Nowy numer 17/2024 Archiwum

Okolica od kuchni

Zawsze marzyłem, żeby zajrzeć na „lewą stronę” mojego najbliższego świata.

„Sami nie wiecie, co posiadacie” – mówi znane przysłowie. Do tej pory rzadko odnosiłem je do siebie, ale tym razem muszę pokornie schylić głowę przed organizatorami Europejskich Dni Dziedzictwa, czyli Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków. Pomysł jest genialny w swojej prostocie: w ciągu tego i następnego weekendu w całej Polsce możemy, bezpłatnie, pod opieką przewodników, poznać miejsca, które na co dzień pozostają dla nas niedostępne. Podobno z tej możliwości korzysta corocznie kilkaset tysięcy Polaków.

Klikam w mapkę na stronie www.edd.com.pl i dowiaduję się, że kilka kilometrów od mojego domu, w Katowicach-Szopienicach, rodzi się Muzeum Hutnictwa Cynku; że na pobliskim Nikiszowcu mogę się nauczyć wiązać purpurkę (kto z Państwa wie, co to jest?); że w Zabrzu można zwiedzić elektrociepłownię, a w Będzinie zajezdnię tramwajową. Przyznam, że zawsze marzyłem, żeby zajrzeć w takie miejsca, które jawiły mi się jako „lewa strona” mojego najbliższego świata. Miałem nadzieję, że ze „ściegów” ukrytych na przemysłowych zapleczach uda mi się wyczytać jakąś ważną prawdę o istnieniu. Dziś te miejsca otwierają się przed podobnymi do mnie ciekawskimi, a dzięki mapce umieszczonej na stronie każdy może znaleźć coś blisko siebie. Namawiam do zwiedzania okolicy od kuchni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego