Nowy numer 28/2018 Archiwum

In vitro zawieszone

Niekompetencja rządu, parlamentu i prezydenta sprawiły, że od 1 listopada zabiegi in vitro są w Polsce nielegalne, a wiele istnień ludzkich nie zostanie zabitych. Niestety na krótko.

Kliniki przeprowadzające sztuczne zapłodnienie muszą od 1 listopada przerwać wykonywanie zabiegów. W tym dniu weszła bowiem ustawa regulująca kwestie sztucznego zapłodnienia. Nakazuje ona, aby ośrodki najpierw otrzymały akceptację ministerstwa tzw. programu dostosowawczego. Bez tej akceptacji zabiegi in vitro są nielegalne.

Tymczasem ośrodki in vitro mogły złożyć w ministerstwie program dostosowawczy dopiero po wejściu w życie ustawy, a resort zdrowia ma dwa miesiące na odpowiedz. Ministerstwo przyznaje, że jest to błąd legislacyjny, ale zapewnia, że będzie wydawać opinię szybko. Problem w tym, że dokument zawierając program dostosowawczy zawiera mnóstwo szczegółów, m.in. opisuje procedury gromadzenia, przetwarzania czy dystrybucji komórek rozrodczych, w efekcie liczy ponad 500 stron, więc trudno będzie go szybko zatwierdzić. Oby trwało to jak najdłużej, bo każdy dzień wstrzymania pracy klinik in vitro to wiele ludzkich istnień uratowanych, nie dochodzi bowiem do zabijania ludzkich embrionów.

Choć świadomość, że rząd Platformy Obywatelskiej opracował, a były Parlament i prezydent zaakceptowali błąd prawny nie napawa optymizmem, w tym przypadku dzięki ich niekompetencji uratowanych zostanie wiele istnień ludzkich.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Noel
  02.11.2015 19:08
  Mam nadzieję, że obecny rząd anuluje tę nieludzką ustawę i całkowicie zakaże in vitro...chociaż patrząc po wypowiedziach nowego pana prezydenta nie jest to takie pewne...
  doceń 5
 • xoSx
  02.11.2015 19:54
  Chyba autor artukułu, z całym szacunkiem do Niego, nie rozumie na czym polega In Vitro - w co wątpię - lub - co myślę jest bardziej prawdopodobne - błędnie utożsamia zaprzestanie wykonywania procedur In Vitro z ratowaniem czyjegoś życia. Zaprzestanie takich działań jest równoznaczne z zaprzestaniem tworzenia embrionów, a nie ich niszczenia. Zatem nie będzie to ocalenie istnień, bo one nie zostaną w ogóle stworzone.

  Jestem przecinikiem procedur In Vitro, ale taki populizm bardziej nam szkodzi niż pomaga, bo dowodzi braku umiejętności podjęcia merytorycznej dyskusji przez niektórych.
 • AlexD
  02.11.2015 22:49
  Ale kiedy Kościół i opozycja wprost mówili, że ta ustawa to prawny gniot byli wyśmiewani od ciemnogrodu. PiS-em też straszono, jakoby miał zakazać in vitro. A teraz się okazuje, że to Platforma tak zagmatwała wszystko, że się nie da. I dobrze, przynajmniej nie będą mordowane niewinne istoty ludzkie.
  Zapraszam: http://babaichlop.pl
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama