Nowy numer 17/2024 Archiwum

Bez nich nie byłoby "Gościa"

W 90-letniej historii "Gościa Niedzielnego" było zaledwie sześciu redaktorów naczelnych. Obecny jest siódmy. Wszyscy oni mieli wielki wpływ na linię tygodnika i decydowali o jego profilu, zarówno religijnym, jak i społecznym.

Bez nich nie byłoby "Gościa"   Uparty i uśmiechnięty

Ks. Klemens Kosyrczyk (1945–1950)

Powojenną historię "Gościa" tworzył ks. Klemens Kosyrczyk, który już jako kleryk przejawiał zdolności dziennikarskie, które zauważył biskup katowicki, i już rok po święceniach w 1936 r. wysłał go na studia dziennikarskie do Warszawy. Można więc powiedzieć, że ks. Kosyrczyk był pierwszym naczelnym, który do tej funkcji przygotowywał się przez pracę w tygodniku. W kwietniu 1940 r. został aresztowany przez gestapo w czasie masowych aresztowań inteligencji i duchowieństwa polskiego na Górnym Śląsku. Trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, a po kilku tygodniach został przeniesiony do obozu w Gusen. Po zwolnieniu z obozu, w listopadzie 1940 r., nadal inwigilowany przez gestapo, pracował w parafiach śląskich. Do tworzenia „Gościa” przystąpił z wielkim zapałem, ale wkrótce natknął się na nieznane przed wojną bariery: trudności z kolportażem, ograniczenia w przydziałach papieru, stałe ingerencje cenzury. Wytrwał w tych zmaganiach do 1950 r., nieodmiennie zachowując spokój i uśmiech, z którego słynął.   Po odejściu z "Gościa", pracował duszpastersko na parafiach. Był znany także jako znakomity tłumacz z języka niemieckiego. Był mistrzem krótkiej formy, dowcipnego, ciętego felietonu. Jego "Gawędy Stacha Kropiciela" są uznawane za perłę śląskiej literatury regionalnej. Zmarł w kwietniu 1975 r. w Chorzowie. W jego pogrzebie uczestniczyła wielka rzesza czytelników, żegnających ostatniego "Stacha Kropiciela" w dziejach "Gościa Niedzielnego". 

 

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego