Nowy numer 47/2020 Archiwum

Data nie jest istotna

Zamiast tracić czas na spekulacje o dacie kanonizacji Jana Pawła II, więcej pożytku przyniesie nam przypomnienie sobie jego nauczania i świadectwa życia.

Od momentu, gdy świat obiegła informacja, że kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych uznali cud za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II, większość mediów skupia się na spekulacjach kiedy papież Franciszek potwierdzi ich decyzję i ogłosi datę kanonizacji.

Data ta, choć na pewno istotna, nie jest sprawą najważniejszą. O wiele większy pożytek byłby dla nas wówczas, gdyby czas oczekiwania na ogłoszenie Jana Pawła II świętym poświęcić na przypomnienie, albo zapoznanie się z nauczaniem Papieża Polaka i jego świadectwem życia.

I tak politycy mogliby przeczytać encyklikę „Evangelium vitae”, aby uświadomić sobie jak wielka odpowiedzialność spoczywa na nich, gdy decydują o prawie dotyczącym życia i kwestii bioetycznych. Feministkom wyznającym ideologię gender polecam cykl katechez „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, która zawiera nauczanie Jana Pawła II na temat ludzkiej płciowości, być może to pomoże im wyjść ze ślepej uliczki genderowej utopii.

Narodowcom spod znaku NOP przydałaby się lektura książki „Pamięć i tożsamość”, w której Papież tłumaczy, na czym polega patriotyzm.

Ja sam, jako dziennikarz, po raz kolejny zagłębię się w encyklikę „Veritatis splendor”, gdyż prawda jest podstawowym wyznacznikiem mojej pracy.

Skarbiec nauczania Jana Pawła II jest tak bogaty, że na pewno każdy znajdzie dla siebie odpowiednią lekturę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także