GN 03/2020 Archiwum

Polskość to normalność

Słowa z exposé Mateusza Morawieckiego mogą mieć większe znaczenie, niż myślimy.

„Jesteśmy narodem tolerancji, ale jesteśmy też narodem wolności. Polskość to wolność, polskość to solidarność, polskość to normalność” - mówił w swoim exposé Mateusz Morawiecki. Przy okazji tych słów obecnego premiera zaczęto przypominać zdanie „Polska to nienormalność”, które zamieścił w swoim artykule w miesięczniku ZNAK z 1987 r. były premier, Donald Tusk. Czy więc 30 lat, jakie dzielą te dwa zdania, to wędrówka polskości od nienormalności do normalności?

Burzenie to nienormalność

30 lat temu dla Polaków najważniejszym punktem odniesienia był Zachód, przede wszystkim zachodnia Europa. To tam panowała normalność, czyli dobrobyt i wolność. Dzisiaj jednak wizja Europy Zachodniej jako punktu odniesienia dla Polaków staje się coraz bardziej wątpliwa. Z tamtego kierunku płyną do Polski prądy nastawione na burzenie. A dążenie do burzenia tego czy tamtego trudno uznać za przejaw normalności.

Pierwszym prądem jest ideologia gender. Zakłada ona burzenie tradycyjnego rozumienia rodziny, opartej na związku kobiety i mężczyzny, oraz na burzeniu tożsamości płciowej człowieka. Drugim jest multikulturalizm, który zakłada burzenie tożsamości historycznej i religijnej narodów europejskich. Trzecim jest ideologia ekosocjalizmu, która zakłada burzenie kapitalizmu z jego dążeniem do szybkiego rozwoju gospodarczego.

Niektórzy ludzie w Polsce sądzą, że w sprzeciwie wobec tych prądów niepotrzebnie odstajemy od Europy. Ale już kiedyś też odstawaliśmy od Europy. W XVI w. tolerancja religijna i demokracja, które panowały w Rzeczypospolitej, wydawały się na naszym kontynencie nienormalne. Europa przeżywała wtedy okres wojen religijnych i narodzin absolutyzmu. Dzisiaj wartości, jakie dominowały w Polsce pół wieku temu, dominują już nie tylko na naszym kontynencie, ale i w dużej części świata.

Polskość pasuje do nowych czasów?

Szereg wartości, do których od wieków przywiązani byli Polacy, staje się powoli ważnymi wartościami we współczesnym świecie. Na przykład nasze przywiązanie do wiary i historii. W niespokojnych czasach wiele narodów stara się wzmacniać swoje tożsamości narodowe, oparte właśnie o swoją historię i religię. Kraje dbające o własną tożsamość są pewniejsze siebie w kontaktach z innymi. Albo nasza tradycja wojskowa. W świecie „końca historii” przywiązanie do niej wydawało się czymś anachronicznym. Ale historia przyśpieszyła i okazało się, że wciąż siła militarna jest niezbędna w polityce międzynarodowej. Poziom wydatków na obronę naszego kraju wydaje się dziś czymś całkowicie normalnym, zwłaszcza na tle reszty Europy.

Albo nasza historyczna tradycja budowania wspólnoty politycznej w rejonie Międzymorza. Z naszym regionem jako osobnym bytem współpracują największe mocarstwa - USA w ramach inicjatywy Trójmorza, Chińczycy w ramach inicjatywy 16+1. Nasz region zjednoczony na forum UE potrafi zablokować niekorzystne dla siebie rozwiązania - jak relokacja imigrantów czy kandydatura Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej.

Polskość chyba stała się współczesną normalnością. Zauważył to Mateusz Morawiecki, poruszając tą kwestię w swoim exposé.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

 • Urszula1983
  22.11.2019 15:16
  Demokracja i tolerancja religijna w XVI wieku,to jest mit.Demokracja dotyczyła niewielkiej części społeczeństwa,a tolerancja była krótko i nie dla wszystkich wyznań.
  doceń 20
 • velario-new
  23.11.2019 09:11
  Jak PiS rozumie "normalność" widzieliśmy, na przykładzie pani marszałek Witek, w czwartek wieczorem w Sejmie podczas głosowania nad wyborem kandydatów do KRS: łamać prawo tyle razy, aż wynik głosowania będzie taki jakiego oczekuje pewien zwykły poseł.
  doceń 19
 • jurek
  23.11.2019 13:04
  "Polska normalność". Podaje obrazek: kilka dni temu w dużym miescie powiatowym jadę samochodem i widzę patrol Policji. Godzina ok. 11.00 (przed południem). Wychodzi z samochodu policjant i nie interesujac sie przejeżdżającymi samochodami zatrzymuje rowerzystę (normalnie ubrany - wyglądał na jadącego do pracy) i każe mu dmuchać w alkomat.
  doceń 9
 • Tobi
  23.11.2019 15:28
  Gerhard Müller powiedział: "Jest antychrześcijańska fala w Polsce, tak niszczycielska jak kolaboranci w czasie rozbiorów w XVIII i XIX wieku, kiedy Polska była podzielona pomiędzy Rosję, Prusy i Austrię. Byli wówczas i zdrajcy. Myślę, że ci ludzie, którzy są przeciwni katolickiej tożsamości Polski to zdrajcy i wrogowie polskiej kultury i tożsamości. Mam nadzieję, że ci ludzie przestaną niszczyć własną polską tożsamość. Bez wiary katolickiej Polska będzie niczym, tylko pustym terytorium, które można by wypełnić ludźmi żyjącymi tutaj."
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji