Nowy numer 2/2021 Archiwum

MON nauczy nas strzelać

Min. Siemoniak zapowiada, że chętni będą mieli możliwość szkolenia w posługiwaniu się bronią. To może wzmocnić poczucie bezpieczeństwa zwykłych obywateli.

Zagrożenie agresją ze strony Rosji wywołało zjawisko samoorganizowania się obywateli w odziały samoobrony. Być może wynika to z braku zaufania do zdolności obronnych państwa. W rozmowie z GN minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak uważa, że powodem tego zjawiska jest poczucie odpowiedzialności Polaków za państwo. Motywacje patriotyczne z pewnością są tu istotnym elementem. Warto przy tym zwrócić uwagę, że ministerstwo pozytywnie zareagowało na ten oddolny ruch obrony. Min. Siemoniak zapowiada, że MON przygotowuje ofertę dla ochotników, którzy chcą przejść przeszkolenie wojskowe. W listopadzie ma przedstawić plan jak będzie się to odbywać, najprawdopodobniej poprzez Wojskowe Komendy Uzupełnień.

Całość rozmowy min. Siemoniaka na temat naszych zdolności obronnych, ewentualnym ataku atomowym, realnej możliwości wybuchu wojny i doktrynie obronnej Polski w najnowszym wydaniu Gościa Niedzielnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także