytorialną Ukrainy oraz jej nietykalność”. Wyrok nie jest prawomocny.

Mężczyzna, który został zatrzymany pod koniec marca, miał systematycznie publikować materiały, zawierające wezwania do rozbioru Ukrainy poprzez przyłączenie Charkowa do Rosji i odłączenie zachodnich obwodów kraju.

Rozpowszechniał też rosyjską propagandę m.in. o tym, że „Charków to rosyjskie miasto”, „bombarduje nas Ukraina, a nie Rosjanie”. Publikacje swoje umieszczał w rosyjskiej sieci społecznościowej Odnokłassniki, zakazanej na Ukrainie.

Mężczyzna miał popierać aneksję terytoriów ukraińskich od 2014 roku. (PAP)

27.09.2022 15:55

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał we wtorek Unię Europejską do nałożenia kolejnych sankcji na Rosję, aby ukarać ją za przeprowadzanie pseudoreferendów w sprawie aneksji okupowanych terenów na wschodzie i południu Ukrainy.

„Sankcje personalne nie wystarczą jako kara za referenda” – podkreślił Kułeba na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie z szefową francuskiej dyplomacji Catherine Colonną.

Dodał, że "nie wystarczy ograniczyć się do środków kosmetycznych (...), im łagodniejsza reakcja na tak zwane referenda, tym większa motywacja Rosji do eskalacji i aneksji kolejnych terytoriów (...). W treści ósmego pakietu sankcji zobaczymy, jak poważnie UE traktuje problem referendów” – dodał ukraiński minister.

„Działania Moskwy nie zmienią postępowania Ukrainy na polu bitwy” – oświadczył również Kułeba i zapewnił, że po rozmowach z Colonną „rozwiązana została kwestia nowych dostaw” francuskich dział Caesar.

Minister Colonna stwierdziła natomiast, że francuskie wsparcie dla Ukrainy jest „ogromne” i obejmuje pomoc humanitarną, finansową, wojskową oraz dyplomatyczną o łącznej wartości ponad 2 mld dolarów.

„Rosja jest coraz bardziej izolowana. Nikt nie poparł jej wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jej narracja jest niespójna” – podkreśliła szefowa francuskiej dyplomacji. „Każdy widzi, że Rosja pogrąża się w impasie, czy to militarnie, czy też w stosunku do własnych obywateli” – dodała.

„Prezydent Rosji (Władimir Putin) wszczął retorykę eskalacji, dekretując częściową mobilizację ludności rosyjskiej, która już go nie popiera i ogłaszając zorganizowanie pozorowanych referendów w okupowanych regionach lub przyjmując retorykę eskalacji w kwestii nuklearnej” – zauważyła Colonna.

„Wszystko to nie odwraca naszej uwagi od naszych zasad ani celu” – zapewniła szefowa MSZ Francji, wskazując na wypowiedź prezydenta Emmanuela Macrona z minionego tygodnia, że „jeśli Rosja przystąpi do organizacji tych nielegalnych referendów, Unia Europejska nałoży sankcje przy pełnym poparciu mojego kraju”. (PAP)

27.09.2022 15:53

Śledczy francuskiej żandarmerii pojadą w środę do Iziumu, gdzie rozpoczną badania – poinformowało MSZ Francji we wtorek podczas wizyty minister Catherine Colonny w Kijowie.

Colonna we wtorek przedstawiła śledczych francuskich prokuratorowi generalnemu Ukrainy Andrijowi Kostinowi. „Francja staje u boku Ukrainy w walce z bezkarnością” – podkreśla francuskie MSZ na Twitterze.

Francuzi mają pomóc w identyfikacji ofiar i zebraniu dowodów zbrodni popełnionych w Iziumie, gdzie po odwrocie wojsk rosyjskich ujawniono co najmniej 450 grobów, kryjących ciała noszące ślady tortur.

Przy Urzędzie ds. Zbrodni przeciwko Ludzkości (OCLCH) we Francji wkrótce po rosyjskiej inwazji na Ukrainę powołano jednostkę śledczą poświęconą Ukrainie w celu scentralizowania akt dotyczących podejrzeń o zbrodnie wojenne popełnione w tym kraju – podaje agencja AFP, powołując się na wypowiedź generała Jean-Philippe’a Reilanda. (PAP)

27.09.2022 15:25

Rząd Mołdawii otrzymał zapewnienie od władz Ukrainy, że w sytuacji niedoborów energii elektrycznej otrzyma wsparcie z tego kraju - podała we wtorek kiszyniowska telewizja ProTV.

Telewizja zacytowała doradcę prezydenta Ukrainy Mychajłę Podolaka, który zapewnił, że pomimo “niezwykle trudnych warunków spowodowanych wojną, Kijów jest gotów pomóc swoim sąsiadom”, gdyby nie mogła działać elektrownia Ciuciurgan. Obiekt ten zapewnia blisko 70 proc. dostaw prądu dla Mołdawii i pracuje na rosyjskim gazie.

“Taka pomoc jest bezsporna. Dla nas to kwestia zasad; to kwestia humanitarnej postawy, absolutnie życzliwej wobec naszych partnerów i sąsiadów” - powiedział Podolak.

Słowa przedstawiciela władz Ukrainy pojawiły się nazajutrz po deklaracji prezydent Mołdawii Mai Sandu, która stwierdziła, że jej kraj nie ma gwarancji, iż rosyjski koncern Gazprom nie przerwie podczas tegorocznej zimy dostaw gazu ziemnego. (PAP)

27.09.2022 13:55

Bułgarski resort spraw zagranicznych wezwał we wtorek obywateli Bułgarii, przebywających na terytorium Rosji, do natychmiastowego wyjazdu z kraju. (PAP)

27.09.2022 13:34

Na zdjęciach satelitarnych widać wielokilometrową kolejkę samochodów czekających na wyjazd z Rosji do Gruzji – podała we wtorek stacja CNN. Kolejki na granicach Rosji utworzyły się po ogłoszeniu w tym kraju mobilizacji na wojnę z Ukrainą.

Wykonane w niedzielę zdjęcia okolic przejścia granicznego w miejscowości Wierchnij Łars przekazała CNN firma Maxar Technologies. Według niej na zdjęciach widać kolejkę długości około 16 kilometrów, a „korek najpewniej ciągnie się dalej na północ od sfotografowanego obszaru”. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

27.09.2022 12:40

Ukraina wygra wojnę, nie ma żadnej możliwości, by się załamała, poddała. Obserwowaliśmy już w historii, jak Rosja przegrywała inne konflikty i tak też będzie w tym przypadku - ocenił we wtorek rozmowie z PAP ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

27.09.2022 12:24

 Rośnie liczba Rosjan wjeżdżających do Norwegii przez niewielkie przejście graniczne Storskog na północy kraju - poinformowała we wtorek norweska policja. Według mediów ma to związek z ogłoszoną w Rosji mobilizacją wojskową.

"Przeanalizowaliśmy dane z ostatnich kilku dni i widzimy, że liczba Rosjan z wizami Schengen wzrosła, a największy przyrost odnotowaliśmy w ostatnim tygodniu" - podkreślił w komunikacie Solve Solheim, szef wydziału policji ds. migracji regionu Finnmark.

W poniedziałek granicę w Storskog przekroczyły 402 osoby, z czego połowę stanowili rosyjscy mężczyźni z wizami zezwalającymi na wjazd do strefy Schengen. W niedzielę z Rosji przybyły 243 osoby. (PAP)

27.09.2022 11:02

Ukraina jest w ofensywie, ale w Kijowie narastają obawy, że po groźbach eskalacji ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina zachodni sojusznicy będą jeszcze ostrożniejsi w przekazywaniu Ukrainie potężniejszych rodzajów broni – podała agencja Bloomberga.

„Najlepsza odpowiedź na rosyjską eskalację: HIMARS, ATACMS, Abramsy, Leopardy” – napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Ukraina od wielu miesięcy zabiega o rakiety ATACMS o zasięgu 300 km. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował w niedzielę na antenie CBS o więcej systemów rakietowych, artylerii, broni przeciwlotniczej i czołgów, by pomóc Ukrainie odzyskać okupowane przez Rosję terytoria. (PAP)
#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

27.09.2022 09:32

Nie widzimy żadnych oznak wskazujących na to, że Chiny przygotowują się do wsparcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę lub pomagają Kremlowi w omijaniu zachodnich sankcji - oświadczył w nocy z poniedziałku na wtorek rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA Ned Price, cytowany przez stację CNN.

"Przyglądamy się wszystkim doniesieniom, jakie otrzymujemy (w tej sprawie). Jak dotąd nie dostrzegliśmy nic, co mogłoby wskazywać, że ChRL zmienia swoje (dotychczasowe) podejście. (...) Wypowiedzi chińskiego ministra spraw zagranicznych Wanga Yi świadczą (jednak) o tym, że Pekin wykazuje pewną dozę niepokoju w związku z tym, co Rosja robi na Ukrainie" - ocenił Price.

27.09.2022 08:39

Poniżej: obrońca Azowstalu Mychajło Dianow wreszcie zobaczył córkę po powrocie z niewoli.

27.09.2022 08:38

27.09.2022 08:33

Kreml może ogłosić włączenie okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji w okolicach 1 października i przymusowo wcielać ukraińskich cywilów do wojska, by walczyli przeciwko swojemu krajowi – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W takim przypadku rosyjskie ministerstwo obrony prawdopodobnie uwzględni mieszkańców tych terytoriów w rozpoczynającym się wówczas cyklu poborowym, rozszerzając przymusową mobilizację w Rosji również na Ukraińców – twierdzi think tank.

Ukraińscy cywile nie spełniają formalnych kryteriów „częściowej mobilizacji” ogłoszonej przez Kreml, ponieważ praktycznie żaden z tych, którzy są w odpowiednim wieku, nie ma raczej doświadczenia w rosyjskiej armii. Jednak jako „obywatele rosyjscy”, wszyscy mężczyźni w wieku 18-27 lat na anektowanych terenach byliby zagrożeni mobilizacją.

Rosyjscy urzędnicy powoływali już ukraińskich obywateli do walki przeciwko Ukrainie. Rosyjskie władze na okupowanym Krymie twierdziły, że zmobilizowano 2 tys. mężczyzn, a ISW informował wcześniej, że władze okupacyjne przymusowo wcielały do wojska mniejsze liczby Ukraińców z wszystkich okupowanych obwodów.

Tymczasem w Rosji policja tłumi protesty przeciwko przymusowej mobilizacji. W niedzielę takie demonstracje odbywały się w co najmniej 35 miejscowościach, a w poniedziałek – w co najmniej 10 miejscowościach. W Jakucku policja zatrzymała kilkaset protestujących kobiet, a w Dagestanie oddała strzały ostrzegawcze. W Petersburgu aresztowano studenta, który usiłował podpalić znak związany z wojskową komendą uzupełnień.

Część mężczyzn dokonywała samookaleczeń, by uniknąć mobilizacji, a w obwodzie riazańskim jeden z Rosjan podpalił się. W obwodzie irkuckim na Syberii jeden z mężczyzn przeciwnych mobilizacji postrzelił przewodniczącego lokalnej komisji wojskowej – przypomina ISW.

Kreml stara się wytłumaczyć z problemów związanych z mobilizacją i usiłuje zrzucić winę na pojedynczych urzędników, ale Rosjanie widzą błędy „wszędzie wokół siebie”. Pogwałcenia prawa i reguł mobilizacji są tak powszechne, że wiadomości o nich nie muszą nawet trafiać do mediów społecznościowych, by ludzie się o nich dowiedzieli – ocenia think tank.

„Kreml stoi przed trudnym zadaniem, próbując uspokoić Rosjan, a jednocześnie zmobilizować wystarczającą liczbę mężczyzn, by dalej walczyć (…) Putin będzie musiał naprawić (lub stworzyć przekonujące pozory, że naprawił) biurokrację mobilizacyjną rozciągającą się na 11 stref czasowych, jednocześnie sprawiając, że ustalone przez niego cele ilościowe zostaną spełnione dla wsparcia wysiłku wojennego. Te imperatywy najpewniej wykluczają się nawzajem w krótkim okresie” – twierdzą analitycy.

Tymczasem według niepotwierdzonych doniesień ukraińskie siły zbrojne zniszczyły rosyjski punkt dowodzenia i szkolenia na Mierzei Kinburnskiej, z którego kontrolowano ataki irańskimi dronami na ukraińskie miasta. Według tych doniesień w ukraińskim uderzeniu miało zginął około 40 Rosjan oraz około 20 Irańczyków, którzy szkolili rosyjskich żołnierzy w obsłudze dronów. Ukraińskie władze nie potwierdziły tego ataku, a ISW nie jest w stanie niezależnie zweryfikować tych informacji – zaznaczono w raporcie. (PAP)

27.09.2022 08:21

Aktywista z Petersburga Igor Malcew został skazany na trzy lata i osiem miesięcy kolonii karnej za spalenie w marcu kukły rosyjskiego żołnierza; sąd zakwalifikował ten czyn jako "chuligaństwo motywowane polityczną nienawiścią" - powiadomiło w poniedziałek Radio Swoboda.

Malcew tłumaczył podczas rozprawy sądowej, że chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Mężczyzna domagał się wycofania z tego kraju sił Kremla oraz przewiezienia do ojczyzny ciał poległych żołnierzy. Jak przyznał, jego pacyfistyczne poglądy zostały ukształtowane pod wpływem rozmów z weteranami wojny w Afganistanie, toczonej w latach 1979-89 przez ZSRR. (PAP)

27.09.2022 08:11

​Jest prawdopodobne, że podczas piątkowego wystąpienia przed obiema izbami rosyjskiego parlamentu prezydent Władimir Putin formalnie ogłosi przyłączenie do Rosji okupowanych terytoriów Ukrainy - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej ministerstwo poinformowało, że w piątek 30 września Putin ma wygłosić przemówienie przed obydwoma izbami rosyjskiego parlamentu.

"Istnieje realna możliwość, że Putin wykorzysta swoje wystąpienie do formalnego ogłoszenia przyłączenia okupowanych regionów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej. Trwające obecnie na tych terytoriach referenda mają się zakończyć 27 września. Przywódcy Rosji niemal na pewno liczą, że ewentualne ogłoszenie akcesji będzie postrzegane jako potwierdzenie słuszności +specjalnej operacji wojskowej+ i umocni patriotyczne poparcie dla konfliktu. Dążenia te zostaną prawdopodobnie osłabione przez rosnącą w kraju świadomość ostatnich niepowodzeń Rosji na polu walki oraz znaczny niepokój związany z ogłoszoną w zeszłym tygodniu częściową mobilizacją" - napisano. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

27.09.2022 07:09

Pod koniec sierpnia włoski dziennik "La Reppublica", portale śledcze Bellingcat i The Insider oraz niemiecki tygodnik "Der Spiegel" opisali skandal szpiegowski w dowództwie NATO w Neapolu, w którym główną rolę odegrała rosyjska agentka o pseudonimie "Maria Adela Kuhfeldt Rivera". Miała ona "utrzymywać relacje" z dziesiątkami zachodnich oficerów.

"Afera pokazuje, jak niebezpieczni są rosyjscy nielegałowie" - komentuje w rozmowie z PAP Piotr Żochowski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, znawca metod działania rosyjskich służb specjalnych.

Z ustaleń dziennikarskiego śledztwa wynika, że Olga Kołobowa, alias Maria Adela Kuhfeldt Rivera, przez 10 lat rozpracowywała personel dowództwa Połączonych Sił NATO Europy Południowej (AFSOUTH) i 6. Flota Stanów Zjednoczonych w Neapolu. Podawała się przy tym za pochodzącą z Peru projektantkę biżuterii.

Dziennikarze nie zdołali ustalić, jakie informacje zebrała agentka i czy udało jej się zainfekować wirusem informatycznym telefony i komputery swoich przyjaciół. Według reporterów śledczych pewne jest natomiast to, że kobieta nawiązała kontakt z ważnymi osobistościami z NATO i amerykańskiej Marynarki Wojennej.

"Żaden rosyjski agent nie zdołał do tej pory spenetrować tak głęboko kierownictwo Sojuszu Północnoatlantyckiego" - stwierdził włoski dziennik "La Reppublica".

Piotr Żochowski w Ośrodka Studiów Wschodnich w rozmowie z PAP podkreśla, że sprawa z Neapolu pokazuje jak konsekwentnie Rosjanie stosują metody działalności agenturalnej, przy wykorzystywaniu tzw. nielegałów, czyli osób o sfałszowanej tożsamości.

"Interesujące jest konsekwentne działanie Rosji, mimo że umieszczenie i zalegendowanie agenta w obcym środowisku to bardzo duża inwestycja. Często mijają lata zanim agent osiągnie wysoką zdolność operacyjną, czyli dojście do konkretnego obiektu, konkretnych ludzi w celu pozyskania tajnych informacji" - tłumaczy ekspert.

Zwraca uwagę, że w obecnej sytuacji "oficjalna" działalność wywiadowcza, czyli oparta o placówki dyplomatyczne jest bardzo utrudniona. W związku z tym należy spodziewać się, że Kreml będzie stawiał na metody, które stosuje od pierwszej połowy XX wieku i które przyniosły mu wiele spektakularnych sukcesów. Żochowski wspomina w tym kontekście m.in. o małżeństwie Rosenbergów, czy o Piątce z Cambridge.

"Rosjanie doceniają wagę ludzkiego wymiaru wywiadu. Konkretny człowiek w dobrej sytuacji może pozyskać ważne informacje, których satelity nie wyśledzą. Wywiad radioelektroniczny nie zapewnia dostępu do umysłów ludzi. Nielegał w zetknięciu z człowiekiem, który jest wpływowy, albo pełni ważną funkcję jest bardzo groźny. Ważną rolę zaczynają tu odgrywać elementy psychologii. Agentka z Neapolu, jako atrakcyjna kobieta, budziła być może u mężczyzn różne ambicje; być może chcieli jej zaimponować, stając się tym samym łatwymi ofiarami" - analizuje.

Zwraca jednocześnie uwagę, że jest to trudna do zwalczenia forma nielegalnej agentury, wymagająca bardzo silnych działań kontrwywiadowczych.

"Skuteczność legendy polega na umiejętności dostosowania się do środowiska, w których działa nielegał: znajomości języka, spójności elementów nowej biografii, znajomości szczegółów potwierdzających jej prawdziwość. Np. nie można się poślizgnąć na prostych sprawach, jak nieznajomość miasta, z którego rzekomo się pochodzi. Oczywiście, nie każdy może być nielegałem, tak jak nie każdy może być nurkiem. Działalność taka wymaga określonych predyspozycji do wieloletniej pracy w samotności i ciągłego udawania. Wrodzona gra aktorska jest nieodzownym narzędziem pracy nielegała" - wylicza Żochowski.

Dopytywany, jakie dziedziny są szczególnie narażone na działania nielegałów, ekspert OSW odpowiada: "Za największy sukces uważa się wejście do instytucji państwowych - bo tam są największe tajemnice władzy, gospodarcze, wojskowe. Nie ma jednak konieczności +wchodzenia+ frontowymi drzwiami. Można to zrobić, jak agentka z Neapolu, która została prezeską miejscowej organizacji charytatywnej - za pośrednictwem rozkochanych oficerów. Warto przy tym pamiętać, że nielegałowie otrzymują różne zadania. Nie każdy ma wynosić dokumenty z sejfu. Jedni np. mogą inspirować swoje otoczenie do jakichś działań, inni są zapleczem do działań dywersyjnych, jeszcze inni prowadzą rozpoznanie na wypadek wojny, czy sporządzają szczegółowe charakterystyki ludzi, którymi interesują się służby".

Ekspert przestrzega jednocześnie przed popadaniem w psychozę i doszukiwaniem się rosyjskiego agenta w każdym mijanym człowieku.

"Jeśli jesteś nośnikiem informacji niejawnych, to należy mieć to w głowie, że nie wolno ich ujawniać osobom niepowołanym." - konkluduje Piotr Żochowski. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

27.09.2022 07:06

Poniżej: Premier Estonii Kaja Kallas uczy się obsługi wyrzutni pocisków Javelin.

27.09.2022 07:05

27.09.2022 06:40

​Armia rosyjska zaatakowała w nocy z poniedziałku na wtorek lotnisko w Krzywym Rogu (środkowa Ukraina), które zostało zniszczone - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Dniepropietrowska Walentyn Rezniczenko na Telegramie.

"Wróg zaatakował Krzywy Róg. Rosjanie wystrzelili rakietę X-59 na lotnisko. Jego infrastruktura została zniszczona" - napisał Rezniczenko na Telegramie.

https://t.me/dnipropetrovskaODA/1962

(PAP)

26.09.2022 21:59

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow powiedział w poniedziałek, że na uruchomioną przez jego kraj infolinię z poradami, jak się poddać i trafić do niewoli ukraińskiej, dzwoni wielu Rosjan, nawet jeszcze niezmobilizowanych na wojnę.

Liczba dzwoniących na infolinię o nazwie "Chcę żyć" znacznie wzrosła w związku z ogłoszoną przez Rosję mobilizacją na wojnę. Zwracają się tam ludzie, którzy otrzymali wezwanie do armii, ale także ci, którzy go jeszcze nie dostali. "Dzwonią (i pytają): +co powinienem zrobić, jeśli mnie zmobilizują, by się prawidłowo poddać?+" - mówił Jusow.

Przedstawiciel HUR, którego cytuje portal Hromadske, powiedział, że w ostatnim czasie na infolinię dzwoni wielu mieszkańców anektowanego Krymu.

Jusow wyraził przekonanie, że mobilizacja w Rosji odbędzie się w kilku etapach, więc nawet jeśli ktoś nie otrzymał wezwania do armii, to może je dostać później.

"Część świeżo zmobilizowanych z niewielkim przygotowaniem faktycznie wysyłana jest od razu na front. Inna część będzie pozostawiona, w celu utworzenia nowych oddziałów" - powiedział Jusow. (PAP)

26.09.2022 21:57

26.09.2022 20:40

MSZ Estonii zaapelowało w poniedziałek do obywateli, by nie wyjeżdżali do Rosji bez pilnej potrzeby. Wskazało na trwającą wojnę z Ukrainą i na fakt, że obecnie tylko ambasada Estonii w Moskwie może udzielić obywatelom pomocy konsularnej.

"W związku z działaniami wojennymi Rosji radzimy, by nie wyjeżdżać do Rosji, jeśli nie jest to niezbędne i aby całkowicie unikać podróży do rejonów graniczących z Ukrainą" - oświadczyło ministerstwo. Wskazało, że pomocy konsularnej może teraz udzielać Estończykom tylko ambasada w Moskwie i w sytuacjach, gdy np. ktoś straci paszport, a znajduje się w Rosji poza Moskwą, pomoc taka będzie znacznie utrudniona.

MSZ ostrzegło też, że posiadacze podwójnego obywatelstwa - estońskiego i rosyjskiego - "powinni brać pod uwagę, że Federacja Rosyjska uznaje ich w Rosji za obywateli rosyjskich i możliwości okazania przez Estonię pomocy konsularnej są ograniczone". Komunikat resortu opublikował portal publicznego nadawcy ERR. (PAP)

26.09.2022 19:23

Około 100 ciał może być pochowanych w masowym grobie w miejscowości Kozacza Łopań na północnym wschodzie Ukrainy, o którego odkryciu poinformowały niedawno władze ukraińskie - podała w poniedziałek agencja AFP.

Przedstawiciele Ukrainy powiadomili, że rozpoczęli w poniedziałek badanie grobu, znajdującego się na terenie fermy drobiu koło Kozaczej Łopani; wymienili liczbę około stu ciał, nie podając jednak szczegółów - podaje AFP. Agencja zastrzega, że teren, gdzie prawdopodobnie znajduje się masowy grób, wciąż jest w zasięgu ostrzału artylerii rosyjskiej. Kozacza Łopań leży zaledwie trzy kilometry od granicy z Rosją. Ukraińcy prowadzą rozminowywanie tych terenów i na tym etapie badania ekip naukowych są faktycznie niemożliwe - zauważa AFP.

Szefowa władz lokalnych Ludmyła Wakułenko powiedziała agencji, że armia ukraińska próbowała po raz pierwszy odbić Kozaczą Łopań z rąk rosyjskich w kwietniu, jednak bez powodzenia. Gdy miejscowość została wyzwolona we wrześniu, "wojskowi powiedzieli mi, że widzieli miejsce pochówku dla żołnierzy, ale nie podali liczby grobów" - powiedziała Wakułenko.

Podczas okupacji Rosjanie wykorzystywali teren fermy drobiu pod Kozaczą Łopanią jako hangar dla czołgów. Strona ukraińska podejrzewa, że Rosjanie pochowali w tym miejscu poległych żołnierzy ukraińskich, ale też własnych wojskowych, a także zabitych cywilów.

23 września komendant główny policji Ukrainy Ihor Kłymenko powiedział, że w Kozaczej Łopani znaleziono masowy grób i że wkrótce na miejsce przybędą specjaliści, którzy rozpoczną działania śledcze. W miejscowości odkryto też miejsca, gdzie Rosjanie przetrzymywali i torturowali cywilów.

Kozacza Łopań leży tuż przy granicy Ukrainy z obwodem biełgorodzkim w Rosji. Wojska rosyjskie zajęły wieś w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego.(PAP)

26.09.2022 19:20

Holandia zwiększy pomoc wojskową dla Ukrainy - zapowiedział w poniedziałek holenderski premier Mark Rutte.

Premier dodał też, że jego rząd wesprze nowe sankcje przeciwko Rosji. "Więcej broni, więcej sankcji, więcej izolacji Rosji, ze względu na mobilizację i organizowane przez Rosję pseudoreferenda" - napisał na Twitterze Rutte.

Szef holenderskiego rządu stwierdził w czwartek 22 września, że dzięki sukcesom Kijowa na froncie wojna weszła w nową fazę, przez co trzeba skoncentrować się na dostawie Ukrainie amunicji. "Putinowi nie wolno wygrać tej wojny" – oświadczył wówczas Rutte i wskazał, że inaczej rosyjski prezydent nie zatrzyma się na Ukrainie, co "będzie miało poważne konsekwencje dla NATO".

Pod koniec sierpnia MSZ Holandii poparło również pomysł wprowadzenie zakazu wydawania wiz rosyjskim turystom. "Rosyjscy turyści nie są mile widziani w Europie" - powiedział wtedy minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra.

Holandia dostarczyła dotąd Ukrainie m.in. karabiny snajperskie oraz samobieżne haubicoarmaty typu Panzerhaubitze 2000. (PAP)

26.09.2022 14:12

Na dworcu autobusowym w Riazaniu mężczyzna oblał się łatwopalnym płynem i podpalił w proteście przeciwko powołaniu do wojska, informuje w poniedziałek portal Nowaja Gazieta.Jewropa.

Mężczyzna przed samopodpaleniem krzyczał, że nie chce na front. Portal Nowaja Gazieta.Jewropa zamieścił nagranie z tego incydentu. Do mężczyzny wezwano pogotowie ratunkowe, według wstępnych ocen lekarzy poparzeniu uległo 90 proc. jego ciała. Gdy lekarze zabierali poparzonego mężczyznę do ambulansu, ten nadal krzyczał, że nie chce na front – informuje portal.

Riazań to liczące ponad pół miliona mieszkańców miasto, leżące około 200 km na wschód od Moskwy.

Po ogłoszonej w środę przez Putina mobilizacji, mężczyźni w Rosji chwytają się różnych sposobów, by uniknąć wysłania na front. Część ucieka za granicę - choć pojawiają się doniesienia, że wkrótce będzie to niemożliwe. Część dokonuje samookaleczeń - w rosyjskim internecie coraz częściej pojawiają się ogłoszenia o "bezbolesnym" łamaniu rąk, co choć na pewien czas oddala perspektywę wcielenia do armii. (PAP)

26.09.2022 14:02

26.09.2022 13:15

O kolejnym podpaleniu wojskowej komendy uzupełnień, tym razem w Uriupińsku w obwodzie wołgogradzkim, poinformowała telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Wcześniej informowano o podpaleniu lub próbach podpalenia komend w innych miejscowościach w różnych regionach Rosji.

Podpalenia są wyrazem protestu przeciwko mobilizacji, jednak dochodziło do nich także wcześniej – po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Według danych portalu Mediazona od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę podpalono 54 komendy uzupełnień. 17 takich przypadków miało miejsce w ciągu ostatnich pięciu dni.

Analitycy wojskowi zwracają uwagę, że w Rosji nie istnieje scentralizowana baza osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej, a większość list jest nieskomputeryzowana i znajduje się właśnie w komendach uzupełnień. Podpalania mogą mieć na celu zniszczenie tych dokumentów, by utrudnić ogłoszony przez władze zaciąg do wojska.

Według ocen ekspertów wojskowych liczba osób do mobilizacji jest przekazywana przez władze obwodów do znajdujących się na ich terenie komend uzupełnień. Następnie za zebranie odpowiedniej liczby osób odpowiadają właśnie one. (PAP)

26.09.2022 12:47

Zwyciężczyni włoskich wyborów Giorgia Meloni jednoznacznie opowiada się za dalszym wsparciem dla Ukrainy - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zaznaczył, że lider Ligi Matteo Salvini, który zapewne wejdzie do rządu nie wypowiada się już tak mocno przeciw sankcjom wobec Rosji. (PAP)

26.09.2022 12:03

Aż 81 procent Ukraińców uważa, że ostatnie sukcesy sił zbrojnych w wojnie z Rosją są rezultatem wspólnych wysiłków Ukrainy i państw zachodnich – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii, którego wyniki opublikowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina. (PAP)

26.09.2022 10:39

​W pobliżu wyzwolonego przez ukraińskie wojska miasta Izium w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie kraju, odnaleziono dwa kolejne masowe groby z setkami zabitych mieszkańców - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS. (PAP)

26.09.2022 08:36

26.09.2022 07:49

26.09.2022 07:36

26.09.2022 07:20

​W nocy z niedzieli na poniedziałek wojska rosyjskie zaatakowały dronami Odessę. Wskutek uderzenia w skład amunicji powstał ogromny pożar, ewakuowano ludność cywilną; brak doniesień o ofiarach - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. (PAP)

25.09.2022 13:52

​W rosyjskiej niewoli jest kilka tysięcy Ukraińców - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana w niedzielę przez BBC. Jak podkreśliła, są wśród nich cywile, w tym wiele kobiet. "Kilka tysięcy. Mówimy o 2,5 tys. jeńców. Ludzie pozostają w niewoli i, co jest najgorsze, pozostają tam cywile" - podkreśliła wicepremier. Zaznaczyła, że przez kilka wymian z rzędu strona rosyjska nie wypuściła na wolność cywilów. (PAP)

25.09.2022 12:39

​Rosja wprowadzi zakaz wyjazdu z kraju dla mężczyzn podlegających służbie wojskowej po zakończeniu pseudoreferendów na ukraińskich okupowanych terytoriach - pisze w niedzielę niezależny portal Meduza, powołując się na źródła. (PAP)

25.09.2022 11:34

​Uwolniona kilka dni temu z rosyjskiej niewoli ukraińska medyczka wojskowa Mariana Mamonowa urodziła córkę - podają w niedzielę ukraińskie media. Stan matki i dziecka lekarze oceniają jako dobry. Kobieta trafiła do niewoli w kwietniu, gdy służyła w Mariupolu.

"Uwolniona z niewoli Mariana Mamonowa urodziła córeczkę w wolnej Ukrainie! Dzięki Bogu! Kibicował im cały kraj!" - napisał w serwisie Telegram mer miasta Równe Ołeksandr Tretiak. (PAP)

25.09.2022 11:32

​Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o skuteczne inicjatywy, by zakończyć wojnę na Ukrainie. Potrzebna jest "wola" przywódców państw - dodał na zakończenie mszy w Materze na południu Włoch, odprawionej z okazji krajowego Kongresu Eucharystycznego. (PAP)

25.09.2022 10:37

​Istnieje realna możliwość, że ogłoszona w Rosji częściowa mobilizacja zostanie wykorzystana do wzmocnienia dodatkowym personelem jednostek Rosgwardii, których głównym zadaniem jest zabezpieczanie reżimu Władimira Putina - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

25.09.2022 09:56

​Rosyjscy okupanci twierdzą, że na tzw. referendum w zniszczonych miastach na wschodzie Ukrainy frekwencja sięga 45 proc., mimo tego, że nawet nie posiadają spisu mieszkańców - pisze w niedzielę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Zaznacza, że nigdzie nie są podawane informacje w sprawie liczby oddanych głosów, a jedynie dane procentowe. "W zniszczonych prawie doszczętnie miastach Lisiczańsk, Siewierodonieck, Rubiżne okupanci informują o frekwencji od 41 do 46 proc." - wskazuje. (PAP)

25.09.2022 08:55

25.09.2022 08:54

​Kreml zastanawia się nad mobilizacją na wojnę z Ukrainą mieszkańców Abchazji i Osetii Południowej, separatystycznych republik w Gruzji - pisze niezależny portal Meduza, powołując się na źródło zbliżone do administracji prezydenta Rosji. Według źródła rosyjskie władze mogą przymusowo zmobilizować w dwóch nieuznawanych republikach łącznie kilka tysięcy osób. (PAP)

25.09.2022 08:52

​Odessa, na południu Ukrainy, została zaatakowana wrogimi dronami; trwa akcja ratunkowa - poinformował w niedzielę rano Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego. (PAP)

24.09.2022 18:47

Równowartość ponad 860 tys. zł zebrali w ciągu dwóch dni Ukraińcy na leczenie Mychajły Dianowa, który został uwolniony z rosyjskiej niewoli razem z 214 innymi wojskowymi. Po niezaleczonym złamaniu ręki mężczyzna musi przejść operację – w ramieniu brakuje 4 cm kości. Zanim rozpocznie leczenie, musi przybrać na wadze i odzyskać siły. (PAP)

24.09.2022 18:45

Poniżej: aktywiści zhakowali rosyjska telewizję na okupowanym Krymie. Nadali przemówienie, w którym Zełenski wzywa mieszkańców półwyspu do uchylania się od wstępowania do wojska albo poddania się.

24.09.2022 18:44

24.09.2022 18:44

Poniżej: ukraińska babuszka mówi, jak przetrwała czas wojny. (angielskie napisy)

24.09.2022 18:28

24.09.2022 18:12

Ze względu na poważne szkody dla pozycji międzynarodowej Finlandii należy znacząco ograniczyć wjazd do kraju obywateli Rosji oraz przyznawanie im wiz - postanowiono na wspólnym posiedzeniu prezydenta oraz komitetu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. (PAP)

24.09.2022 17:16

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę z poprawkami do kodeksu karnego, która przewiduje kary do 10 lat więzienia za dezercję oraz poddanie się - informuje w sobotę niezależny portal Meduza.

Zmiany zaostrzają kary za przestępstwa wobec służby wojskowej w okresie mobilizacji i w warunkach konfliktu zbrojnego, a także wprowadzają kary za dobrowolne poddanie się i szaber – pisze Meduza. Zgodnie z poprawkami, przyjętymi pospiesznie przez Dumę Państwową (niższą izbę rosyjskiego parlamentu) w przeddzień ogłoszenia w Rosji „częściowej mobilizacji”, za dobrowolne poddanie się grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, a za szaber – do 15.

W ustawie przewidziano zaostrzenie kary - do 10 lat - za samowolne oddalenie się z jednostki „w czasie mobilizacji lub stanu wojennego”. Odpowiedzialność karna jest także przewidziana w przypadku niestawienia się poborowych na wezwanie władz wojskowych oraz w przypadku dezercji.

Wprowadzona zostaje również kara za niewypełnienie rozkazu dowódcy wydanego w czasie stanu wojennego, w czasie wojny lub w warunkach konfliktu zbrojnego lub prowadzenia działań zbrojnych, a także za odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych (od dwóch do trzech lat więzienia). (PAP)

24.09.2022 16:49

24.09.2022 14:41

Licząc się z tym, że znowu możemy zostać zaatakowani, postanowiłem powołać Komponent Obrony Pogranicza w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej - mówił w sobotę na Podlasiu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Licząc się z tym, że znowu możemy zostać zaatakowani z większa siłą postanowiłem zaakceptować koncepcję dotyczącą powołania w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej Komponentu Obrony Pogranicza" - poinformował. "Dziś w ramach WOT-u przystępujemy do organizacji tego komponentu" - dodał.

Poinformował, że komponent ten już teraz będzie składał się z 10 batalionów, m.in. w woj.: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i podkarpackim.

"Będzie się rozwijał, tak, żebyśmy doszli do stanu, że żołnierze - w ramach tego komponentu - wyposażeni w odpowiedni sprzęt będą mogli wspierać Straż Graniczną" - wyjaśnił. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

24.09.2022 14:21

Rosyjski niedźwiedź jest zraniony i niestety możemy się spodziewać w najbliższym czasie eskalacji przemocy oraz fali rosyjskiej agresji; nie zmienia to faktu, że z każdym kolejnym dniem putinowski reżim słabnie, traci krew i powietrze - powiedział premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

24.09.2022 14:04

24.09.2022 13:31

Rosyjski generał Michaił Mizincew - nazywany "rzeźnikiem Mariupola", bowiem to on kierował oblężeniem miasta i wydał rozkaz bombardowania celów cywilnych - został wiceministrem obrony Rosji - podała w sobotę Ukrainska Prawda.

Portal informuje, powołując się na komunikaty resortu obrony Rosji, że Mizincew zajmie stanowisko wiceministra odpowiedzialnego za zabezpieczenie materiałowo-techniczne wojsk. Dotychczas pełniący tę funkcję Dmitrij Bułgakow przejdzie na inne stanowisko.

O roli Mizincewa w oblężeniu Mariupola informowały w marcu władze Ukrainy. "To on wydał rozkaz zbombardowania szpitala położniczego i dziecięcego, teatru dramatycznego, domów cywilnych mieszkańców. To on niszczy Mariupol tak, jak niszczył wcześniej miasta syryjskie" - mówił wówczas przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Nazywał wtedy rosyjskiego wojskowego "ulubieńcem Putina" i "kierującym operacją w Syrii".(PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

24.09.2022 12:52

Kolejka samochodów na granicy rosyjsko-gruzińskiej ma już długość 10 kilometrów, wciąż wielu Rosjan próbuje opuścić swój kraj po ogłoszonej w środę mobilizacji na wojnę z Ukrainą – informuje we wtorek rosyjska redakcja BBC.

Ruch na granicy odbywa się bardzo wolno. Niektórzy z oczekujących są na granicy od ponad 20 godzin i wciąż jej nie przekroczyli.

Również na granicy rosyjsko-fińskiej wzrosła liczba przyjezdnych. Władze w Helsinkach informowały, że liczba osób wjeżdżających do kraju z Rosji zwiększyła się dwukrotnie w porównaniu z zeszłym tygodniem.

Kreml ogłosił w środę mobilizację, która oficjalnie ma objąć 300 tys. osób. Zdaniem wielu ekspertów treść prezydenckiego dekretu o mobilizacji oznacza, że faktycznie nie będzie ona ograniczona liczbowo. Niezależne media informują, że władze regionalne, na których ciąży wykonanie dekretu, nie trzymają się formalnych kryteriów i wzywają do wojska również te grupy wiekowe i zawodowe, których mobilizacja miała nie obejmować. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

24.09.2022 12:48

Poniżej: Szef dyplomacji litewskiej pisze: "Litwa nie udziali azylu tym, którzy po prostu uciekają przed odpowiedzialnością. Rosjanie powinni zostać i walczyć. Przeciw Putinowi."

24.09.2022 12:46

24.09.2022 12:46

W Rosji zaczęły się zatrzymania na sobotnich akcjach protestu przeciwko mobilizacji na wojnę na Ukrainie - podaje niezależna telewizja Dożd. Na razie wiadomo o kilkudziesięciu zatrzymanych. Protesty w Moskwie i Petersburgu zaplanowano na późne godziny popołudniowe.

W Irkucku zatrzymano ok. 20 osób. Do niektórych uczestników manifestacji podchodzą osoby po cywilnemu i zmuszają ich do tego, by iść z nimi "ustalić tożsamość" - relacjonuje Dożd.

W Tomsku już na początku protestu zatrzymano co najmniej cztery osoby, a w Chabarowsku - trzy. W Chabarowsku na protest wyszło ok. 15 osób.

W Ułan Ude zatrzymano aktywistę i dwie prawniczki. W Czycie zatrzymano uczestniczkę jednoosobowej pikiety, która trzymała plakat z napisem "Nie jesteśmy mięsem!".

W Moskwie i Petersburgu akcje pod hasłem "Nie dla +mogilizacji+" (od słowa mogiła) mają rozpocząć się o godz. 17 miejscowego czasu (godz. 16 w Polsce). (https://t.me/meduzalive/69810) (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

24.09.2022 12:24

Osoby, które zmobilizowano w Rosji na wojnę z Ukrainą pomyłkowo, mają wrócić do domów - oświadczył przywódca Jakucji, na wschodzie Syberii, Ajsen Nikołajew. Jak dodał, dotyczy to np. wielodzietnych ojców.

"Są przypadki mobilizacji obywateli, którzy nie powinni być wcielani do wojska. Na przykład przypadki wezwań wielodzietnych ojców, którzy mają czworo i więcej dzieci poniżej 16. roku życia" - napisał w Telegramie.

"Wszyscy, którzy zostali zmobilizowani przez pomyłkę, powinni wrócić. Te działania już się zaczęły" - zaznaczył.

Jak ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną, w Rosji obserwowane są problemy i błędy podczas trwającej mobilizacji. Niejednolite warunki mobilizacji w regionach mogą zaostrzać napięcia społeczne.

Think tank podał np., że mobilizacją są obejmowani mężczyźni, niespełniający przedstawionych przez Kreml kryteriów. W szczególności chodzi o zapowiedź ministra obrony Siergieja Szojgu, że mobilizacja w pierwszej kolejności będzie dotyczyć osób z doświadczeniem w działaniach wojennych.

Pojawiają się doniesienia o tym, że wezwania otrzymują starsi mężczyźni, studenci, pracownicy przemysłu zbrojeniowego, cywile bez doświadczenia bojowego, pracownicy linii lotniczych i lotnisk, osoby z chorobami przewlekłymi. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

24.09.2022 11:49

Europa powinna wpuścić obywateli Rosji, którzy chcą uciec ze swego kraju - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w wywiadzie dla portalu Politico.

W rozmowie przeprowadzonej w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Michel powiedział, że UE powinna wykazać „otwartość na tych, którzy nie chcą być instrumentalizowani przez Kreml”. Zaznaczył, że ogłoszenie w środę przez prezydenta Władimira Putina częściowej mobilizacji w Rosji zmieniło dynamikę wojny na Ukrainie.

Michel powiedział, że jest otwarty na konsultacje z kolegami z UE na temat tego, jak można rozwiązać kwestię uciekających przed mobilizacją Rosjan.

„W zasadzie uważam, że (...) Unia Europejska (powinna) gościć tych, którzy są w niebezpieczeństwie z powodu swoich poglądów politycznych. Jeśli w Rosji ludzie są w niebezpieczeństwie z powodu swoich poglądów politycznych, ponieważ nie podążają za tą szaloną decyzją Kremla o rozpoczęciu wojny na Ukrainie, musimy wziąć to pod uwagę" - wskazał. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

24.09.2022 11:42

W Czeczenii porywani są mężczyźni, którzy po ogłoszeniu mobilizacji na wojnę z Ukrainą złożyli wniosek o paszport zagraniczny - podało w sobotę Radio Swoboda, powołując się na lokalny ruch praw człowieka Adat.

Adat przekazał, że jeden z uprowadzonych - Abu Magamadow - jest nielegalnie przetrzymywany na terenie MSW w Groznym. Po złożeniu wniosku o paszport zagraniczny do mężczyzny zadzwoniono i zaproszono go na miejsce odbioru paszportu rzekomo w celu weryfikacji danych.

"Kadyrowcy mówią, że Abu będzie zmobilizowany do udziału w tzw. operacji specjalnej (wojnie) na Ukrainie. Zwracamy uwagę, że ma książeczkę wojskową z kategorią B i nigdy nie służył i nie kończył uczelni wojskowej" - podkreślił ruch Adat. Jego działacze alarmują, że otrzymali już wiele zgłoszeń o uprowadzeniach mężczyzn i groźbach wysłania ich na wojnę na Ukrainie. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

24.09.2022 11:05

Poniżej: mobilizacja w okolicach Omska.

24.09.2022 11:04

24.09.2022 10:51

24.09.2022 10:49

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w sobotę, że ustaliła nazwisko rosyjskiego dowódcy, który wydał rozkaz zatrzymywania i torturowania Ukraińców w okupowanym Chersoniu. Jest nim - według SBU - Aleksandr Naumienko z Rosgwardii (gwardii narodowej).

Według ukraińskich służb Naumienko osobiście rozpędzał protesty w Chersoniu i wydawał rozkaz użycia gazu łzawiącego i granatów hukowych przeciwko protestującym.

"Prócz tego, na jego polecenie wojskowi rosyjscy uprowadzili dwóch Ukraińców i katowali ich przez kilka tygodni. Próbowali wydobyć od nich dane o żołnierzach armii ukraińskiej i skłaniali do współpracy z okupantem" - oświadczyła SBU. (https://tinyurl.com/y65fj6sx).

Jak poinformowała, postępowanie przeciwko Naumience toczy się na podstawie artykułu kodeksu karnego dotyczącego łamania praw i zwyczajów wojny. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

24.09.2022 09:48

W mediach społecznościowych publikowanych jest wiele nagrań, na których widać wyjeżdżających na wojnę na Ukrainę zmobilizowanych Rosjan. Bliscy żegnają ich oklaskami albo płaczem. Część wideo pokazuje mężczyzn spożywających alkohol albo już będących w stanie upojenia.

Zbiór nagrań przedstawiających wyjazd Rosjan na wojnę i ich pożegnania publikuje Nowaja Gazieta. Jewropa: https://t.me/novaya_europe/6415. "Czytelnicy przysyłają nam wideo, na których zmobilizowani Rosjanie wysyłani są na wojnę. Na tej kompilacji widać prawdziwą Rosję" - pisze portal.

Kompilację nagrań opublikował też m.in. niezależny portal Meduza: https://tinyurl.com/2p8dywbj.

Na nagraniach widać m.in. mężczyzn odjeżdżających autobusami, w tym szkolnymi; na pojeździe jest napis "Dzieci". Wyjeżdżających żegnają bliscy: niektórzy klaszczą i machają, inni płaczą. Filmiki pokazują też zataczających się mężczyzn, zmobilizowanego leżącego w trawie. Na jednym z nagrań duchowny skrapia mężczyzn wodą święconą.

"Tato, papa!" - słychać w tle głos płaczącego dziecka. "Mamo, wrócę!" - krzyczy na innym nagraniu zmobilizowany mężczyzna. "To nie jest wojna, to polityka!" - kłóci się z pracowniczką wojskowej komisji uzupełnień mężczyzna.

W piątek Meduza napisała, że Rosja planuje zmobilizować 1,2 mln ludzi, głównie spoza dużych miast. W Moskwie mobilizacja na wojnę z Ukrainą ma objąć 16 tys. ludzi, a w Petersburgu - ok. 3 tys.

W czwartek Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na źródło w administracji prezydenta Rosji, podała, że utajniony punkt 7 dekretu Władimira Putina pozwala ministerstwu obrony na mobilizację miliona osób. Oficjalnie władze mówią o 300 tys. osób. (PAP)

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

24.09.2022 09:36

24.09.2022 09:00

Siły rosyjskie dokonały uderzeń w dwie tamy na rzekach, aby zalać obszary, którymi ukraińskie wojska miały się przesuwać, ale jest mało prawdopodobne, by ataki spowodowały znaczące zakłócenia w działaniach ukraińskich - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

"W dniach 21 i 22 września 2022 roku Rosja uderzyła w tamę peczeniską na rzece Doniec przy użyciu rakiet balistycznych krótkiego zasięgu lub podobnej broni. Następuje to po uderzeniu w tamę karaczuniwską w pobliżu Krzywego Rogu w środkowej Ukrainie w dniu 15 września 2022 roku" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. (PAP)

24.09.2022 08:42

Poniżej: nagranie z przeprowadzania referendum na terenach zajętych przez Rosję. Głosowanie w asyście Czeczenów uzbrojonych w broń maszynową. Ale wyborca nie otwiera...

24.09.2022 08:40

24.09.2022 08:26

Putin świadomie w bardzo niejasny i ogólnikowy sposób sugeruje ewentualne warunki użycia broni jądrowej, nic nie mówi o zakresie jej użycia; to blef - ocenił w rozmowie z PAP kierownik Zespołu Rosyjskiego OSW Marek Menkiszak. (PAP)

24.09.2022 08:24

Niemcy robią wszystko, by pomagać Ukrainie w jak najmniejszym stopniu i jak najpóźniej - powiedział PAP w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Stwierdził też, że nie uważa rosyjskiej mobilizacji za punkt zwrotny w wojnie na Ukrainie i wykluczył przyjęcie w Polsce Rosjan uchylających się od wcielenia do wojska. (PAP)

24.09.2022 08:22

​Weronika Kobzysta do 2014 roku mieszkała i pracowała w Doniecku. Na początku działań wojennych w Donbasie przeprowadziła się do Kijowa, gdzie stworzyła swoją agencję PR. Podczas lutowej inwazji Rosji na Ukrainę Weronika wraz z bliskimi ukryła się w kijowskim metrze, gdzie od pierwszego dnia zaangażowała się w wolontariat. Wojna szybko obnażyła braki w wojskowym zaopatrzeniu. Weronika, chcąc pomóc żołnierzom zaczęła uzupełniać ich ekwipunek. W kilka miesięcy stała się specjalistką od militariów. Dziś prowadzi sklep z profesjonalną odzieżą i sprzętem taktycznym, w którym zaopatruje się ukraińskie wojsko. (PAP)

23.09.2022 21:57

eśli Rosja posunie się dalej w anektowaniu Ukrainy, to USA i ich sojusznicy są przygotowani do nałożenia kolejnych ograniczeń ekonomicznych na Moskwę - ogłosiła w piątek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Rosyjscy okupanci prowadzą pseudoreferenda w sprawie przyłączenia zajmowanych przez siebie terenów Ukrainy do Rosji. (PAP)

23.09.2022 21:38

Władze Ukrainy podjęły decyzję o pozbawieniu akredytacji ambasadora Iranu i zmniejszeniu irańskiego personelu dyplomatycznego w Kijowie w odpowiedzi na dostarczanie przez Iran broni dla Rosji - oświadczyło w piątek wieczorem ukraińskie MSZ. (PAP)

23.09.2022 21:09

​Zakończono ekshumację skupiska pochówków w wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Iziumie w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek komendant główny policji Ukrainy Ihor Kłymenko. Ekshumowano łącznie 447 ciał, są wśród nich zwłoki dzieci. (PAP)

23.09.2022 18:34

Każdego dnia ginie ok. 50 ukraińskich żołnierzy, ale straty Rosjan są pięć razy większe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek w wywiadzie dla francuskich mediów. Mówił w nim też m.in., że był "zszokowany" brakiem wsparcia ze strony Izraela, od którego Ukraina nic nie otrzymała. (PAP)

23.09.2022 16:39

W Iziumie na północnym wschodzie Ukrainy ekshumowano dotychczas ze skupiska pochówków 436 ciał, na 30 z nich widać ślady tortur - pisze w piątek Associated Press, powołując się na lokalne władze. (PAP)

23.09.2022 16:02

W okupowanej przez siły rosyjskie Snihuriwce w obwodzie mikołajowskim, na południu Ukrainy, mieszkańcy wyszli w piątek na protest przeciwko pseudoreferendum w sprawie "przyłączenia" regionu do Rosji - pisze Ukrainska Prawda. (PAP)

23.09.2022 14:42

​Pseudoreferenda na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy to kolejne złamanie prawa międzynarodowego przez Rosję. Potrzebne są kolejne sankcje na Rosję - jej system finansowy, sektor energetyczny oraz ciągła pomoc dla Ukrainy - powiedział PAP ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Zwarycz. (PAP)

23.09.2022 13:58

Organy egzekucyjne zamroziły aktywa rosyjskiego koncernu Yandex, znanego z popularnej wyszukiwarki internetowej oraz usług taksówkarskich Yango. Zajęto także część majątku braci Rotenbergów prowadzących w Finlandii interesy na rynku nieruchomości – pisze dziennik „Helsingin Sanomat”.

Komornicy podjęli działania wobec Yandexu – pisze „HS” – ponieważ na liście unijnych sankcji jest wpisany Arkady Wołoż – założyciel i właściciel koncernu technologicznego, zajmującego się również przewozami taksówkowymi Yango oraz mający w Finlandii także centrum przetwarzania danych (ok. 60 km od Helsinek). Wiosną Yandex zmienił w Finlandii nazwę na Global DC.

Z kolei bracia Borys i Arkady Rotenberg powiązani są m.in. z helsińską areną sportowo-widowiskową, (znaną dotychczas jako „Hartwall – Arena”; jej nazwa została zmieniona po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę) oraz z luksusowym centrum hotelowo-kongresowym (Langvik) pod Helsinkami. Oficjalnie akty własności są wypisane na syna Borysa Rotenberga – Romana, który nie jest objęty sankcjami UE. Ostatnie decyzje dotyczące zajęcia odpowiednich aktywów fińscy urzędnicy podjęli na przełomie sierpnia i września – podaje „HS”.

W trakcie przeszukania prowadzonego w firmie B. Rotenberga, komornik musiał, z uwagi na brak kodu, otworzyć sejf siłą – ujawnił dziennik. Zarekwirowanych zostało m.in. 20 tys. euro w gotówce oraz mniejsze kwoty w dolarach amerykańskich czy funtach brytyjskich.

„HS” zwraca również uwagę, że komornicy weszli na majątek B. Rotenberga już wcześniej, wiosną. Wtedy zajęcia – o wartości ponad 10 mln euro, dotyczyły m.in. luksusowego jachtu, nieruchomości w Laponii, czy aut marki Ferrari. (PAP)

23.09.2022 12:46

Po częściowej mobilizacji w Rosji politycy z rządzącej koalicji i opozycji opowiadają się za ułatwieniem przyjmowania w Niemczech Rosjan, którzy odmawiają pójścia do wojska. Ustępujący ambasador Ukrainy w Berlinie uważa, że młodzi Rosjanie powinni obalić Putina, a nie "cieszyć się z dolce vita na Zachodzie". (PAP)

23.09.2022 12:13

Na skutek ogłoszonej przez Putina mobilizacji tworzą się długie kolejki na przejściach granicznych z Gruzją; na jednym z przejść sznur aut ciągnie się na ponad 6 km – poinformowała w piątek rosyjska sekcja BBC.

Z uwagi na zakaz przekraczania granicy pieszo, niektórzy przekraczają ją na rowerach.

BBC udało się porozmawiać z kilkoma osobami, które przekroczyły rosyjsko-gruzińską granicę. Wszyscy zastrzegają sobie anonimowość „Ludzie mówią, że stoją wiele godzin w kolejce. Mi się udało szybciej, bo wjechałem rowerem. Na razie wynajmę mieszkanie, potem pomyślę, co dalej. Jestem w dobrej sytuacji, bo mogę pracować zdalnie” – powiedział mieszkaniec Woroneża. Dodał, że pierwszy raz przyjechał do Gruzji i że obawia się mobilizacji.

„Niedawno byliśmy tu na urlopie. Wówczas staliśmy na granicy godzinę, teraz 12 godzin” – mówi młody mężczyzna, który w obawie przed „częściową” mobilizacją wyjechał z Rosji wraz ze swoją dziewczyną. Dodał, że rosyjscy pogranicznicy nie zadawali zbyt wielu pytań i bez problemów wszystkich przepuszczali, natomiast funkcjonariusze gruzińscy zawrócili kilka osób, prawdopodobnie pochodzących z Kaukazu Północnego.

Wielu rozmówców pomimo gwarancji zachowania anonimowości nie chce rozmawiać o wojnie, lub wypowiada się o niej z dużą ostrożnością. „Nic na ten temat nie myślę. Czy będę myśleć, czy nie, nic to nie zmieni” – mówi młody chłopak, który pierwszy raz wyjechał za granicę.

Z informacji zamieszczanych na portalach społecznościowych wynika, że wszędzie na granicy rosyjsko-gruzińskiej tworzą się gigantyczne kolejki – pisze BBC. (PAP)

23.09.2022 12:09

Przyjęcie tych dezerterów rosyjskich do Polski byłoby wielkim ryzykiem i byłoby sprzeczne z decyzją podjętą kilka dni temu, że tylko wizy humanitarne, jeżeli są uzasadnione, mogą być w tej chwili wydawane obywatelom rosyjskim - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. (PAP)

23.09.2022 11:53

Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólną propozycję kolejnych sankcji wobec Rosji - przekazało PAP źródło unijne. Chodzi m.in. o embargo na import produktów LPG z Rosji.

Propozycja, którą widziała PAP, przewiduje ponadto zakaz współpracy z Rosją w zakresie energetyki jądrowej poprzez rozszerzenie definicji sektora energetycznego. Obejmuje też usunięcie kolejnych wyłączeń sankcji dotyczących określonych sektorów rosyjskiej gospodarki. (PAP)

23.09.2022 11:41

​Ukraina pilnie prosi o nowoczesne czołgi, aby pomóc swoim siłom wykorzystać sukcesy na północnym wschodzie i odzyskać kolejne terytoria, lecz Zachód opóźnia te dostawy; ma to uzasadnienie logistyczne – napisał w piątek portal Politico, powołując się na opinie ekspertów.

W miarę jak siły ukraińskie odzyskują terytorium, czołgi znalazły się na szczycie ich listy życzeń, tym bardziej po tym, jak Putin ogłosił mobilizację, w której oficjalnie ma zostać wcielonych do armii dodatkowe 300 tys. żołnierzy, co wskazuje na eskalację wojny.

Amerykańskie czołgi M-1 Abrams i niemieckie Leopardy stanowiłyby potężne wsparcie, które pomogłoby Kijowowi zdobyć i utrzymać więcej terenu w porównaniu ze starymi czołgami z czasów sowieckich, które są obecnie na wyposażeniu armii ukraińskiej - twierdzą eksperci i ukraińscy doradcy.

Jednak najwyżsi urzędnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo narodowe w USA i Niemczech wahają się przed dostarczeniem czołgów, częściowo, jak twierdzą ze względu na wyzwania szkoleniowe i logistyczne.

"Odmienna konstrukcja czołgów M-1, to dość istotna przeszkoda (...), prócz czołgów należałoby również zapewnić Ukraińcom części zamienne" – powiedział anonimowo jeden z amerykańskich urzędników. "Nie możemy im dać czegoś, czego nie będą umieli naprawić, a kiedy skończy się paliwo, nie będą mogli ich zatankować".

Do natychmiastowego użytku lepiej nadają się niemieckie Leopardy, ponieważ technologicznie są bardziej zbliżone do czołgów, które Ukraińcy już potrafią obsługiwać; ponadto zużywają mniej paliwa niż Abramsy - powiedział urzędnik. Niemcy jednak wielokrotnie odrzucały prośbę Ukrainy o czołgi, a minister obrony Christine Lambrecht powiedziała niedawno, że Berlin uzgodnił z partnerami z NATO, aby nie podejmować takich decyzji "jednostronnie".

Zachodnie czołgi zapewniłyby znaczną modernizację sił pancernych Kijowa pod względem zasięgu, prędkości i kontroli ognia - ocenił emerytowany gen. broni Ben Hodges, były dowódca Armii Stanów Zjednoczonych w Europie. Jednak Ukraińcy mogliby nie podołać kosztom związanym z ich eksploatacją.

"Dywizja czołgów M-1 (58 pojazdów – PAP) może zużywać do 600 tys. galonów (ok. 2,27 mln litrów - PAP) paliwa dziennie – co mogłoby utrudnić Ukrainie pole manewru – powiedział generał. „To nie są samochody do wynajęcia. Te czołgi musi wspierać ogromne logistyczne zaplecze" - dodał Hodges. (PAP)

23.09.2022 10:31

Kreml robi wszystko, by winę za porażki na Ukrainie odsunąć od Putina i zrzucić ją na rosyjską armię - ocenił wysoki rangą urzędnik NATO, cytowany przez CNN. Amerykańska stacja, powołując się na zachodnie źródła wywiadowcze, zwróciła tymczasem uwagę, że to właśnie rosyjski prezydent osobiście odpowiada za działania podejmowane przez rosyjską armię na Ukrainie.

"Rosyjski prezydent osobiście wydaje polecenia generałom na polu walki. Wskazuje to na niezwykle niekonwencjonalne podejście do zarządzania w nowoczesnej armii i wyjaśnia przyczyny niefunkcjonowania struktury dowodzenia wojsk rosyjskich" - podała w czwartek CNN, powołując się na źródła bliskie wywiadom USA i innych państw zachodnich.

W próby odsunięcia winy od Putina zaangażowano aparat urzędniczy Kremla oraz szereg podporządkowanych władzy mediów - podkreśliły źródła stacji.

Przypomina ona, że w odpowiedzi na porażki w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy doszło już do przetasowań na najwyższym szczeblu dowodzenia armii rosyjskiej. Oficer dowodzący większością jednostek w obwodzie charkowskim sprawował funkcję przez jedynie 15 dni, po czym został zdjęty ze stanowiska - powiedział cytowany przez CNN anonimowy urzędnik NATO.

Według źródeł stacji między rosyjskimi oficerami dochodzi często do kłótni i narzekania na decyzje podejmowane w Moskwie. Rosyjscy wojskowi nie mogą się też zgodzić co do kierunku strategii prowadzenia wojny i co do miejsc, w których powinni skupić się na obronie zajmowanych terenów.

CNN przypomniała, że rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło przemieszczenie oddziałów w kierunku Charkowa - wokół którego siły zbrojne Ukrainy odnotowały w ostatnim czasie najwięcej sukcesów - jednak według źródeł wywiadowczych stacji znaczna część rosyjskich wojsk pozostaje na południu Ukrainy. (PAP)

23.09.2022 10:04

W okupowanych przez Rosjan obwodach Ukrainy nie odbywa się działanie prawne określane jako referendum, lecz propagandowe show, mające uzasadnić mobilizację wojenną w Rosji - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Dziś na terytoriach okupowanych nie odbywają się żadne działania prawne o nazwie +referendum+" - napisał Podolak w piątek na Twitterze. Dodał, że istnieją po prostu dwa fakty: "propagandowe show w celu przeprowadzenia Z-mobilizacji" (Rosja używa litery "Z" jako symbolu inwazji na Ukrainę) i "terytoria Ukrainy, które powinny być niezwłocznie wyzwolone" (https://tinyurl.com/jnvb9uy5).

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zapewnił, że dla jego kraju ani pseudoreferenda rozpoczęte przez Rosję na ziemiach pod okupacją, ani też prowadzona w Rosji mobilizacja "nie zmieniają niczego z punktu widzenia celów strategicznych".

"Będziemy robić wszystko, by wyzwolić nasze terytoria. Nasi partnerzy są gotowi nas w tym wesprzeć" - oświadczył Szmyhal w serwisie Telegram (https://t.me/Denys_Smyhal/3615).

Władze okupacyjne w zajętych częściowo przez wojska rosyjskie czterech obwodach na wschodzie i południu Ukrainy twierdzą, że od piątku prowadzą tam pseudoreferenda w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji. Działania te na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego mają potrwać do wtorku. (PAP)

23.09.2022 09:04

W okupowanym przez Rosjan Melitopolu, w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, doszło w piątek rano do eksplozji; władze okupacyjne zapowiadały na ten dzień w mieście rozpoczęcie pseudoreferendum dotyczącego przyłączenia regionu do Rosji.

O wybuchu, dobrze słyszalnym w centrum miasta, poinformował lojalny wobec władz ukraińskich mer Iwan Fedorow. Ocenił on, że w pierwszym dniu pseudoreferendum Rosjanom zależy, by ludzie nie wychodzili na ulice, dlatego strach wywołany eksplozjami jest okupantom na rękę.

Przyczyna wybuchu nie jest znana. Fedorow ostrzegł mieszkańców, by omijali miejsca, gdzie znajdują się żołnierze rosyjscy i sprzęt wojskowy.

Władze samozwańczych tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, zamierzają przeprowadzić w dniach 23-27 września pseudoreferenda, mające na celu włączenie tych okupowanych przez Rosję terytoriów w skład Federacji Rosyjskiej. Podobny zamiar ogłosili rosyjscy namiestnicy w częściowo okupowanych obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy.(PAP)

23.09.2022 09:01

Ukraina wywiera presję na terytoria, które Rosja uważa za kluczowe dla swoich celów wojennych, jednak sytuacja na polu walki pozostaje złożona - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"W ciągu ostatnich trzech dni siły ukraińskie zabezpieczyły przyczółki na wschodnim brzegu rzeki Oskoł w obwodzie charkowskim. Rosja próbowała włączyć Oskoł do skonsolidowanej linii defensywnej po wycofaniu swoich sił na początku miesiąca. Na południu, w obwodzie donieckim, trwają walki, gdyż siły ukraińskie szturmują miasto Łyman na wschód od rzeki Doniec, które Rosja zdobyła w maju. Sytuacja na polu walki pozostaje złożona, ale Ukraina wywiera presję na terytoria, które Rosja uważa za kluczowe dla swoich celów wojennych" - napisano. (PAP)

23.09.2022 09:00

​Mobilizacja w Rosji przebiega chaotycznie i bez planu, jest masowa; władze wysyłają karty mobilizacyjne nieżyjącym, a zmobilizowanych siłą odcinają od świata zewnętrznego i pozbawiają kontaktu z bliskimi – informuje na Telegramie niezależny kanał Możem Objasnit. W regionie Buriacja wezwania wysłano do nieżyjących od dawna osób.

23.09.2022 08:53

22.09.2022 20:37

Rosyjska senator zaproponowała, by do armii wcielać też osoby ze skoliozą i płaskostopiem, bo Rosja potrzebuje "dużych rezerw młodych ludzi" - pisze w czwartek "Kommiersant".

Pochodząca z Krymu senator Olga Kowitidi uważa, że wiele schorzeń, uznawanych za takie, które stoją na przeszkodzie do uznania danej osoby za zdolną do służby wojskowej, należy wyłączyć z kryteriów medycznych - podaje portal rosyjskiego dziennika.

Za takie schorzenia uznała płaskostopie i skoliozę.

"Teraz Rosja potrzebuje nie tylko ochotniczej profesjonalnej armii, ale też zwiększenia rezerwy zdolnych do służby młodych ludzi" - powiedziała Kowitidi.

W środę prezydent Władimir Putin ogłosił w Rosji częściową mobilizację. Zaciąg ma objąć rezerwistów i ludzi, którzy przeszli przeszkolenie w armii. Minister obrony Siergiej Szojgu oznajmił, że mobilizacja obejmie 300 tys. ludzi. (PAP)

22.09.2022 19:15

Polska opowiada się za pełnym pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności i zapłacenia przez nią odszkodowania za zniszczenia spowodowane jej agresją na Ukrainę - powiedział w czwartek szef MSZ Zbigniew Rau na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rau dodał, że Polska wspiera inicjatywę Ukrainy, by stworzyć specjalny trybunał do osądzenia rosyjskich zbrodni.

"Każdy dzień przynosi nowe dowody i zeznania na temat rosyjskich zbrodni popełnianych na okupowanych terytoriach (...) Na tym mrocznym tle, Polska opowiada się za pełną odpowiedzialnością (Rosji)za wszystkie zbrodnie i za odszkodowaniem za wyrządzone szkody" - powiedział Rau podczas debaty na Radzie Bezpieczeństwa.(PAP)

22.09.2022 17:07

Niderlandy nadal będą wspierać Ukrainę bronią - zapowiedział w czwartek w parlamencie premier Mark Rutte. Szef rządu mówił także, iż skutki sankcji wobec Rosji mogą być „bardzo dotkliwe” dla holenderskich gospodarstw, jednak nie można poddać się „gazowemu szantażowi Putina”.

Rutte przemawiał po południu przed izbą niższą parlamentu (Tweede kamer), gdzie podkreślał wagę dalszego wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją. „Konieczność pomocy jest i pozostaje wysoka” – stwierdził.

Według szefa rządu dzięki sukcesom Ukrainy na froncie wojna weszła w nową fazę i teraz trzeba skoncentrować się na dostawie amunicji. „Putinowi nie wolno wygrać tej wojny” – oświadczył Rutte i wskazał, że inaczej rosyjski prezydent nie zatrzyma się na Ukrainie, co „będzie miało poważne konsekwencje dla NATO”.

„Nie pozwolimy mu niszczyć tego, co zbudowaliśmy w Europie po II wojnie światowej” – powiedział posłom premier.

Rutte mówił także o skutkach sankcji wobec Rosji, które mogą być „bardzo dotkliwe” dla holenderskich rodzin. Podkreślił, że nie można przestać wspierać sankcji licząc na ponowne pozyskiwanie gazu z Rosji. "To byłoby poddanie się szantażowi” - ocenił premier. (PAP)

22.09.2022 12:54

Poniżej: telekonferencja prezydenta Zełenskiego z uwolnionymi przez Rosjan dowódcami Azowstalu.

22.09.2022 12:53

22.09.2022 12:38

Coraz więcej Rosjan próbuje przedostać się do Finlandii. Wzmożony ruch na przejściach granicznych rozpoczął się w nocy ze środy na czwartek; tworzą się ponad stumetrowe kolejki samochodów – przekazała w czwartek fińska straż graniczna. W środę prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w kraju częściową mobilizację.

Jak poinformował oddział straży granicznej dla południowo-wschodniej Finlandii obecnie ruch na granicy jest większy niż w poprzednich dniach. Oddział kontroluje przejścia drogowe w południowej Karelii, tj. łączące Finlandię głównie z regionem Petersburga.

W ciągu ostatnich siedmiu dni liczba przybyłych do Finlandii osób z rosyjskim paszportem wzrosła o prawie 60 proc. – podano w komunikacie. Tylko w środę przez przejścia na wschodniej granicy do kraju przyjechało ponad 5 tys. Rosjan (w poprzednią środę było ich nieco ponad 3 tys.). (PAP)

22.09.2022 12:38

Poniżej: dowódcy obrony Azowstalu, w tym dowódca pułku Azow Denus Prokopenko, zastępca dowódcy Swiatosław Pałamar oraz dowódca piechoty morskiej Serhij Wołynski znaleźli się wśród ukraińskich żołnierzy zwolnionych przez Rosję w ramach wymiany jeńców. "Kiev Independent" podaje, że oficerowie ci zostali przewiezieni samolotem do stolicy Turcji Ankary. Tam wzięli udział w telekonferencji z prezydentem Zełenskim.

