Nowy numer 11/2024 Archiwum

Dobra nowina

Marszałek Kuchciński za projektem „Zatrzymaj aborcję”.

Zaraz na początku roku będzie się rozstrzygała fundamentalna kwestia wzmocnienia  prawnej ochrony życia nienarodzonego. Sejm jeszcze w styczniu zajmie się dwoma obywatelskimi projektami w tej sprawie. Pierwszy, zgłoszony przez środowiska feministyczne, liberalizujący ochronę życia, będzie omawiany już na pierwszym posiedzeniu, kiedy planowane jest jego pierwsze czytanie. Prawdopodobnie wtedy także zostanie odrzucony.  Jednocześnie w styczniu trafi pod obrady Sejmu społeczny projekt Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”.  Stoją za nim Fundacja Życie i Rodzina oraz  CitizenGO Polska, których liderki w sierpniu tego roku zarejestrowały w Sejmie komitet inicjatywy. Od 1 września zaczęła się zbiórka podpisów pod projektem ustawy. Jego istotą jest postulat wykreślenia aborcji eugenicznej z polskiego prawa, czyli możliwości zabijania dziecka poczętego ze względu na podejrzenie choroby lub niepełnosprawności. Na mocy tego przepisu w polskich szpitalach dokonuje się 95 proc. aborcji. Likwidacja możliwości przeprowadzenia aborcji eugenicznej będzie więc oznaczała nową jakość w zakresie ochrony życia w Polsce. Co więcej, przeprowadzenie tego postulatu wyznaczać będzie, o czym jestem głęboko przekonany, także nowe standardy ochrony życia w całej Europie.  Już obecnie polskie prawodawstwo jest przywoływane w czasie dyskusji o ochronie życia w wielu krajach Zachodniej Europy, a także w Rosji. 30 listopada projekt „Zatrzymaj aborcję” został złożony w Sejmie i podpisało się pod nim 830 tys. obywateli. Politycy PiS z tematem ochrony życia wielokrotnie mieli problemy. Nigdy w tej sprawie nie wykazali determinacji i nieustępliwości, jaka cechowała ich wtedy, kiedy zmieniając prawo powiększali zakres swej władzy, nie zawsze z dobrym dla społeczeństwa  skutkiem. W praktyce więc PiS było za, a nawet przeciw ochronie życia nienarodzonego. W 2016 r. politycy tego ugrupowania wystraszyli się „czarnych marszów” i projekt zakazujący aborcji wyrzucili do kosza. Także inicjatywie „Zatrzymaj aborcję” towarzyszyła obawa, jak zachowa się parlamentarna większość.  Z mojej rozmowy z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, której zapis będzie publikowany w pierwszym numerze „Gościa Niedzielnego” w 2018 r. wynika, że tym razem będzie inaczej. W opinii Marszałka, projekt „Zatrzymaj aborcję” jest dobry i zwiększa ochronę życia. Sejm powinien poważnie się nad nim pochylić, mówi marszałek, a więc z pewnością nie zostanie natychmiast odrzucony, jak było poprzednio.

Marszałek dodaje, że ważnym elementem powodzenia tej operacji byłoby  stałe popieranie tego projektu.  Rozumiem to jako apel do nas wszystkich, aby szczególnie w najbliższych tygodniach uważnie monitorować aktywność i zachowanie posłów w tej sprawie. Nic tak dobrze nie wyostrza poselskiego sumienia, jak wierni wyborcy, przypominający o zobowiązaniach z kampanii wyborczej, kiedy poseł obiecywał bronić życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego