Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ten Sejm wzmocni ochronę życia

Debata i głosowanie w sprawie projektu zakazującego aborcji oraz drugiego, który zezwalał na aborcję na życzenie, wskazuje, że ten Sejm na pewno wzmocni ochronę życia, ale jest sprawą otwartą w jakim stopniu.

Obrońcy życia odnieśli podwójny sukces. Posłowie skierowali do dalszych prac projekt całkowicie zakazujący aborcji i odrzucili propozycję wprowadzającą aborcję na życzenie. Stanowisko PiS, aby procedować dalej oba projekty było absurdalne. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że to dopiero pierwszy krok w procesie uchwalania ustawy, która całkowicie zakazuje aborcji. Teraz projekt obywatelski trafi do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Nie wiadomo jak szybko ta komisja się nim zajmie. Zgodnie z przepisami sejmu może odwlekać to w nieskończoność. Jednak posłowie muszą się liczyć z presją środowisk pro life, które już deklarują, że będą naciskać na jak najszybsze uchwalenie ustawy. Decydujące będzie oczywiście stanowisko klubu PiS, który ma większość. W debacie posłowie tego ugrupowania popierali tę ustawę, ale mieli zastrzeżenia do przepisu wprowadzającego karalność kobiet. Przedstawiciele inicjatyw ustawodawczej deklarują, że woleliby, aby został on uchwalona w niezmienionej postaci, ale są otwarci na dyskusję. Z moich informacji wynika, że PiS nie będzie blokował prac, bowiem chce tę sprawę jak najszybciej zakończyć. Wskazuje na to skierowanie projektu do jednej komisji, której przewodniczącym jest poseł PiS, a nie do trzech, co spowodowałoby znaczne wydłużenie prac. Analizując wystąpienia posłów i samo głosowanie jest raczej pewne, że ten Sejm wzmocni ochronę życia choć nie wiadomo w jakim stopniu. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także