Dotąd festiwal był tylko imprezą odgrzewanych kotletów, teraz na dokładkę mamy disco-polo.
Festiwal w Opolu nie odbędzie się, przynajmniej ten organizowany przez TVP. Prezydent miasta wypowiedział umowę, gdy kolejne gwiazdy odwołały swój występ. Z kolei Jacek Kurski zapowiedział zorganizowanie festiwalu w innym mieście.
Według doniesień „Gazety Wyborczej” zaczęło się od tego, że prezes Kurski chciał zablokować udział Kayah w jubileuszowym koncercie Maryli Rodowicz. O występie piosenkarki, która aktywnie udzielała się na manifestacjach KOD-u, miał powiedzieć: „Po moim trupie”. On sam twierdzi jednak, że to nieprawda. Aby załagodzić sytuację, wręczył Maryli Rodowicz bukiet kwiatów, zaś dama polskiej piosenki zapewniła, że wszyscy wystąpią. Tyle że zaraz potem Kayah sama się wycofała, a potem ruszyła lawina kolejnych rezygnacji.
Trudno powiedzieć, o co tu naprawdę chodzi, bo mamy słowo przeciwko słowu. Jeśli Kayah faktycznie była blokowana z powodów politycznych, to błąd, bo miała przecież tylko śpiewać piosenki, a to jej wychodzi dobrze. Jak teraz TVP uzupełni listę artystów? Póki co, mówi się, że wystąpią Jan Pietrzak i Zenon Martyniuk. Niestety, to drugie nazwisko jest smutnym symbolem równi pochyłej, po której staczał się ostatnio opolski festiwal. Dotąd był jednak tylko imprezą odgrzewanych kotletów, teraz na dokładkę mamy disco-polo. Po Opolu więc płakać nie zamierzam, co do imprezy w nowej lokalizacji można mieć jednak także spore obawy.•
Kierownik działu „Kultura”
Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.
Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego