Nowy numer 4/2019 Archiwum

Bez nich nie byłoby "Gościa"

W 90-letniej historii "Gościa Niedzielnego" było zaledwie sześciu redaktorów naczelnych. Obecny jest siódmy. Wszyscy oni mieli wielki wpływ na linię tygodnika i decydowali o jego profilu, zarówno religijnym, jak i społecznym.

  Modernizator

Ks. Alojzy Siemienik (1926–1939)

W grudniu 1926 r. kierowanie tygodnikiem przejął 31-letni  ks. Alojzy Siemienik. Był najmłodszym redaktorem naczelnym w historii pisma. Pochodził z rzemieślniczej rodziny z Cieszyna, z obszaru wielokulturowego i wielowyznaniowego. Był dobrze wykształcony, znał język niemiecki i czeski. Należał do pierwszego pokolenia śląskich duchownych, którzy  pracę duszpasterską rozpoczynali już w wolnej Polsce. Pod jego kierownictwem „Gość Niedzielny” stał się zróżnicowanym tematycznie magazynem, odpowiadającym na różnorodne potrzeby czytelników: wychowywał, kształtował postawy religijne i moralne. Przynosił praktyczne porady oraz bawił, dostarczając rozrywki i humoru. Pismo uzupełniały liczne dodatki. Ks. Siemienik nie tylko rozumiał znaczenie prasy, ale także potrafił spojrzeć na wydawanie pisma kompleksowo – łącząc funkcję redaktora naczelnego z obowiązkami szefa wydawnictwa i głównego menedżera całego przedsięwzięcia. We wrześniu 1939 r. zamykał pierwszy rozdział w naszej historii, gdy władze III Rzeszy zakazały druku "Gościa Niedzielnego". Po wojnie ks. Siemienik nie wrócił do pracy dziennikarskiej. Został dyrektorem Wydawnictwa i Drukarni Katolickiej.

 

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy