powrót
Informacje o kościele, diecezjach, opinie publicystyka katolickich dziennikarzy.
twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • twitter
  • YouTube
  • Newsletter
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
Odznaczenie dla misjonarza  
O. Wojtek Ulman OFM Conv z Ambasadorem Jackiem Bazańskim, po odebraniu odznaczenia przez misjonarza archiwum o. Wojtka Ulmana

Odznaczenie dla misjonarza przejdź do galerii

O. Wojciech Ulman OFMConv, przełożony franciszkańskiej misji w Ugandzie został uhonorowany przez Ministra Spraw Zagranicznych RP, odznaką „Bene merito” (łac. Dobrze Zasłużonemu) za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Krzysztof Błażyca

dodane 08.03.2021 11:30

O przyznanie odznaki honorowej dla misjonarza wnioskował Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii, Jacek Bazański.

Wspominając o tym wydarzeniu, pozwolę sobie na odrobinę "prywaty".  Z Wojtkiem przyjaźnimy się od bowiem lat. I tak też od lat, gdy go odwiedzam na jego misji, jestem świadkiem kolejnych projektów edukacyjnych i rozwojowych jakie kreuje i podejmuje w imieniu swego zakonu w Ugandzie.

Ojciec Wojciech Ulman z braćmi wybudowali m.in. szkołę w Matugga.  Teraz czas na szpital.

GN 08/2018 DODANE 22.02.2018

Nasi z klanu mamby i antylopy

– Chcemy działać nie tylko dla ducha, ale też dla ciała. Misjonarze zawsze tak robili i dalej robią – mówi o. Adam Klag „Mutebi”. Dzięki polskim zakonnikom w Ugandzie powstaje kolejny profesjonalny szpital. 

On sam, odwraca uwagę od siebie, podkreślając, że obecne odznaczenie, to docenienie działań wszystkich współbraci franciszkanów w Ugandzie.  

Afrykańska misja świętego Franciszka

GOSC.PL DODANE 04.10.2019 AKTUALIZACJA 04.10.2019

Afrykańska misja świętego Franciszka

Ludzie tu nie wiedzą wiele o specyfice zakonów, ale widzą działania misjonarzy i to, że misje są efektywne. To ich zachęca - przyznaje o. Wojciech Mmale Ulman OFM Conv, przełożony franciszkanów na Ugandę i kustosz bazyliki w Munyonyo. 

Poznaliśmy się w 2014, gdy pracował w położonej kilkanaście kilometrów od stolicy miejscowości Matugga. Tam w paradę wchodził lokalnym czarownikom, bo problem to wciąż aktualny i kryminalny, zwłaszcza kiedy ofiarami magicznych praktyk padały dzieci z okolicy. Niestety, zdarzały się i takie przypadki... Następstwem tych dramatycznych wydarzeń, były kolejne - próby samosądów, gdzie misjonarze musieli też reagować...

Kiedy się poznaliśmy zaprowadził na wzgórze, gdzie pod kamieniem znajdowały się resztki po magicznych praktykach, kawałek koźlej skóry, kalebasa...  "Moim planem jest tu postawić krzyż, aby górował nad miastem, a oni by przestali wykorzystywać naiwność i zabobonność ludzi" – mówił wtedy.

Prezydent Yoweri Museveni z małżonką Janet

GN 13/2016 DODANE 24.03.2016 AKTUALIZACJA 28.04.2016

Ziarnka gorczycy

Uganda, dawna perła W brytyjskiej koronie, potem naznaczona krwawymi reżimami, dziś ma tego samego prezydenta od 30 lat. – Po co zmieniać lidera, który dobrze rządzi? – stara się przekonać prof. Matias Mulumba Kiwanuka.  

Wkrótce potem w Matugga powstał kościół. A oświetlony krzyż góruje nad miastem i wskazuje drogę. Wcześniej powstała szkoła, potem stołówka dla dzieci, a dwa lata temu w Mattugga ruszył wybudowany przez franciszkanów szpital im. Wandy Błeńskiej.  

Dokta i mała Wanda

GOSC.PL DODANE 25.09.2019 AKTUALIZACJA 14.01.2022

Dokta i mała Wanda

Zbliżający się październik został ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Jednym ze świadków wiary jest w tym okresie doktor Wanda Błeńska. Jeśli Stolica Apostolska wyrazi zgodę, wkrótce powinien też rozpocząć się jej proces beatyfikacyjny. 

Od 2016 r. Wojtek jest w Munyonyo, nad Jeziorem Wiktorii gdzie obecnie jest przełożonym klasztoru, parafii i sanktuarium Męczenników Ugandy. Jest również delegatem krakowskiego prowincjała w Ugandzie.

Co roku 3 czerwca w Namugongo trwa barwne święto ku czci męczenników. W tym roku pielgrzymi przybyli z 14 krajów

GN 26/2014 DODANE 26.06.2014 AKTUALIZACJA 18.10.2014

Śmierć na Wzgórzu Antylop

Jako pierwszy spłonął 20-letni Joseph Mukasa Balikudembe. Kilka miesięcy później kabaka Bugandy, Daniel Mwanga II, urządził krwawą jatkę, szlachtując, kastrując i paląc 44 innych chrześcijan. 3 czerwca w sanktuarium w Namugongo ponad milion pielgrzymów uczciło męczenników, których 18 października 1964 r. kanonizował papież Paweł VI.  

Od początku nadzorował budowę sanktuarium, w miejscu, gdzie miało początek męczeństwo świętych ugandyjskich, których wspomnienie Kościół obchodzi 3 czerwca.  Franciszkanie rozpoczęli budowę sanktuarium tuż przez wizytą papieża Franciszka. Odwiedził miejsce i poświęcił kamień węgielny podczas pielgrzymki do Ugandy w listopadzie 2015. Posadzono papieski drzewko. Rozrosło się przez lata...

Entuzjastyczne powitanie papieża w Namugongo w Ugandzie

GN 49/2015 DODANE 03.12.2015 AKTUALIZACJA 02.05.2025

W Afryce pokochali papieża

W Kenii i Ugandzie ludzie pokochali „papieża ze slumsów Buenos Aires”, bo mówił o ich życiu. Ale najważniejszym wydarzeniem całej afrykańskiej pielgrzymki Franciszka było otwarcie Drzwi Miłosierdzia w stolicy RŚA Bangi. W kraju ogarniętym wojną papież skandował z młodzieżą: „Już nigdy nienawiść! Wiele przebaczenia!”.
 

Munyonyo to dziś, pisząc wprost, najpiękniejsze sanktuarium Ugandy. I cały czas w rozbudowie. W ostatnich tygodniach powstała grota dla Naszej Pani z Kibeho, a obecnie trwają prace nad Kaplicą Wieczystej Adoracji. Na bieżąco można śledzić wydarzenia z sanktuarium na: https://www.facebook.com/munyonyo

Oprócz sanktuarium od ponad roku w Munyonyo działa również przedszkole wybudowane przez franciszkanów. I tak mógłbym wymieniać...

Chce się pomagać

GN 1/2021 DODANE 06.01.2021 AKTUALIZACJA 14.02.2021

Chce się pomagać

Do franciszkańskiego sanktuarium Męczenników w Munyonyo w Ugandzie trafiły figura Chrystusa Miłosiernego i monumentalna monstrancja wykonane w pracowni artysty z Rzeszowa. Marcin Szczepaniak zaprojektował też wyposażenie wnętrza kościoła Chrystusa Króla, naprzeciw budynku parlamentu w Kampali. 

To za to niesłabnące zaangażowanie, w piątek 5 marca, w Nairobi, Wojtek, któremu biskup Kampali, Cyprian Lwanga Kizito, nadał lokalne imię "Male" (co znaczy "z klanu ziemniaka") odebrał honorowe odznaczenie.

W uzasadnieniu czytamy: „Ojciec Wojciech Ulman realizuje wiele projektów pomocowych w Ugandzie, przede wszystkim w sektorze edukacji i opieki zdrowotnej. Dzięki jego zaangażowaniu powstały m. in. szkoły św. Karola Lwangi i św. Antoniego oraz Centrum Zdrowia im. Wandy Błeńskiej w Matugga i przedszkole Matki Boskiej Anielskiej w Buziga-Kampala. Ośrodki te w bardzo istotny sposób wspierają miejscowe struktury i stanowią ważne miejsca dla miejscowej ludności. Ojciec Ulman realizuje także projekty kościelne. Jest inicjatorem budowy kościoła parafialnego w Matugga i domu formacyjnego w Kakooge. Najbardziej znanym obiektem, którego budowę nadzorował, jest Narodowe Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo pod Kampalą. Ojciec Ulman angażuje się także w projekty charytatywne - kieruje grupą ‘Dobry Samarytanin’, w której skład wchodzi 60 osób związanych z bazyliką w Munyonyo. Dzięki tej grupie, otrzymującej dary m. in. z Polski, do ponad 1500 najbardziej potrzebujących mieszkańców Ugandy dociera pomoc materialna. Ojciec Ulman aktywnie włącza się w działalność polonijną. Organizuje msze i spotkania polonijne. Sanktuarium w Munyonyo jest miejscem otwartym dla Polonii. We współpracy z placówką odbywają się tam spotkania Polonii i dyżury konsularne. Również Ojciec Ulman zajmuje się polskimi miejscami pamięci w Ugandzie, głównie cmentarzem Sybiraków w Koja. Rozpowszechnia wiedzę na temat tych miejsc, zarówno w Ugandzie, jak i w Polsce”.

Kościół w wiosce Nyabyeya, obok miejscowości Masindi, wybudowany w 1943 r. przypomina o Polakach, głównie kobietach i dzieciach mieszkających tu w latach 1942–1949

GN 30/2014 DODANE 24.07.2014 AKTUALIZACJA 18.09.2014

Polska pod równikiem

Z jeepa wyskakujemy prosto na ścieżkę pełną gryzących mrówek. Jesteśmy w Masindi, pięć godzin jazdy od Kampali, stolicy Ugandy. Powietrze gorące i statyczne, dokoła soczysta zieleń. Przed nami biały kościół, naznaczony czasem. Na odrapanej fasadzie wyraźny napis: „Polonia Semper Fidelis”. Tak, tutaj była Polska...  

Ja również dzięki Wojtkowi po raz pierwszy dowiedziałem się o polskich drogach w Afryce. Najpierw w Nyabyea niedaleko Masindi, gdzie do dziś jest polski kościół i cmentarz, potem w Koja, gdzie na zielonej polanie, na przeciw Jeziora Wiktorii, znajdują się polskie groby...

Polska nad Jeziorem Wiktorii

WIARA.PL DODANE 14.09.2019

Polska nad Jeziorem Wiktorii

​Cmentarz Sybiraków "Afrykańczyków" w Koja w Ugandzie nad Jeziorem Wiktorii. W latach 1942-51 znajdowało się tu osiedle zamieszkane przez ok. 3 tys. polskich uchodźców - głównie kobiet i dzieci .W 1942 r. trafili tam wprost z piekła sowieckich łagrów. Byli wówczas jednymi z 40 tys. cywili, którzy wyszli ze Związku Sowieckiego z armią Andersa. Ponad 20 tys. Polaków trafiło do 22 osiedli na terenach dzisiejszych państw: Tanzanii, RPA, Kenii, Zambii, Ugandy i Zimbabwe. Rozwijało się życie społeczno-kulturalne, pielęgnowano patriotyzm. Łącznie w polskich osiedlach działało 140 drużyn harcerskich i 50 szkół na różnych poziomach: rzemieślnicze, krawieckie, muzyczne. W samej Koja funkcjonowały: teatr, kino, biblioteka, warsztaty meblarskie, szpital ze 130 łóżkami, fabryka walizek. Cmentarz w Koja został odrestaurowany dzięki pracownikom Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego, pod kierownictwem prof. Huberta Chudzio. Więcej na temat Sybiraków w Afryce na: www.zsylkiwypedzenia.up.krakow.pl  
1 / 1
Polska nad Jeziorem Wiktorii

WIARA.PL DODANE 14.09.2019

Polska nad Jeziorem Wiktorii

​Cmentarz Sybiraków "Afrykańczyków" w Koja w Ugandzie nad Jeziorem Wiktorii. W latach 1942-51 znajdowało się tu osiedle zamieszkane przez ok. 3 tys. polskich uchodźców - głównie kobiet i dzieci .W 1942 r. trafili tam wprost z piekła sowieckich łagrów. Byli wówczas jednymi z 40 tys. cywili, którzy wyszli ze Związku Sowieckiego z armią Andersa. Ponad 20 tys. Polaków trafiło do 22 osiedli na terenach dzisiejszych państw: Tanzanii, RPA, Kenii, Zambii, Ugandy i Zimbabwe. Rozwijało się życie społeczno-kulturalne, pielęgnowano patriotyzm. Łącznie w polskich osiedlach działało 140 drużyn harcerskich i 50 szkół na różnych poziomach: rzemieślnicze, krawieckie, muzyczne. W samej Koja funkcjonowały: teatr, kino, biblioteka, warsztaty meblarskie, szpital ze 130 łóżkami, fabryka walizek. Cmentarz w Koja został odrestaurowany dzięki pracownikom Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego, pod kierownictwem prof. Huberta Chudzio. Więcej na temat Sybiraków w Afryce na: www.zsylkiwypedzenia.up.krakow.pl  
FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj

Krzysztof Błażyca

Polecane w subskrypcji

  • Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
    • Edukacja
    • Agata Puścikowska
    Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
  • Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
    • Kościół
    • Przemysław Kucharczak
    Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
  • „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
  • „Powierzyliśmy tę ziemię św. Antoniemu”. Polscy zakonnicy nie opuszczają Ziemi Świętej
    • Świat
    • Wiesława Dąbrowska-Macura
    „Powierzyliśmy tę ziemię św. Antoniemu”. Polscy zakonnicy nie opuszczają Ziemi Świętej
  • Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
  • Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce
    • Polska
    • Adam Śliwa
    Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 04/2025
    Historia Kościoła nr 04/2025

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze
  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie
  • 100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej
    100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej
    Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej ㅤ
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ
  • Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l
    Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • Subskrybuj
  • Kościół
  • Polska
  • Świat
  • Kultura
  • Nauka
  • Opinie
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • Więcej
    • Biblia
    • Liturgia
    • Serwisy specjalne
    • Felietony
    • Retro Gość
    • Smaki życia
    • Podcasty
    • Wideo
    • Z bliska
    • Quizy
    • Patronaty
    • Foto Gość
    • Archiwum GN
    • Historia Kościoła
    • Gość Extra
    • Prenumerata
    • Sklep