Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pomaga, merdając ogonem

Odkąd ma swoją Amber, całkowicie się usamodzielniła. Bez niej Natalia Mucha nie wyobraża sobie życia.

Na umówione spotkanie Natalia przychodzi, trzymając jasnego labradora na smyczy. Wystarczy kilka komend i pies rozpina jej kurtkę, a delikatnie ciągnąc rękawy, pomaga się rozebrać. Potem przez całą naszą rozmowę grzecznie leży, nie reagując na hałas panujący w centrum handlowym. Ta niezwykła suczka to Amber, pies asystujący. Kiedy odruchowo chcę się z nim przywitać i pogłaskać go, Natalia stanowczo reaguje. – Pies jest teraz w pracy, o czym świadczy specjalnie oznakowana uprząż, którą ma na sobie – wyjaśnia. – Amber musi być skupiona i nie można jej rozpraszać. Na co dzień doskonale potrafi oddzielać czas wolny od czasu, kiedy mi pomaga. To też jest jej zadanie.

Przed i po

– Wszystko zaczęło się od marzenia o psie. Znajomy doradził rozejrzeć się za takim, który będzie mi pomagał – wspomina Natalia. – Wtedy znalazłam w internecie Fundację Dogiq, dzięki której mam pomocnika i przyjaciela.

Natalia jest bardzo aktywną osobą. Kończy psychologię, zbiera teraz dane do swojej pracy magisterskiej. Od dwóch lat w codziennych czynnościach pomaga jej specjalnie wyszkolony pies. To dla niej niesamowita pomoc, bo z artrogrypozą, czyli wrodzonym przykurczem mięśni i sztywnością stawów, nie potrafi wyprostować rąk. Do tego ma trudność z pewnym utrzymywaniem przedmiotów w dłoni. – Amber podnosi rzeczy, które spadają mi na podłogę. Potrafi podać swoim włochatym pyskiem nawet małą jednogroszówkę – chwali swojego towarzysza. – Zamyka drzwi, pomaga zapiąć i rozpiąć kurtkę czy torebkę. Na odpowiednią komendę jest w stanie wyciągnąć z niej klucze czy portfel i podać mi je. Wcześniej musiałam prosić o pomoc obce, przypadkowe osoby. Reakcje bywały różne, a ja nie zawsze czułam się bezpiecznie – dodaje Natalia.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama