Nowy numer 42/2018 Archiwum

Dzień uczczenia ofiar

Chociaż w dniu 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej odłóżmy na bok spory, oskarżenia czy negatywne emocje, jakie wzbudza ta tragedia, i oddajmy cześć jej ofiarom.

Media, politycy czy osoby publiczne znów skupiają się na tym, co dzieli. Na wzajemnych oskarżeniach, wytykaniu zaniedbań, haniebnych zachowań, bolesnych słów, formułowaniu niesprawdzonych hipotez czy obronie fałszywych ustaleń. Właściwie to samo co zwykle pojawia się przy okazji smoleńskiej tragedii, ale z większym natężeniem. Jakby istotą rocznicy było podkreślenie, co dzieli, dalsza eskalacja konfliktu. A przecież to jest dzień ofiar katastrofy, konkretnych osób, które w ogniu sporów jakby schodzą na dalszy plan.

Nie ulegajmy w tym dniu logice walki. Choć powody sporów nie znikną, jednak przynajmniej w tym dniu odłóżmy je na bok. Skupmy się na ludziach, których dziś powinniśmy wspominać. Niech ten dzień nie będzie manifestacją przeciw, lecz okazją do oddania ofiarom czci i pamięci.

Niech Ci, którzy znali kogoś z 96 osób, przypomną sobie te kontakty, dobre emocje, jakie wiążą się z danym człowiekiem. Jeśli nikogo bezpośrednio nie znaliśmy, można wyszukać z pamięci jakąś pozytywną działalność tej osoby. Wszak byli to ludzie publiczni, aktywni w polityce, życiu społecznym czy religijnym. Ja mam w pamięci takich ludzi, z obydwu grup.

Wierzący mają tę łaskę, że mogą pomodlić się za dusze ofiar katastrofy, co jest wyrazem naszej chrześcijańskiej miłości.

Zawsze wzruszam się, gdy słyszę muzykę Michała Lorenca, która towarzyszyła telewizyjnym relacjom z pierwszy dni po tragedii. Przypomina mi nie tylko ból i cierpienie tamtego czasu, ale też niezwykłą wspólnotę narodową, w jakiej zjednoczyliśmy się w żałobie. Choć na krótko - za krótko - ale to doświadczenie było pozytywne. Poszukajmy innych sposobów, aby ten dzień nie dzielił, ale wyzwalał w nas dobroć.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • KIM
  10.04.2018 17:21
  Kim trzeba być, by w tym dzisiejszym dniu nie być na tamtym Placu, pod tamtym Pomnikiem ?
 • ja
  11.04.2018 09:17
  A Smoleńsk 2010. Pamiętamy! A Smoleńsk 1940???? A KATYŃ 1940????? Znowu o NICH zapomnieliśmy?
 • gosc
  11.04.2018 13:09
  Prawda o przyczynach,wskazanie sprawców,kara dla zdrajców i odbudowa wspólnoty narodowej,wolnej od fałszywej "jedności" z Obcymi - są Polakom bardziej potrzebne niż setki pomników z kamienia.
  doceń 2
 • romanw
  11.04.2018 20:40
  Panie Bogumile ma Pan rację, oddajmy szacunek i hołd tym którzy zginęli w tej katastrofie i oddzielmy od polityki, zwłaszcza od tej obecnej władzy.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy