Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pachnie wojną

Rośnie napięcie wokół Ukrainy. Rosja gromadzi wojska u jej granic. Nawet jeśli to tylko demonstracja zbrojna, jej negatywne skutki dla naszego sąsiada już są widoczne.

Rosja swoje przygotowania prowadzi z ostentacją. Ciężki sprzęt jedzie w stronę Ukrainy nawet nie osłonięty plandekami, jakby komuś zależało na powiedzeniu: tak, prężymy muskuły, uderzymy albo i nie, ale bać się powinniście. Po co Rosji takie gesty? Putin ma jesienią wybory parlamentarne, których wynik nie jest oczywisty. Dotąd w sytuacjach krytycznych sukcesy militarne bądź polityczne poprawiały jego notowania w społeczeństwie. Ważny jest także aspekt międzynarodowy. Rosja od dawna mówi o potrzebie nowej Jałty, czyli wielkiej międzynarodowej konferencji, która zatwierdziłaby jej strefy wpływów, a przede wszystkim uznała Kreml za strategicznego partnera. Zamieszanie wokół Ukrainy jest dobrym pretekstem do przygotowania takiego spotkania. Chodziłoby o neutralizację Ukrainy i zamknięcie jej perspektywy wejścia do Unii Europejskiej, a z pewnością do NATO. Nie mniej ważne są koszty, jakie ponosi Ukraina, zmuszona do mobilizacji wojska, co zawsze jest kosztowne i destabilizuje sytuację wewnętrzną oraz wpływa na pozycję prezydenta Zełeńskiego. Obiecywał, że zakończy wojnę, a zamiast tego musi się szykować do odparcia nowej agresji.

Dostępne jest 37% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego