Nowy numer 15/2024 Archiwum

Bez nich nie byłoby "Gościa"

W 90-letniej historii "Gościa Niedzielnego" było zaledwie sześciu redaktorów naczelnych. Obecny jest siódmy. Wszyscy oni mieli wielki wpływ na linię tygodnika i decydowali o jego profilu, zarówno religijnym, jak i społecznym.

Wszyscy byli wyznaczani przez kolejnych biskupów katowickich, poczynając od administratora apostolskiego ks. Augusta Hlonda, pierwszego biskupa katowickiego, późniejszego Prymasa Polski i twórcę "Gościa Niedzielnego". Dla jednych praca w tygodniku była najważniejszym zadaniem ich życia, dla inni był to tylko epizod. Wszyscy byli wybitnymi kapłanami, a także utalentowanymi redaktorami, bez których pracy nie byłoby współczesnego "Gościa", dlatego przy okazji jubileuszu warto przypomnieć ich sylwetki.

 

Bez nich nie byłoby "Gościa"   Organizator

Biskup Teodor Kubina (1923–1924)

Organizatorem i pierwszym naczelnym "Gościa Niedzielnego" był ks. dr Teodor Kubina, proboszcz kościoła Mariackiego w Katowicach, wybitny działacz plebiscytowy, naukowiec i publicysta. Pochodził ze Świętochłowic. Był starannie wykształcony, po studiach we Wrocławiu zrobił doktoraty z filozofii i teologii w Rzymie. Odegrał ważną rolę w akcji plebiscytowej na Górnym Śląsku, m.in. jako organizator Śląskiego Związku Akademików. 3 maja 1920 r. zorganizował obchody święta narodowego, które zgromadziły blisko 20 tys. ludzi. Ks. Kubina przed ołtarzem powiesił pięć polskich flag i były to chyba pierwsze polskie flagi, które oficjalnie zawisły w Katowicach. Należał także do najbliższych współpracowników administratora apostolskiego, ks. Hlonda, który powierzył mu zadanie stworzenia diecezjalnego tygodnika dla katolików o polskiej tożsamości, aby wychowywać ich w duchu narodowym i kościelnym. Większość tekstów w tym pierwszym okresie pisywał sam ks. Kubina. Podpisywał je pseudonimami: Dr Teodor Rzymski, ks. dr Rzymski, Dr K.  Był autorem artykułów wstępnych, a także kazań niedzielnych, świątecznych i okolicznościowych. "Gościa" redagował do września 1924 r., później zajął się pracą duszpasterską w parafii Mariackiej. W grudniu 1925 r. otrzymał nominację na pierwszego biskupa nowej diecezji częstochowskiej. Doświadczenia zdobyte przy redagowaniu "Gościa" wykorzystał, zakładając w Częstochowie tygodnik "Niedziela".  

 

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego