Nowy numer 23/2021 Archiwum

Marszałek tylko partyjny

Marszałkiem Sejmu jest zwykle przedstawiciel największej partii, jednak oprócz walorów partyjnych powinien starać się być bezstronny i mieć dużą kulturę prawną. Małgorzata Kidawa-Błońska tego nie gwarantuje.


PO i PSL uzgodniły, że marszałkiem Sejmu będzie Małgorzata Kidawa-Błońska. Ponieważ mają większość, głosowanie nad jej kandydaturą to formalność. Jednak czy posłanka PO daje gwarancję obiektywizmu i bezstronności, czy podoła funkcji, która wymaga umiejętności poruszania się po skomplikowanej materii prawnej, czy jest do niej przygotowana? Niestety, nie.

 M. Kidawa-Błońska jest osobą kulturalną, nie wchodzi w konflikty, nie używa ostrego języka. Jednak przede wszystkim znana jest z zaangażowania partyjnego. Była rzecznikiem rządu w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Funkcja marszałka daje bardzo duże możliwości wpływania na bieżącą politykę. Może on umieścić w tzw. sejmowej zamrażarce projekty opozycji, gdzie latami czekają na rozpatrzenie, bo to właśnie marszałek decyduje, kiedy to nastąpi. Może też w odpowiednim dla rządu momencie wprowadzać do porządku obrad propozycje swojej partii. Mianowanie na tę funkcję posłankę należącą do ścisłego aparatu partyjnego jest dla PO gwarancją, że będzie ona reprezentowała interesy Platformy. Kierować pracami Sejmu można w różnym stylu, nawet - co wydaje się zrozumiałe - reprezentując interesy swojej partii, można to robić z klasą, kompetentnie, szanując opozycję.

Zobaczymy, czy M. Kidawę-Błońską na to stać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także