Nowy numer 48/2023 Archiwum

Matcha na zdrowie

Ten jaskrawozielony proszek o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych do dziś jest używany w japońskich ceremoniach herbacianych. Skąd pochodzi matcha i jak się ją zaparza?

Prawidłowo przygotowana powinna pokryć się pianką, a wtedy wygląda jak zielone cappuccino. To porównanie wcale nie jest bezpodstawne, bo matcha ze względu na swoje właściwości i zawartość kofeiny z powodzeniem może zastąpić kawę. Bardzo dobrze wpływa na koncentrację, ma sporo prozdrowotnych właściwości i ciekawy smak. Dobrej jakości herbata zmielona na drobny pyłek ma trudny do opisania zielny, lekko trawiasty, pozbawiony goryczy smak i jaskrawo zielony kolor.

Dostępne jest 38% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek