Nowy numer 20/2019 Archiwum

Żenująca "obrona" demokracji

Strach przed PiS odbiera rozum. Komitet Obrony Demokracji ma zamiar bronić Polskę przed demokratycznie wybraną władzą, która nie złamała prawa.

Establishment III RP poczuł się zagrożony, a jak wiadomo strach często prowadzi do zachowań nieracjonalnych, żeby nie powiedzieć głupich. Taka przypadłość z pewnością dotknęła inicjatorów Komitetu Obrony Demokracji. Nazwa ma nawiązywać do Komitetu Obrony Robotników, a symbolem KOD ma być opornik - w stanie wojennym znak oporu przeciw komunistycznej władzy. Nawiązanie do tego symbolu jest próbą zawłaszczenia znaku, który dla wielu, niezależnie od dzisiejszych poglądów politycznych, jest szczególną wartością. Dlatego użycie go przez obrońców III RP jest skandaliczne. Być może chodzi o prowokację, jeśli tak, to wyszła żenada. Żenujące są też argumenty, które mają być dowodem na lekceważenie przez PiS prawa i demokratycznych obyczajów. Należą do nich: pozbawienie funkcji wicemarszałka PSL, likwidacja kadencyjności szefa komisji służb specjalnych czy uchwalenie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Przyznaję, że również mam zastrzeżenia do sposobu przeprowadzenia tych spraw, ale chodzi raczej o styl. Do złamania zasad demokracji i prawa jeszcze daleko. PiS po prostu korzysta z demokratycznych zasad, np. w przypadku Trybunału Konstytucyjnego przywraca demokratyczne zasady złamane przez PO. Ale to wystarczy "arbitrom demokracji” do wzniecenia histerii,  z "Gazetą Wyborczą" na czele, która na pierwszej stronie promuje tego typy inicjatywy i stwarza atmosferę strachu przed PiS.

Jeśli rzeczywiście są takimi obrońcami demokracji, to dlaczego siedzieli cicho, gdy jej zasady nadużywała Platforma. - Zmiana ustawy o TK, aby wprowadzić swoich sędziów; nocne głosowanie w sprawie tzw. ustawy górniczej bez wcześniejszych prac w komisjach; nocne głosowanie w sprawie zmiany konstytucji ws. lasów państwowych; wchłonięcie władzy ustawodawczej przez wykonawczą - posłowie wykonywali polecenia rządu; trzymanie latami w sejmowej "zamrażarce” projektów ustaw zgłoszonych przez opozycję; z zasady odrzucanie wszelkich inicjatyw opozycji; pogarda dla inicjatyw obywatelskich - odrzucanie ich projektów w pierwszym czytaniu; ograniczanie wolności słowa np. przez skazanie blogera krytykującego prezydenta Komorowskiego; ograniczenia wolności zgromadzeń poprzez zmianę przez prezydenta Komorowskiego ustawy o zgromadzeniach (za sprzeczne z ustawą zasadniczą uznał je Trybunał Konstytucyjny), wreszcie łamanie sumień posłów przez Donalda Tuska, który narzucał dyscyplinę w głosowaniach dotyczących spraw światopoglądowych; nie mówiąc o spiskowaniu rządu PO z prezesem NBP, aby nie dopuścić do władzy PiS. Gdzie wówczas byli owi "obrońcy demokracji”? Siedzieli cicho. Hipokrytom, skrywającym swoje poglądy polityczne pod płaszczykiem troski o demokrację jakoś nadużywanie jej przez PO nie przeszkadzało. Dlatego ich obecne inicjatywy to żenujący spektakl, tak grubymi nićmi szyty, że Polacy się nie nabiorą. Poziom inicjatyw salonu potwierdza diagnozę, że III RP jest w kryzysie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Jan
  10.12.2015 10:32
  Oddałem swój głos na PIS. Bardzo tego żałuję i znam przynajmniej kilkunastu ludzi myślących tak samo. PIS w imię ludu niszczy WOLNOŚĆ, KOŚCIÓŁ, OJCZYZNĘ. Pan Prezydent swoimi decyzjami zniszczył szansę bycia prezydentem większości Polaków. Plama złamania Konstytucji w imię bo oni też tak zrobili nie da się zmyć chyba niczym.
  Prezydent mógł poczekać na wyrok TK który by ogłosił, że PO złamała Konstytucję i miał by On i PIS jeszcze większy mandat poparcia.
  doceń 7
 • Madry czlowiek
  22.01.2016 02:13
  Debata Pani Beaty Szydlo oraz spotkanie Andrzeja Dudy chyba rozwialo wasze watpliwoci co sie tu do diabla dzieje. Co jest z Tymi ludzmi ja poprostu niepotrafie tego zrozumiec... Sojusz z Rosja wy umyslowi skonczeni idioci a gdzie zgina nasz SP Prezydent? I cala masa wspanialych ludzi NIECH ZYJE WOLNA POLSKA PRECZ Z KOMUNA!!!
  Wy czerwone swinki kwi kwi zalll elo ;*
  doceń 0
 • marcin
  23.01.2016 20:11
  Ja oddałem swój głos na PIS i nie żałuję.
  Uważam, że obecny Prezydent jest Prezydentem większości Polaków. Na pewno większej liczby niż poprzedni. Sytuacja się powtarza z przed 10 lat. Po objęciu władzy przez Pis zwolennicy Po dostają szału. Ciekawe czego się tak boją.
  Co takiego złego stało się dla szarych obywateli przez dwa lata ich rządów. Często słyszę opinie, że nie wprowadzają obiecanych ustaw, jednocześnie atakując za zbyt szybkie działanie. Nie rozumiem. Chyba nikt nie liczył na 500zł od pierwszego dnia rządów. Najpierw trzeba wprowadzić ustawy które pozwolą na zgromadzenie funduszy. Przez poprzednie dwa lata rządów zrobili dla obywateli więcej niż PO przez kolejne osiem lat. Poza aferami zamiatanymi pod dywan nic nie pamiętam z ostatniego okresu. Jak poprzednia władza wiedziała, że kończy się kadencja i nie ma już szans na jej przedłużenie, poobsadzała stanowiska swoimi ludźmi. Nadal chcą rządzić. To na pewno nie jest to demokracja. Ja to inaczej widzę. Trybunał orzeka we własnej sprawie. Śmiechu warte. Od Prezydenta wymaga się zaprzysiężenia sędziów wybranych przed czasem podczas rządów PO. A my to wszystko łykamy, szkalując Pis za niefortunne wypowiedzi Prezesa, nie patrząc na intencje jakie tymi ludźmi kierują. Pana Ziobro czy Kamińskiego atakuje się za to, że próbowali walczyć z korupcją. Dobrze, że obecny Prezydent jednego ułaskawił. Nieprawomocny wyrok, który zapadł w tej sprawie to farsa.
  Więzienie 3lata, zakaz sprawowania urzędu przez 10lat. Za co?. Czy my jesteśmy na wschodzie? Co innego Prezydent mógł zrobić. Czekać?. Żeby nie którzy mogli krzyczeć, że człowiek z wyrokiem sprawuje wysoki urząd w Państwie.
  Czytałem opinie z grudnia, że trzeba jak najszybciej obalić rządy Pis.
  Powtarzam. Taka sama sytuacja była dziesięć lat temu. Kto i czego się boi? Na pewno nie zwykli obywatele. Oni na rządach PIS zyskują. Większość Polaków chciała wprowadzenia zmian. Nie wszyscy mogą się tym pogodzić. Myślę ze część się boi, że im zostanie odebrane, a część nie może się pogodzić z tym że PIS sprawuje władzę bez pardonu. Jeżeli ma być lepiej to ja jestem w stanie się z tym pogodzić.
  doceń 0
 • eugeniusz-slowik@wp.pl
  06.02.2016 17:00
  KOD JEST 5 KOLUMNĄ 3 RP KTÓRZY ZOSTALI PRZEGRANI MYŚLELI ŻE Z TYCH STOŁECZKÓW ICH NIKT NIE JEST WSTANIE WYSADZIĆ POLSKĘ TRAKTOWALI JA SWÓJ PRYWATNY FOLWARK I TO SIĘ NIESTETY DLA NICH SIĘ ŻLE SKOŃCZYŁO BYLI BUTNI SPOŁECZEŃSTWO TRAKTOWALI Z GÓRY KORUCJE NA POTĘGĘ ŻADNEJ NIE ROZLICZYLI CZULI SIĘ ZUPEŁNIE BEZKARNI PEWNIE MYŚLELI ŻE NIGDY WŁADZY NIE ODDADZĄ W KODACH WIDZA NADZIEJĘ ŻE ROZWALĄ TEN RZĄD I UNIKNĄ ROZLICZENIA ZA SWOJE NIEGODZWOŚCJ NIE DAJ BOŻE OBY TA MAFIA NIGDY WIĘCEJ NIE SPRAWOWAŁA WLADZY W NASZEJ OJCZYŻNIE CIESZĘ SIĘ NIEZMIERNIE ŻE POLACY WYCIĄGNELI MĄDRE WNIOSKI PRZY WYBORACH I POSZLI PO ROZUM DO GLOWY
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL