Nowy numer 22/2020 Archiwum

Brzydko się bawicie panią premier

Sposób, w jaki Prawo i Sprawiedliwość przeprowadziło dymisję premier Beaty Szydło, z pewnością odbiega od standardów przyzwoitości. Zabrakło szacunku dla człowieka.

Od razu zastrzegam, że nie będę w tym tekście rozstrzygał, czy następca Beaty Szydło będzie lepszym premierem niż ona ani czy zmiana była konieczna. Chciałbym zwrócić uwagę na inny aspekt tej sprawy – sposób, w jaki została potraktowana pani premier. Już wcześniej odnoszenie się liderów PiS do premier Szydło budziło wątpliwości. Na przykład nie dopuszczono jej do głosu na programowym zjeździe zjednoczonej prawicy w Przysusze, choć przemawiał nie tylko Jarosław Kaczyński, ale także liderzy koalicyjnych ugrupowań: Jarosław Gowin oraz Zbigniew Ziobro, a także wicepremier Morawiecki. Premiera rządu RP do głosu nie dopuszczono.

Jednak to, co zrobił PiS w ostatnich dniach, przekroczyło granice. Najpierw wśród polityków tego ugrupowania były tygodnie dywagacji nad rekonstrukcją rządu, a w ostatniej fazie zaczęły się pojawiać głosy o wymianie premiera. Otwarcie powiedziała o tym, że Mateusz Morawiecki jest rozważany jako kandydat na tę funkcję, rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. Tyle że w szczególnych okolicznościach, mianowicie na dwa dni przed głosowaniem w Sejmie wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło.

W dniu debaty i głosowania byliśmy świadkami szczytów politycznej hipokryzji. Oto rano posłowie PiS bronili premier, podkreślając jej zasługi, odrzucili weto, a prezes Kaczyński wręczył jej bukiet kwiatów. Natomiast późnym wieczorem poseł Mazurek ogłosiła, że Beata Szydło złożyła dymisję, a jej następcą będzie Mateusz Morawiecki. Czy można bardziej upokorzyć człowieka? Czy nie można było chociaż zaczekać z sygnałami o wymianie szefa rządu do głosowania wotum nieufności, a informację o zmianie odsunąć nieco w czasie? Czy wiadomość o zmianie premiera nie powinna  pojawić się w innych okolicznościach? W całej tej sprawie po raz kolejny klasę pokazała Szydło, która ani nie dała najmniejszego sygnału, w jak trudniej sytuacji postawiła ją własna partia, ani nie okazała niezadowolenia, zdenerwowania. Wręcz przeciwnie, zapowiedziała, że będzie nadal pracować w rządzie na rzecz Polski.

Warto uświadomić liderom PiS, że sposób, w jaki odnoszą się do ludzi, jest istotnym elementem oceniania ich polityki. Czy zapału Polaków w popieraniu PiS nie ostudzi brak szacunku, z jakim partia potraktowała premier Beatę Szydło?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Zobacz także

 • Głos przyzwoitości
  11.12.2017 05:45
  Głos przyzwoitości w morzu pisowskich dziennikarskich klakierow. Głosowałam na PiS, ale perfidny styl zaprezentowany przez Kaczynskiego i jego przybocznych, wobec osoby uczciwej i lojalnej jest nie do przyjecia i nie do zaakceptowania.
  doceń 19
 • Artik
  11.12.2017 09:55
  Zarówno premier Szydło jak i prezes Kaczyński pokazali wyraźnie, że nie ma przyspawania do stołków. Jest potrzeba zmiany kierunku prowadzonej polityki to się to robi. Bez ceregieli, bez obrażania się. Dla mnie to jest wyraz prawdziwej służby dla kraju. Jestem potrzebny to daję z siebie wszystko. Zmienia się koncepcja to zajmuje się tym ktoś inny. To pokazała premier Szydło, zarówno teraz jak i przy pracy w kampanii Dudy. Tego nie wszyscy rozumieją.
  doceń 8
 • Michał S.
  11.12.2017 10:12
  Poseł Kaczyński nie szanuje ludzi, pokazał to teraz, pokazywał to też w przeszłości. Pamiętacie hodowcę papryki? Tego, co mówił do Tuska „jak żyć, panie premierze?”. Jego tak samo wykorzystali i wyrzucili, jak zmiętą gazetę. I zrobią tak z każdym swoim wyborcom, kiedy przyjdzie czas.
  doceń 11
 • nika
  17.12.2017 19:42
  "Warto uświadomić liderom PiS, że sposób, w jaki odnoszą się do ludzi, jest istotnym elementem oceniania ich polityki" Ot, i wszystko. Za bajtla to się nazywało kindersztuba... a potem po prostu - szacunek...
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji