Nowy numer 24/2018 Archiwum

TK eskaluje konflikt

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o Trybunale autorstwa PiS to kolejny krok do eskalacji konfliktu. Opozycja dostała amunicję do ataku.

Takiego wyroku można się było z góry spodziewać. Trybunał Konstytucyjny orzekający w sprawie ustawy, która ograniczała jego działania, a właściwie je blokowała, stanął w swojej obronie. Powołał się przy tym wprost na zapisy Konstytucji, odrzucając jeden z nich – że prace TK określa ustawa. PiS uznał, że posiedzenie TK jest złamaniem prawa, ponieważ nie obradowała ona zgodnie z przepisami zawartymi w nowej regulacji z 22 grudnia zeszłego roku.

Klincz jest oczywisty. Dla opozycji decyzja TK, aby rozpatrywać skargę na ustawę PiS i uznać jej niekonstytucyjność w większości punktów, to amunicja do oskarżania rządzącego ugrupowania o zamach na demokrację, łamanie konstytucji itd. Zapewne za kilka dni kolejne argumenty dostarczy opozycji Komisja Wenecka, która ma ogłosić stanowisko w sprawie konfliktu wokół TK w Polsce. Z projektu tego dokumentu wynika, że będzie on dla rządu bardzo krytyczny.

Jednak to PiS ma w swoich rękach władzę. Zapewne zignoruje stanowisko TK oraz Komisji Weneckiej. To może pociągnąć reperkusję międzynarodowe, ale Unia Europejska jest tak mało decyzyjna, że rząd liczy, iż poza medialnym szumem, żadnych konkretnych kroków nie podejmie. Jednak debata o praworządności w Polsce może zaszkodzić dobrej opinii naszego kraju - że mamy problemy z demokracją więc jesteśmy niestabilni polityczne stąd współpraca gospodarcza z nami jest ryzykiem. Tym co się dzieje w Polsce zainteresowane są też Stany zjednoczone, które dają sygnały, aby rząd jak najszybciej rozwiązał konflikt wokół Trybunału. Tego głosu nie można zignorować, gdyż stawką w relacjach z USA jest stała obecność wojsk NATO w Polsce. Wydaje się więc, że obie strony konfliktu powinny być zainteresowane znalezieniem kompromisowego rozwiązania. Jednak mimo pewnych propozycji, np. europosła PiS Kazimierza Ujazdowskiego, w najbliższym czasie żaden kompromis się nie rysuje. Dla opozycji walka o Trybunał o polityczne paliwo, bez którego okazałoby się, że jest ona słaba i nie ma żadnych pomysłów na Polskę. PiS się nie cofnie z powodów wizerunkowych, ale przede wszystkim dlatego, że – jak pokazał spór – Trybunał z uprawnieniami przed ustawą z 22 grudnia – zablokuje reformy rządu. Nie przypadkiem ustawy przyjmowane przez PiS są przez opozycję natychmiast kierowane do Trybunału.

Jednak więcej narzędzi do rozwiązania sporu ma rząd. Może zaproponować rozwiązanie, które umożliwi sprawną pracę TK, a jednocześnie zapewnić sobie poprzez jego skład, że nie zablokuje reform. W projekcie Komisji Weneckiej było zalecenie, aby zmienić konstytucję i wprowadzić zasadę wyboru sędziów większością kwalifikowaną. PiS może taką ustawę przygotować. Jeśli opozycja jej nie poprze (jej głos jest niezbędny do zmiany konstytucji), to odpowiedzialność za konflikt przejdzie na jej stronę.

Na poziomie konkretnych rozwiązań jest wiele możliwości wyjścia z istniejącego pata, jednak nie w tym jest problem. Chodzi o wolę polityczną rozwiązania sporu. Na razie ani rząd, ani opozycja nie są tym zainteresowani.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • paulus
  12.03.2016 10:34
  A co do referendum to mysle ze gdyby sie odbylo na koniec kwietnia to majowka bylaby udana ...czego juz teraz wszystkim zycze....Szczesc Boze
  doceń 1
 • Kris
  12.03.2016 22:57
  Dlaczego pan kłamie panie Łoziński?
  Trybunał rozpatrywał NOWELIZACJĘ ustawy a nie ustawę. Ustawę a raczej "ustawkę" pod swe potrzeby rozumuje PIS. Tylko ilu tam wyuczonych? Raczej byli komuniści co stali tam gdzie ZOMO z posłem Kaczyńskim na czele.
  Atak PIS i posła Kaczyńskiego na wszystkich co nie z nimi to nic innego jak objaw głębokiej komuny z którą się ukrywał.A pan co,popiera toto?
  doceń 2
 • BeatryczeKlempa
  14.03.2016 01:12
  @Eugeniusz_Pomorze_

  "Jarozbaw", "Beatrycze Klempa" - tak, czuję dużą potrzebę obśmiania tych nabzdyczonych "zbawców Polski", a poza tym czuję potrzebę odreagowania pięciu lat "komoruskiego"
  Mea culpa.

  "Wybieram najuczciwszego polityka." - To znaczy? Po tym co się stało w ostatnich miesiącach i tygodniach dostrzega Pan jakiś okruch uczciowości w PiSie? To żart?

  "chodzi mi o to, by Jezus Chrystus był na pierwszym miejscu w sercu człowieka" - i dlatego akceptuje Pan te PiSowskie obrzydliwości? I nie przerywa Pańskiego snu ta KOSZMARNA CISZA ze strony hierarchów, obserwujących jak jeden Polak szczuje przeciwko innym, mającym odmienne rozumienie dobra Ojczyzny?

  "zacietrzewiony polityk", "nie znający sztuki kompromisu", "nie znający hamulców" - to nie obelgi - to proste obserwacje. Obserwacje! Tu sie upieram.
  (najgorsze, że wychował następcę: Duda wkroczył na tę sama judzącą ścieżkę, choć dawał nadzieję, ze podejmie trud budowania klimatu rzeczowej debaty - we mnie ta nadzieja była, ale szybko niestety zgasła, utwierdzając mnie w przekonaniu, że PiS to nieszczęście dla Polski - z trafnych niekiedy diagnoz przechodzą do katastrofalnej polityki)

  Pozdrawiam.
 • elcapitan
  14.03.2016 18:46
  widzę że pan redaktor to taki prawdziwy niedzielny prawnik.zero pojęcia o konstytucji!!
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama