Nowy numer 43/2020 Archiwum

Statystyki religijne bez zmian

Utrzymujące się od lat na podobnym poziomie statystyki osób uczęszczających na niedzielne Msze św. pokazują, że w Polsce kryzysu wiary nie ma.

Z ogłoszonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego statystyk dotyczących uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. oraz przystępowania do Komunii św. wynika, że od kilku lat utrzymują się one na zbliżonym poziomie. W 2011 r. odsetek osób uczestniczących we Mszy wynosił 40 procent, a przystępujących do Komunii św. 16,1. Rok wcześniej odpowiednio 41 oraz 16,4 procent. Niewielki spadek utrzymuje się od lat, ale jest on na tyle mały, że nie można mówić o kryzysie.

Statystyki nie są w stanie oddać głębokości wiary. Niemniej jednak liczba osób uczestniczących w niedzielnej Mszy czy przystępujących do Komunii św. jest istotnym wskaźnikiem naszej religijności. Wskaźnik ten mówi, że nasza religijność utrzymuje się na stałym poziomie, a na tle innych krajów europejskich nawet na bardzo wysokim. Warto zwrócić uwagę, że badanie było przeprowadzone jesienią ubiegłego roku, a więc w czasie kampanii wyborczej do parlamentu, gdy bardzo aktywna z antyklerykalnymi hasłami była Partia Palikota.

To skazuje, że praktykujący katolicy są odporni na taką retorykę, a także na nurty laicyzacyjne. Analiza badań wskazuje też, że od lat 80. dwukrotnie wzrósł odsetek osób przystępujących do Komunii św., od 7,8 procent w 1980 r. do 16,1 procent obecnie. Te wielkości niewątpliwie pokazują, że nasza religijność uległa pogłębieniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także