22.09.2022 12:34

22.09.2022 12:28

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w wywiadzie udzielonym w środę dziennikowi „Die Zeit” zaapelował do Niemiec o dostarczenie Ukrainie czołgów, potrzebnych do odzyskania zajętego przez Rosję terytorium, w tym Krymu. Stwierdził również, że rolę mediatora w ewentualnych przyszłych negocjacjach pokojowych mogłaby pełnić była kanclerz Niemiec Angela Merkel.

„Niemcy mają wiele ciężkich pojazdów opancerzonych, a także czołgów Leopard i (bojowych wozów piechoty) Marder. Potrzebujemy ich do kontrofensywy i odbicia Krymu” – powiedział Podolak. (PAP)

22.09.2022 10:52

Poniżej: powrót z rosyjskiej niewoli.

22.09.2022 10:51

22.09.2022 10:47

​Poniżej: wczorajszy film z granicy fińsko-rosyjskiej.

22.09.2022 10:31

22.09.2022 10:26

Ogłaszając mobilizację, Rosja pokazuje swoją słabość i sieje strach w swoim społeczeństwie; na Ukrainie zginęły już tysiące rosyjskich żołnierzy, a przez tę decyzję zginą kolejne tysiące - oświadczył prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS.

"Putin deklarował zdobycie Ukrainy w ciągu 72 godzin, lecz, jak wiemy, nie udało mu się to. Dlatego posuwa się do coraz to innych środków" - powiedział polski prezydent w rozmowie wyemitowanej w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego.

Zapytany, co sądzi na temat gróźb Putina dotyczących użycia broni jądrowej, Duda odparł, że Rosja nigdy nie posunęła się do jej użycia, nawet w najgorętszym okresie zimnej wojny. Putin z powodu słabości Rosji zaostrza retorykę i nikt w stu procentach nie może zagwarantować, że tej broni nie użyje, choć byłoby to przekroczeniem wszelkich granic, złamaniem pewnego tabu, zwłaszcza że Ukraina nie jest wyposażona w broń jądrową - powiedział.

"Na Rosję nikt nie napadł. A cały świat widzi, że Rosja dopuszcza się mordów, zbrodni wojennych i innych strasznych czynów. I wie, że o tym zaczyna być głośno i że grozi jej za to odpowiedzialność karna, dlatego zaostrza retorykę i straszy bronią jądrową" - zauważył prezydent Duda.

Na pytanie, jak w takiej sytuacji powinna zachowywać się Ukraina oraz jak powinien postępować Zachód, polski przywódca odparł, że zgodnie z tym, co zadeklarował prezydent USA Joe Biden, należy wspomagać Ukrainę militarnie i finansowo, by pomóc jej odzyskać zagrabione przez Rosję terytoria.

Zapytany z kolei, czy uda się zachować jedność Zachodu w obliczu narastającego kryzysu energetycznego i nadciągającej zimy, Duda odpowiedział: "Mamy do czynienia z rzeczywiście trudną sytuacją - kryzys energetyczny, inflacja i kryzys żywnościowy, wywołany zresztą przez Rosję. Zachód musi się jednak zastanowić, co jest ważniejsze - czy to, żeby było nam łatwiej, żeby było taniej, czy to, by pozwolić Rosji na zajęcie niepodległego państwa, kraju, który chce być wolny, demokratyczny i zachodni? Jeżeli Rosji się to uda, to nie zatrzyma się - jej ambicje sięgają państw bałtyckich, mojego kraju - Polski, Bułgarii, Czech, Słowacji, wszystkich krajów, które były kiedyś pod jej wpływem. Albo tego chcemy, albo mówimy Rosji +nie+ i godzimy się na niewygody".

Na koniec rozmowy prowadząca rozmowę Judy Woodruff zapytała: "Panie prezydencie, ostatnie pytanie dotyczy pańskiego kraju. Sytuujecie się wyraźnie po stronie zachodniej, jasne jest wasze stanowisko odnośnie do tego, co robi Rosja na Ukrainie, lecz w tym samym czasie pański kraj - co obserwujemy w USA, co widzi administracja prezydenta Joe Bidena - wykonuje pewne radykalne posunięcia. Mam na myśli zmiany w telewizji publicznej, zagadnienia dotyczące niezależności systemu sądownictwa, bardzo restrykcyjne regulacje dotyczące aborcji. Moje pytanie brzmi: czy pański kraj zmierza w kierunku autorytaryzmu, czy pozostaje na kursie demokracji?".

"Polska jest demokratycznym, suwerennym krajem, który wyrwał się zza żelaznej kurtyny między innymi dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ma określone prerogatywy i instrumenty prawne, by dokonywać pewnych zmian, lecz również by je wstrzymywać. Wszyscy wiedzą, kim jestem i z jakimi przekonaniami startowałem w wyborach, niczego nie ukrywałem. Słucham swoich wyborców. Zmiany, na których wprowadzenie się zgadzam, są absolutnie demokratyczne. Pragnę, by mój kraj był demokratyczny, i za wszystkie swoje decyzje ponoszę pełną odpowiedzialność" - odpowiedział prezydent RP. (PAP)

22.09.2022 10:26

Poniżej: jedna z wymienionych jeńców, ukraińska sanitariuszka Kateryna Poliszczuk.

22.09.2022 10:25

22.09.2022 10:09

Rosja, jej przywódcy polityczni i wszyscy zaangażowani w organizację „referendów” na okupowanych obszarach Ukrainy, a także w inne naruszenia prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego na Ukrainie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, a dodatkowe sankcje wobec Rosji zostaną przyjęte tak szybko, jak to będzie możliwe, we współpracy z naszymi partnerami – napisał w oświadczeniu szef dyplomacji UE Josep Borrell. (PAP)

22.09.2022 09:41

Ogłoszenie częściowej mobilizacji w Rosji świadczy o porażce Putina, ale mamy do czynienia niewątpliwie z eskalacją także werbalną, dotyczącą "bardzo nieokreślonego grożenia użyciem broni nuklearnej" - powiedział w czwartek szef BBN Paweł Soloch. Według niego "musimy naciskać na zwiększoną obecność sojuszniczą na flance wschodniej NATO". (PAP)

22.09.2022 08:19

​Ekspert OSW: ukraińska kontrofensywa spowodowała załamanie się kremlowskiej narracji o sukcesie specjalnej operacji wojskowej. (PAP)

22.09.2022 08:11

22.09.2022 07:40

​Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował w czwartek, że w rezultacie wymiany jeńców uzgodnionej za pośrednictwem prezydenta Turcji udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli 215 ukraińskich obrońców, w tym 10-ciu cudzoziemców.

Uwolniliśmy 215 naszych ludzi z niewoli rosyjskiej, w tym 124 oficerów. Wśród uwolnionych 108-iu to bojownicy z pułku dowódcy „Azow”, w szczególności Denys Prokopenko „Radis”, Serhij Wołyński „Wołyń”, Światosław Palamar, Denys Szlega, Oleg Chomenko – dowódcy „Azowa”- którzy znajdują się w Turcji pod osobistymi gwarancjami ochrony i bezpieczeństwa Erdogana, powiedział Jermak.

Udało się również uwolnić 10 obcokrajowców, którzy bronili Ukrainy. Wśród nich są ci, których okupanci „skazali” na karę śmierci.

Naszych bohaterów wymieniliśmy na Wiktora Medwedczuka, lidera prorosyjskiej frakcji w Radzie Najwyższej i 55 rosyjskich jeńców, powiedział Jermak.(PAP)

21.09.2022 21:14

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała w środę do rosyjskich żołnierzy, by oddawali się do ukraińskiej niewoli. Zapewniła, że nie będą przekazani stronie rosyjskiej wbrew swej woli.

"Jeśli zostaliście zmobilizowani i znaleźliście się na terytorium Ukrainy, możecie po prostu oddać się do niewoli. W ten sposób ochronicie to, co najcenniejsze - swoje życie - dla siebie i dla swoich bliskich" - napisała na Telegramie Wereszczuk.

Zaznaczyła, że w niewoli żołnierze będą mieć zagwarantowane "bezpieczeństwo i godne warunki".

Wereszczuk poinformowała, że z czasem rosyjscy żołnierze mogą być wymienieni na ukraińskich jeńców. "Jednak jeśli nie będziecie chcieli wracać do Rosji, to zgodnie z konwencjami genewskimi i prawem Ukrainy nikt was nie będzie przekazywać Rosji wbrew waszej woli" - zapewniła wicepremier. (PAP)

21.09.2022 20:57

21.09.2022 20:53

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w środę, że wezwał Finlandię, by dołączyła do państw bałtyckich i Polski, i zamknęła granicę z Rosją.

"Spotkałem się z moim fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto. Skoncentrowaliśmy się na dalszej pomocy militarnej dla Ukrainy, jako że bronimy naszego narodu i ziemi przed trwającą rosyjską agresją. Wezwałem Finlandię, by dołączyła do państw bałtyckich i Polski, i zamknęła granicę z Rosją" - napisał Kułeba na Twitterze (https://tinyurl.com/2uh3hcym).

Finlandia nie przystąpiła do porozumienia Litwy, Łotwy, Estonii i Polski w sprawie ograniczeń wjazdu dla obywateli Rosji z uwagi – jak wyjaśniali wysocy urzędnicy MSZ – na przeszkody prawne na poziomie unijnym i krajowym. Tłumaczono, że w świetle obecnych przepisów nie można „na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej” objąć zakazem wjazdu do UE obywateli jednego państwa. (PAP)

21.09.2022 20:50

​Ponad 1000 osób zatrzymano w środę podczas demonstracji w Rosji przeciwko mobilizacji na wojnę z Ukrainą. W Petersburgu kilku złapanym osobom policjanci kazali klęczeć pod ścianą - informuje organizacja OWD-Info.

Według stanu z około godz. 21.30 (godz. 20.30 w Polsce) w 38 miastach zatrzymano 1026 osób. Najwięcej demonstrujących zatrzymano w Moskwie - 394 i w Petersburgu - 376. (PAP)

21.09.2022 12:38

21.09.2022 11:48

Już w 2023 roku chcemy przyjąć do służby co najmniej 20 tys. żołnierzy. Nie mówię tutaj tylko o Wojskach Obrony Terytorialnej, ale o służbie zasadniczej - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

21.09.2022 11:38

Ogłoszenie mobilizacji w Rosji pokazuje panikę Kremla, ale nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu - przekazał w środę premier Holandii Mark Rutte. Wypowiedzi prezydenta Władimira Putina, w tym te o broni jądrowej, to znana wcześniej retoryka, która nie robi na nas wrażenia - zaznaczył szef niderlandzkiego rządu. (PAP)

21.09.2022 11:37

W reakcji na ogłoszoną przez Putina mobilizację w Rosji, cała wspólnota wolnych państw, a zwłaszcza NATO, musi zareagować wsparciem dla Ukrainy, bo tam jest dzisiaj barykada wolności - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

21.09.2022 11:04

​Premier Morawiecki: Potwierdziły się wcześniejsze informacje o częściowej mobilizacji w Rosji. Rosja będzie kontynuowała swoje dzieło zniszczenia, będzie próbowała doprowadzić do zniszczenia Ukrainy, do zagarnięcia części terytoriów. (PAP)

20.09.2022 21:46

Nową ambasador USA w Rosji zostanie Lynne Tracy, obecnie kierująca amerykańską placówką dyplomatyczną w Armenii - poinformował we wtorek Biały Dom. John Sullivan, dotychczasowy ambasador USA w Rosji, opuścił Moskwę 4 września w związku z upłynięciem jego kadencji.

Funkcję szefowej ambasady w Erywaniu Tracy objęła na początku 2019 roku. W latach 2014-17 sprawowała funkcję zastępcy szefa misji w Moskwie, za co w uznaniu za swoje osiągnięcia otrzymała Distinguished Honor Award - medal przyznawany przez Departament Stanu USA. Dyplomatka była również starszą doradczynią ds. rosyjskich w jednostce Departamentu Stanu zajmującej się Europą i Eurazją. (PAP)

20.09.2022 21:25

Rumunia rozważa kupienie od Izraela systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła - podał we wtorek izraelski dziennik "Haarec", powołując się na źródła komentujące ubiegłotygodniową wizytę rumuńskiego ministra obrony Vasile Dincu w Izraelu.

"Jeśli umowa wejdzie w życie, należąca do NATO Rumunia będzie pierwszym europejskim państwem posiadającym ten izraelski system obrony powietrznej" - przypomniał dziennik. (PAP)

20.09.2022 20:26

Armia ukraińska poinformowała we wtorek o zestrzeleniu aparatu bezzałogowego, wyprodukowanego w Iranie i używanego przez atakujące Ukrainę wojska rosyjskie. Dron bojowy Shahed-136 został zestrzelony w obwodzie mikołajewskim na południu Ukrainy. (PAP)

20.09.2022 18:54

Rosja prawdopodobnie ogłosi wkrótce (prawdopodobnie częściową) mobilizację - oświadczył we wtorek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Dodał, że jest pewny, że Ukraina mimo to będzie w stanie odeprzeć atak Rosji. Zapowiedział też, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają planowanej aneksji ukraińskich terytoriów w wyniku fikcyjnych referendów. (PAP)

20.09.2022 18:35

​Podczas rozmów ze światowymi przywódcami podkreślałem, że Ukraina musi odzyskać kontrolę nad swoimi granicami; wojna musi zakończyć się wycofaniem rosyjskich wojsk - powiedział we wtorek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył w poniedziałek wieczorem do Nowego Jorku, gdzie bierze udział w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. (PAP)

20.09.2022 12:09

System obrony powietrznej dla Charkowa, który mógłby chronić to stale ostrzeliwane przez Rosjan miasto na wschodzie Ukrainy, to nie jest kwestia pieniędzy, lecz producentów uzbrojenia, czekamy na nie – powiedział Wołodymyr Zełenski portalowi Ukraińska Prawda. (PAP)

20.09.2022 11:24

20.09.2022 11:17

​O sprowadzeniu ciał kolejnych 25 poległych wojskowych powiadomiło we wtorek ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych. (PAP)

20.09.2022 09:43

Na podstawie porozumienia między Rosją a Ukrainą dojdzie do wymiany 200 jeńców wojennych; myślę, że zostaną podjęte ważne kroki - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS.

"W Uzbekistanie spotkałem się z prezydentem (Władimirem) Putinem i przeprowadziliśmy bardzo obszerne dyskusje. I on pokazuje mi, że chce to (wojnę) zakończyć tak szybko, jak to tylko możliwe. Takie było moje wrażenie, ponieważ to, jak obecnie wyglądają sprawy, jest dość problematyczne. 200 jeńców zostanie wymienionych na podstawie porozumienia między stronami" - poinformował Erdogan w wyemitowanym w poniedziałek programie.

Turecki przywódca nie podał więcej szczegółów na temat planowanej wymiany.

Zapytany o to, czy Rosja powinna móc zachować część terytorium Ukrainy, jaką opanowała od początku inwazji w lutym, Erdogan odparł: "Nie, zdecydowanie nie". "Jeśli na Ukrainie ma zapanować pokój, oczywiście, zwrot ziem, które zostały najechane stanie się bardzo ważny. Takie są oczekiwania. (...) Przejęte ziemie zostaną zwrócone Ukrainie" - zapewnił. (PAP)

20.09.2022 09:41

Od poniedziałku, od kiedy kraje bałtyckie oraz Polska zaczęły stosować bardziej rygorystyczne procedury wydawania wiz obywatelom Rosji, 26 obywatelom tego kraju odmówiono wjazdu na Litwę, trzem na Łotwę i 10 do Estonii, poinformowały we wtorek litewskie służby graniczne.

Antanas Montvydas, zastępca szefa litewskiej Państwowej Służby Granicznej (VSAT) dodał, że w tym samym czasie granicę przekroczyło 1461 Rosjan, dwa razy mniej niż przed tygodniem.

"Na granicy nie odnotowano żadnych incydentów między funkcjonariuszami a osobami, które nie zostały wpuszczone. Obywatele Rosji rozumieją nasze decyzje i zawracają" - powiedział Montvydas w rozmowie z litewskim nadawcą publicznym LRT.

Według danych VSAT od poniedziałku Łotwa nie wpuściła trzech obywateli Rosji, a Estonia – około 10.

Litwa, Łotwa i Estonia od poniedziałku ograniczają możliwości wjazdowe na swoje terytorium dla obywateli Rosji posiadających wizy Schengen. Władze tłumaczą decyzję m.in. obawą o bezpieczeństwo narodowe i aspektem moralnym związanym z prowadzoną przez Moskwę wojną na Ukrainie.

Ograniczenia wjazdu dotyczą obywateli Rosji, posiadaczy krótkoterminowych wiz Schengen, którzy podróżują w celach innych niż niezbędne, np. w celach turystycznych. Przepisy, które zaczęły jednocześnie obowiązywać 19 września w trzech krajach bałtyckich, przewidują szereg wyjątków, m.in. wizyty w celach humanitarnych.(PAP)

20.09.2022 06:56

​Wymiana jeńców pomiędzy Ukrainą i Rosją to bardzo trudny proces, którym zajmują się wyłącznie służby specjalne - powiedział PAP ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow. Jak podkreślił, Rosja ma przewagę w liczbie jeńców i bardzo ważny atut - obrońców Mariupola. (PAP)

19.09.2022 19:54

Kolaboranci na terenach wyzwolonych mogą uciec albo trafić pod sąd – oświadczył w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak podkreślił, władze i struktury siłowe starają się jak najszybciej ustabilizować sytuację w wyzwolonym obwodzie charkowskim. „Obwód charkowski – stabilizujemy sytuację, mocno trzymamy pozycje. Na tyle mocno, że okupanci ewidentnie panikują” – powiedział Zełenski w codziennym wystąpieniu opublikowanym w Telegramie. (PAP)

19.09.2022 18:38

„Przeważająca większość z nich to cywile, w tym dwoje dzieci. Część zwłok nosi ślady nienaturalnej śmierci, są ciała ze związanymi rękami i śladami tortur” – powiadomił Syniehubow w komunikacie w Telegramie w poniedziałek wieczorem. (PAP)W Iziumie ekshumowano już ciała 146 osób, głównie cywilów ze skupiska grobów odnalezionego w mieście po jego wyzwoleniu – powiadomił szef władz obwodu Ołeh Syniehubow. Wśród ekshumowanych jest dwoje dzieci. 

19.09.2022 18:18

​Kolejni gubernatorzy popierają ideę Ramzana Kadyrowa o „samomobilizacji”, czyli oddolnej mobilizacji w poszczególnych regionach Rosji. Dodatkowo trwa agitacja więźniów w koloniach karnych, by pojechali na wojnę w zamian za wyjście zza krat. (PAP)

19.09.2022 16:50

Rosja przerzuca systemy obrony przeciwlotniczej spod Petersburga na południe, prawdopodobnie na Ukrainę – twierdzi fiński portal Yle. Rosyjskie wojska używają na Ukrainie rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300 do atakowania celów naziemnych.

Fiński portal Yle przeanalizował zdjęcia satelitarne rosyjskich baz obrony powietrznej wokół Petersburga – widać na nich, że część systemów zniknęła w ostatnich miesiącach.

„Petersburg, drugie co do wielkości miasto w Rosji, był otoczony pierścieniem 14 baz obrony powietrznej. Teraz niektóre z nich są puste” – pisze Yle.

Cytowany przez portal ekspert wojskowy Marko Eklund ocenił, że „cztery bazy zostały całkowicie opróżnione”. Oprócz tego z niektórych baz wokół Petersburga, wywieziono część systemów przeciwrakietowych i przeciwlotniczych. „Najprawdopodobniej na Ukrainę” – ocenia Yle. (PAP)

19.09.2022 16:34

19.09.2022 13:07

​"Jesteśmy na wojnie. Nawet jeśli serce krwawi, trzeba zachować zimną krew" - powiedziała szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock, odnosząc się do rezerwy rządu w Berlinie wobec dostarczania czołgów na Ukrainę. (PAP)

19.09.2022 11:04

​Do grobów w lesie pod Iziumem, w obwodzie charkowskim, Rosjanie przewozili ciała mieszkańców zabitych w ostrzałach, wydobyte z pochówków na terenie miasta; rodziny nie mogły tam pojechać, przekazano im tylko numery grobów - informuje w poniedziałek ukraińska agencja UNIAN. (PAP)

19.09.2022 08:22

W ciągu ostatnich 10 dni siły rosyjskie straciły nad Ukrainą co najmniej cztery samoloty, od początku inwazji straty rosyjskiego lotnictwa to około 55 maszyn - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Dodano, że brak przewagi w powietrzu to jedna z największych słabości wojsk rosyjskich. (PAP)

19.09.2022 07:55

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę wierczorem, że kontrofensywa wojsk ukraińskich przeciwko armii rosyjskiej będzie kontynuowana a wrażenie, iż na froncie, po serii zwycięstw ukraińskich, zapanowała "pewna cisza" jest mylne. (PAP)

19.09.2022 07:55

W procesie uzupełniania oddziałów rosyjskich na Ukrainie Kreml w coraz większym stopniu opiera się na werbowaniu ochotników do utworzonych doraźnie nieregularnych jednostek - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Za jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy amerykański think tank uważa pogarszające się relacje między Kremlem i ministerstwem obrony, a także dowództwem armii. ISW cytuje opinię jednego z rosyjskich blogerów wojskowych, który napisał o rozpoczęciu, przynajmniej formalnym, formowania 4. korpusu armijnego. Poprzedni, 3. korpus armijny tworzyli właśnie ochotnicy. "Formowanie takich doraźnych jednostek doprowadzi do dalszych napięć, nierówności i ogólnego braku spójności pomiędzy oddziałami" - prognozuje ISW.

Opisując sytuację na froncie ocenia, że w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy oddziały rosyjskie "prawdopodobnie próbują prowadzić bardziej przemyślany i kontrolowany odwrót", by uniknąć chaotycznej ucieczki, jaka nastąpiła wcześniej w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie kraju.

"Rosjanie znacznie wzmacniali w ostatnich miesiącach zachodnią część obwodu chersońskiego jednostkami powietrznodesantowymi i przynajmniej niektórymi elementami 1. armii pancernej. Te pozornie bardziej profesjonalne, wyszkolone i wyposażone jednostki skoncentrowane są na małym obszarze w obwodzie chersońskim i były przygotowywane do oczekiwanej kontrofensywy. Wydaje się, że spisują się znacznie lepiej niż siły rosyjskie w obwodzie charkowskim" - czytamy w analizie.

Tym niemniej - ocenia ISW - kontrofensywa ukraińska w obwodzie chersońskim czyni pewne postępy; oddziały rosyjskie próbują raczej ją spowolnić niż odwrócić.

"Jedynym obszarem na Ukrainie, gdzie siły rosyjskie wciąż próbują działań ofensywnych jest obwód doniecki. Pojawiały się sporadyczne doniesienia o ograniczonych kontratakach ukraińskich. Nie ma jednak dowodów, by Ukraina przygotowywała na tym obszarze operacje kontrataku na dużą skalę" - ocenia ISW. (PAP)

19.09.2022 07:41

 Skoro znacząca większość Rosjan popiera działania Władimira Putina na Ukrainie, to myślę, że tego typu decyzje ograniczające możliwość podróżowania dla obywateli Rosji posiadających wizy Schengen, są absolutnie zasadne - podkreślił w rozmowie z PAP wiceszef MSZ Marcin Przydacz. (PAP)

19.09.2022 07:41

​Mordy w Izium, Buczy i wielu innych miejscach Ukrainy wyczerpują znamiona zbrodni wojennych i to popełnianych na masową skalę; nie jest to więc wyjątek, a reguła działania wojska rosyjskiego - ocenił w poniedziałek w rozmowie z PAP wiceszef MON Marcin Ociepa. (PAP)

18.09.2022 17:33

​Śledczy znaleźli w jednym z pochówków w Iziumie na północnym wschodzie Ukrainy ciało cywila ze śladami tortur: odciętą moszną i związanymi za plecami rękami - pisze ukraiński portal Graty (PAP)

18.09.2022 14:37

ostrzał obozu dla jeńców w Ołeniwce, zginął ukraiński jeniec (PAP).

18.09.2022 11:32

Wojska rosyjskie prowadzą mało znaczące operacje ofensywne dookoła miast w Donbasie: Doniecka i Bachmutu, zamiast skupić się na obronie przeciwko postępującej kontrofensywie ukraińskiej - ocenia w raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). "Oddziały rosyjskie nadal atakują Bachmut i wsie w pobliżu Doniecka, które nie mają wielkiej wagi prócz znaczenia emocjonalnego dla popierających wojnę mieszkańców Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) (...) Wydaje się, że Rosjanie kierują do tych operacji niektóre ze swych bardzo ograniczonych rezerw, jakimi dysponują na Ukrainie, zamiast kierować je na swoje wystawione na ataki linie obronne, pospiesznie zbudowane wzdłuż rzeki Oskił na wschodzie obwodu charkowskiego" - informuje ISW.

Amerykański think tank uważa, że sukcesy terytorialne Rosjan naokoło Bachmutu i Doniecka nie mogą być wystarczająco duże, by zaszkodzić kontrofensywie ukraińskiej.

Tymczasem siły ukraińskie rozbudowują swoje pozycje na wschód od rzeki Oskił i na północ od rzeki Doniec. Ewentualne dalsze postępy mogą sprawić, że Rosjanie nie będą już mogli utrzymać się wokół Łymanu, co otworzyłoby Ukraińcom drogę na Lisiczańsk i Siewierodonieck. Oddziały rosyjskie w Łymanie, jak się wydaje, w znacznym stopniu tworzą siły rezerwowe i pozostałości jednostek, które doznały strat podczas kontrofensywy w obwodzie charkowskim - wskazują analitycy.
(PAP)

18.09.2022 11:31

​Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) opublikował w niedzielę rozmowę telefoniczną, w której - jak poinformował - młoda Rosjanka spod Moskwy namawia swego chłopaka, by przywiózł jej z wojny "trofea" - wojskowe kurtki i naszywki z ciał zabitych żołnierzy ukraińskich. (PAP)

17.09.2022 19:39

17.09.2022 18:43

Prokuratorzy przeprowadzili oględziny piwnicy w miejscowości Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy, gdzie podczas okupacji rosyjska armia torturowała ludzi - poinformowało w sobotę biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

Piwnica mieściła się w budynku, w którym zorganizowano posterunek tzw. ludowej milicji Kozaczej Łopani. Ustalono, że podczas okupacji miejscowości przedstawiciele Rosji "utworzyli pseudo organy ścigania, a w piwnicy zorganizowano katownię, w której poddawano torturom cywilów" - czytamy w komunikacie.

Podczas oględzin znaleziono dokumenty potwierdzające funkcjonowanie pseudokomisariatu.

Zidentyfikowano osoby, które pracowały dla okupantów; podejmowane są działania, by pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej - dodano.

Biuro prokuratora opublikowało zdjęcia z tego tzw. posterunku i z piwnicy. (https://t.me/pgo_gov_ua/5916) (PAP)

17.09.2022 17:36

Firma Maxar Technologies opublikowała w sobotę zdjęcia satelitarne przedstawiające las pod Iziumem, gdzie odkryto masowe pochówki. Izium to miasto na północnym wschodzie Ukrainy, które niedawno ukraińskie siły odbiły z rąk rosyjskiej armii.

"Po niedawnym wycofaniu się rosyjskich sił z regionu charkowskiego na Ukrainie ukraińskie władze i media poinformowały o odkryciu masowego grobu w pobliżu miasta Izium" - napisał Maxar na Twitterze. Firma opublikowała dwa zdjęcia: z marca 2022 i sierpnia 2022. (https://tinyurl.com/yke2x7m2)

W czwartek władze ukraińskie poinformowały o odnalezieniu pod Iziumem miejsca, w którym pochowanych zostało – jak potem podała policja – co najmniej 445 osób.

Niektóre groby są podpisane, inne – ponumerowane. Media ukraińskie przekazały, że znajduje się tam też zbiorowy grób ukraińskich żołnierzy. Trwa ekshumacja ciał w celu ustalenia przyczyn śmierci wszystkich zmarłych. Część z nich ma ślady tortur, są ciała ze związanymi rękami.

Według ukraińskich władz liczba ofiar rosyjskich zbrodni w Iziumie może okazać się większa niż w Buczy i innych podkijowskich miejscowościach, które były dotąd najstraszniejszym symbolem zbrodni wojennych agresora na Ukrainie. Chodzi o te zbrodnie, które udało się potwierdzić po wyzwoleniu terytoriów. Wciąż niemożliwa do ustalenia jest liczba ofiar m.in. z nadal znajdujących się pod okupacją Mariupola czy Wołnowachy. (PAP)

17.09.2022 17:35

  PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

17.09.2022 15:16

Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji w okupowanym Kupiańsku na północnym wschodzie Ukrainy torturowali mieszkańców prądem, bili ich, wypalali na ciałach swastyki - podaje w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na zeznania jednej z ofiar.

SBU poinformowała, że torturowano każdego, kto trafił na przesłuchania do pracowników FSB w okupowanym Kupiańsku. "Z tego pokoju zawsze było (słychać) wiele krzyków" - mówi mieszkaniec miasta, który był nielegalnie więziony przez wrogie wojska.

Rosjanie torturami chcieli wydobyć od mieszkańców informacje na temat osób, które walczyły w Donbasie, członków obrony terytorialnej, ludzi o proukraińskim nastawieniu. Grożono im egzekucją na polu minowym i rozprawieniem się z bliskimi - czytamy w komunikacie SBU.

"Na pierwszym przesłuchaniu 40 minut razili mnie prądem, strzelali we mnie albo z broni pneumatycznej albo gazowej - nie wiem, bo byłem w worku... Bili kijami albo rurami" - opowiada mieszkaniec wyzwolonego niedawno miasta. Według zeznań niektórym osobom wypalano na ciele swastyki.

Mężczyzna informuje, że w niewielkiej - przeznaczonej na dwie osoby - celi przetrzymywano ośmiu więzionych. (https://t.me/SBUkr/5116) (PAP)

17.09.2022 13:47

Ukraina otrzymała 1,5 mld dolarów grantu od USA przez Fundusz Celowy Banku Światowego – powiadomił premier Ukrainy Denys Szmyhal w sobotę na Twitterze. "To ostatnia transza z 4,5 mld dol. od USA" – napisał Szmyhal. (PAP)

17.09.2022 13:40

17.09.2022 13:03

Poniżej: 8-letnia Maria nad trumną swego taty, który zginął w obronie Ukrainy.

17.09.2022 13:02

17.09.2022 12:19

17.09.2022 11:49

Po tygodniach wahań rząd Niemiec przychylił się do prośby Ukrainy o dostarczenie dodatkowej broni artyleryjskiej. Według informacji gazety "Welt am Sonntag" chodzi o 18 sztuk haubic RCH-155 o wartości 216 mln euro, które Kijów chce zamówić w firmie Krauss-Maffei Wegmann (KMW). (PAP)

17.09.2022 10:18

Rosja zabija Ukraińców całymi rodzinami – napisał w sobotę na Telegramie szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, publikując zdjęcie grobów spod Iziumu. Spoczywają w nich 6-letnia Ołesia oraz jej rodzice.

„Rosja zabija Ukraińców całymi rodzinami. Izium. Ołesia, 6 lat. Zabita przez rosyjskich terrorystów. Obok pochowani są jej rodzice” – napisał Jermak w Telegramie, publikując zdjęcia grobów z lasu pod Iziumem.

https://t.me/ermaka2022/1306

 (PAP)

17.09.2022 09:05

Rosja powtórzyła w Iziumie to, co zrobiła w Buczy - powiedział w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Poparł inicjatywę wysłania misji ONZ do miejsca masowych pochówków pod Iziumem w obwodzie charkowskim, odkrytego po wyzwoleniu miasta spod rosyjskiej okupacji. (PAP)

17.09.2022 08:39

​Działania Rosji na okupowanych terytoriach Ukrainy to oddzielanie ludności potencjalnie przychylnej od tych, którzy są wrogami i których czeka śmierć; to dziedzictwo pierwszej i drugiej wojny światowej - mówi PAP Agnieszka Legucka, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. (PAP)

16.09.2022 21:58

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w piątek, że prezydent Rosji Władimir Putin, po rozmowach z premierem Indii Norendrą Modim i przywódcą Chin Xi Jinpingiem, jest "pod presją", aby zakończyć konflikt na Ukrainie. (PAP)

16.09.2022 21:54

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował odblokowanie eksportu amoniaku rosyjskiego przez Ukrainę, jeśli Moskwa zwolni ukraińskich jeńców wojennych; Kreml jednak odrzucił tę propozycję - podała w piątek agencja Reutera. "Jestem przeciwko dostawom amoniaku z Federacji Rosyjskiej przez nasze terytorium, zgodzę się na to tylko w zamian za naszych więźniów. Zaproponowałem to ONZ" - powiedział Zełenski agencji Reutera. Podała ona następnie, powołując się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, że Moskwa odrzuciła tę propozycję. (PAP)

16.09.2022 21:07

Unia Europejska jest głęboko zszokowana masowymi grobami odkrytymi przez władze ukraińskie w okolicy Iziumu - miasta w obwodzie charkowskim niedawno wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji. Potępiamy te okrucieństwa w najostrzejszych słowach - napisał w piątek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. (PAP)

16.09.2022 20:35

W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy pilnie potrzebne są części zamienne i olej napędowy - powiadomił w piątek koncern Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych. Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okupowana przez wojska rosyjskie. (PAP)

16.09.2022 19:24

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba skrytykował rząd Niemiec za to, że nadal nie dostarcza jego krajowi czołgów i bojowych wozów piechoty. "Jest to dla nas zagadką: teraz prosimy o czołgi Leopard lub Mardery, a Niemcy dostarczają pojazdy opancerzone typu Dingo" - powiedział ukraiński minister. (PAP)

16.09.2022 16:45

To nie czas na wojnę - powiedział premier Indii Narendra Modi do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w kuluarach szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie w Uzbekistanie - poinformowała agencja AFP, powołując się na relację indyjskiego publicznego nadawcy Doordashan. "Prezydencie, wiem, że to nie czas na wojnę” – powiedział Modi do Putina podczas ich pierwszego spotkania od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według indyjskiej telewizji Modi w rozmowie z Putinem podkreślił znaczenie "demokracji, dyplomacji i dialogu". (PAP)

16.09.2022 16:30

W sporze o dostawy czołgów na Ukrainę frakcja CDU/CSU w Bundestagu zwiększa presję na rząd Niemiec. W przyszłym tygodniu opozycyjni chadecy chcą złożyć w parlamencie wniosek o rozszerzenie pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy. Dokument został udostępniony portalowi tygodnika 'Spiegel". (PAP)

16.09.2022 15:26

W Berdiańsku na południu Ukrainy został zabity zastępca szefa władzy okupacyjnej Ołeh Bojko i jego żona Ludmyła, która była przewodniczącą komisji wyborczej odpowiedzialnej za przeprowadzenie referendum dotyczącego wcielenia obwodu zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskiej - poinformował w piątek portal Meduza. (PAP)

16.09.2022 14:18

​W okupowanym Ługańsku, siedzibie separatystycznej tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, doszło do wybuchu w budynku tamtejszej „prokuratury generalnej” – powiadamiają media ukraińskie, powołując się na media rosyjskie i sieci społecznościowe. Według niepotwierdzonych informacji „prokurator generalny” samozwańczego tworu ŁRL Sehrij Horenko miał zostać ranny. Część rosyjskich mediów, m.in. portal RBK, poinformowała o jego śmierci. Ukraińska Prawda zwraca uwagę, że prokremlowskie źródła poinformowały najpierw o wybuchu w gabinecie „prokuratora”, a potem skorygowały doniesienia, pisząc, że do wybuchu doszło „w budynku prokuratury”. (PAP)

16.09.2022 11:44

Wojna w Ukrainie zmienia układ sił w Europie; europejscy przywódcy powinni wiedzieć, że po ukraińskich poświęceniach i wspierających je wysiłkach państw wschodniej flanki NATO nie będzie powrotu do sytuacji, w której to głównie Bruksela, Berlin i Paryż ustalają hierarchię europejskich problemów - ocenia amerykański politolog Andrew Michta.

"Wojna zmienia fundamenty rozkładu sił. Czy europejscy liderzy naprawdę wierzą, że po poświęceniach ze strony Ukrainy i tym, jak wiele zrobiły państwa graniczne NATO, by je wspierać, Europa będzie działać jak dotychczas, z Brukselą, Berlinem i Paryżem jako głównymi (ośrodkami) ustalającymi agendę?" - pisze na Twitterze politolog, sprawujący obecnie funkcję dziekana Europejskiego Centrum Studiów Bezpieczeństwa im. George’a C. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech.(PAP)

16.09.2022 11:43

450 grobów znajduje się w miejscu masowego pochówku, odkrytym przez ukraińskie władze pod wyzwolonym Iziumem w obwodzie charkowskim – powiadomił na Twitterze doradca prezydenta Mychajło Podolak.

„450 grobów. To tylko jedno ze zbiorowych miejsc pochówku odnalezionych pod Iziumem. Na terenach okupowanych miesiącami panowały koszmar, przemoc, tortury i masowe zabójstwa” – napisał Podolak na Twitterze (https://tinyurl.com/yc69ttv6).

„Kto jeszcze chce +zamrożenia wojny+ zamiast wysłania czołgów? Nie mamy prawa zostawić ludzi sam na sam ze Złem” – dodał Podolak, pełniący funkcję doradcy szefa gabinetu prezydenta.

W czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił, że w wyzwolonym Iziumie odnaleziono masowy grób. „Bucza, Mariupol, teraz – niestety – Izium. Rosja wszędzie zostawia śmierć i musi za to odpowiedzieć” – powiedział.

W piątek na miejscu będą pracować ukraińscy i zagraniczni dziennikarze - dodał. (PAP)

16.09.2022 10:15

W wyzwolonym Iziumie odkryto rosyjską katownię, piwnicę, w której torturowano Ukraińców - poinformował rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec, publikując nagranie z pomieszczenia, które, według świadków, miało być miejscem przesłuchań i tortur. (PAP)

16.09.2022 09:18

​Werbowanie więźniów na wojnę na Ukrainie przez tzw. Grupę Wagnera oraz skrócenie kursów w rosyjskich akademiach wojskowych sugerują, że rosyjska armia mierzy się z krytycznym niedoborem piechoty bojowej i niskiej rangi dowódców - ocenił w piątek brytyjski resort obrony. (PAP)

16.09.2022 07:22

​Siły ukraińskie kontynuują kontrofensywę na wschodzie kraju, zwiększając presję na rosyjskie pozycje i szlaki logistyczne w obwodzie charkowskim, ługańskim i donieckim - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

15.09.2022 16:55

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w czwartek z przedstawicielami ośrodków analitycznych z Europy i Stanów Zjednoczonych przekonywał, że należy wzmacniać wsparcie obronne dla Ukrainy, zwłaszcza w zakresie obrony przeciwlotniczej.

Informacja o spotkaniu ukazała się na profilu Zełenskiego na serwisie Telegram. Nie podano nazw ośrodków, których przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniu.

"Uważam, że ważne jest, by nie zmniejszać presji na okupanta w kwestii demilitaryzacji Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" - mówił Zełenski. Podkreślił też wagę "wzmacniania wsparcia obronnego dla Ukrainy, szczególnie w zakresie systemów obrony przeciwlotniczej". Przekonywał, że należy uznać Rosję za kraj będący "sponsorem terroryzmu". "Jest to jak najbardziej aktualne i potrzebne, zarówno naszemu krajowi, jak i całemu cywilizowanemu światu" - powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski wyraził wdzięczność analitykom za to, że mieli odwagę przyjechać do Kijowa w czasie wojny.(PAP)

15.09.2022 12:55

​Parlament Europejski zatwierdził w czwartek przekazanie Ukrainie 5 mld euro w charakterze pożyczki. To druga transza pomocy makrofinansowej o łącznej wartości 9 mld euro. (PAP)

15.09.2022 12:35

15.09.2022 11:52

Ukraińska straż graniczna poinformowała w czwartek o uwolnieniu pięciorga nastolatków, których wojsko rosyjskie zamknęło w piwnicy w Kupiańsku w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy. Miasto kilka dni temu ukraińskie siły odbiły z rąk rosyjskich.

Jak czytamy w komunikacie, strażnicy znaleźli pięć osób w wieku 15-17 lat, zamkniętych przez Rosjan w piwnicy, po otrzymaniu informacji od miejscowych mieszkańców. (https://tinyurl.com/2k9yapfr)

Cztery dziewczyny i chłopak - uczący się na pracowników medycznych - przebywali w zamknięciu siedem dni. Po uwolnieniu opowiedzieli strażnikom, że Rosjanie prowadzili wobec nich działania filtracyjne, po czym bez żadnych wyjaśnień zamknęli ich w piwnicy.

Młodzi ludzie otrzymują teraz niezbędną pomoc. (PAP)

15.09.2022 09:49

​Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartek, że rozmawiał z brytyjskim aktorem Benedictem Cumberbatchem. "Takie znane osoby pomagają nam dotrzeć do narodów tych krajów, których władze nie wspierają Ukrainy" - uważa szef państwa. "Rozmawiałem z brytyjskim aktorem Benedictem Cumberbatchem. Jestem mu bardzo wdzięczny za solidarność z naszym państwem i obywatelami" - napisał prezydent w Telegramie. Według szefa państwa "ważne, by temat Ukrainy pozostawał kluczowy". "Takie znane osoby pomagają nam dotrzeć do narodów tych krajów, których władze nie wspierają Ukrainy" - dodał. (PAP)

15.09.2022 09:21

15.09.2022 09:18

​Część rosyjskich jednostek w panice uciekła z wyzwalanych przez Ukrainę obszarów obwodu charkowskiego, porzucając bardzo wartościowy sprzęt, taki jak radar rozpoznania artyleryjskiego Zoopark – podało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. (PAP)

15.09.2022 09:17

 Po rosyjskim ostrzale tamy w Krzywym Rogu w środkowej Ukrainie ewakuowano część mieszkańców, ponad sto gospodarstw w okolicy jest podtopionych - poinformował w czwartek mer miasta Ołeksandr Wilkuł. (PAP)

15.09.2022 09:17

​Alarmy przeciwlotnicze w ukraińskich miastach rozlegają się cały czas, bywa, że kilka razy dziennie. Kiedy taki alarm jest ogłoszony, to w szkole natychmiast przerywana jest lekcja i wszyscy uczniowie schodzą do schronu - powiedziała wicedyrektorka ukraińskiej szkoły w Warszawie Larysa Vychivska. (PAP)

15.09.2022 09:16

​Poprzednia relacja z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Zobacz TUTAJ

Zapisane na później

Pobieranie listy