Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wystawa „Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa” – mistyczna wędrówka w pełne tajemnicy obszary piękna i cierpienia

Wystawa „Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa”, prezentowana na Wawelu, to nie tylko muzealna ekspozycja. Zwiedzając ją, przenosimy się do dawnego wnętrza teraz zrujnowanego kościoła w Hodowicy na Ukrainie.

Dzięki tej wystawie Zamek Królewski zyskał dodatkowe, skłaniające do modlitwy miejsce. Nie da się bowiem pozostać obojętnym wobec tego, że znaleźliśmy się w przestrzeni sacrum – wśród porywających ekspresyjnych rzeźb, które zdobiły kościół pw. Wszystkich Świętych w Hodowicy pod Lwowem. Do stóp znajdującego się kiedyś w głównym ołtarzu krzyża z umarłym Jezusem, w miejsce ofiary Abrahama i przed oblicze Samsona rozdzierającego paszczę lwu prowadzą nas dźwięki Pasji według św. Mateusza i Mszy h-moll Jana Sebastiana Bacha. Obie kompozycje powstały 30 lat przed prezentowanymi tu rzeźbiarskimi arcydziełami mistrza Johanna Georga Pinsla i jego dwóch uczniów – braci Macieja i Piotra Polejowskich. Moc genialnej muzyki i rzeźb sprawia, że zwiedzający zostają zaproszeni do odbycia wręcz mistycznej wędrówki w pełne tajemnicy obszary piękna i cierpienia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych