Nowy numer 08/2020 Archiwum
 • Anonim (konto usunięte)
  12.02.2020 12:36
  Nieszczęściem dzisiejszych czasów jest komentowanie plotek, domysłów, medialnych sensacji bez pokrycia.
  Takie mamy czasy, że i zapewne w tej Adhortacji znajda się tacy, co wyszukają jakiś ukrytego, drugiego dna, jak to było z Adhortacją na temat rodzin.
  doceń 8
 • saherb
  12.02.2020 21:16
  Nie chodzi o treść, ale o skutki i o to, czego tam nie napisano, a papież może zrobić "po swojemu".
  doceń 4
 • spe
  13.02.2020 10:11
  Dziś już można odnieść się do tekstu adhortacji i moim zdaniem widać w nim wyraźnie, że temat "viri probati" jest przeznaczony do kontynuowania. W tym punkcie dokument posynodalny nie został zamknięty. Co będzie dalej - zobaczymy.
  • DDANA
   13.02.2020 13:43
   No i dobrze!. Kościół działa w określonej przestrzeni geo-historycznej. MUSI dostosowywać się do czasów współczesnych. Pierwsze Msze św. polegały na dosłownym łamaniu chleba. Na "uczcie". Św. Paweł pisał do Tymoteusza: "Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?" Czy żadnych zmian nie wprowadzono?
   • spe
    13.02.2020 17:33
    Byle "progres", nawet jeśli to regres...
    doceń 1
    0
 • Andda
  14.02.2020 08:59
  No cóż, szkoda, że nie przyszło Panu do głowy, że może to dzięki postawie obśmiewanych wiernych z "urojoną ciążą" tekst jest, jaki jest. I że gdyby nie protesty wobec "Instrumentum laboris" czy jazdy z Pachamamą (której zresztą Pan bronił), a w końcu mocy głos papieża Benedykta, w adhortacji być może znalazłyby się różne postępowe tezy.
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji