Nowy numer 24/2018 Archiwum

Ważny głos Episkopatu o emeryturach

Stanowisko Episkopatu w sprawie emerytur to bardzo ważny głos, który przypomina, że samo podniesienie wieku emerytalnego to za mało.

Stanowisko prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w systemie emerytalnym zasługuje na szczególną uwagę co najmniej z dwóch powodów. Merytorycznych - konkretnych propozycji, jakie w nim padają, a szczególnie upomnienia się o działania na rzecz dzietności, ale także formalnych - sam fakt zabrania głosu w ważnej dla Polaków debacie jest godny szczególnej pochwały.

Biskupi przyznają, że zmiany w systemie emerytalnym są koniecznością. Jednak podkreślają, że propozycja rządu, sprowadzająca się do doraźnego rozwiązania, jakim jest podniesienie wieku emerytalnego, nie wystarczy. I dalej wskazują katalog problemów, których rozwiązanie powinno towarzyszyć wprowadzaniu zmian: zapaść demograficzna, brak miejsc pracy czy brak polityki prorodzinnej. Te, wydawałoby się, oczywiste problemy, którymi rząd powinien się zająć przy wprowadzaniu zmian emerytalnych, dla autorów zmian nie są takie oczywiste, rząd po prostu je pomija.

Warto zwrócić też uwagę na inny bardzo ważny aspekt kwestii zmiany w systemie emerytalnym: konieczność szerszych konsultacji społecznych.

Zabranie przez biskupów głosu w tak ważnej debacie ma jeszcze inny aspekt. Kościół pokazuje, że troszczy się o problemy Polaków i przedstawia propozycje, w jakim kierunku powinna iść próba ich rozwiązania. W dobie kwestionowania przez skrajną lewicę prawa Kościoła do obecności w życiu publicznym, biskupi pokazują, że nie uginają się przed takimi głosami.

Przeczytaj też informację: Reforma emerytur według episkopatu

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • piotrp
  02.04.2012 16:46
  Nie przeczę, że stanowisko Episkopatu w sprawie emerytur jest ważnym głosem Kościoła. Ale nie podzielam tych obaw, które są formułowane przez hierarchów, że reforma systemu emerytalnego to tylko podniesienie wieku, że brak jest działań na rzecz dzietności. Bo przecież nie jest to prawdą.

  Premier Donald Tusk poinformował, że rządowy projekt reformy emerytalnej będzie zakładał możliwość sfinansowania składki emerytalnej za czas urlopu wychowawczego dla wszystkich kobiet rodzących dzieci. "Możliwe będzie sfinansowanie składki emerytalnej za czas urlopu wychowawczego dla wszystkich kobiet rodzących dzieci lub drugiego rodzica, jeśli zdecyduje się na urlop


  Przeznaczone zostaną dodatkowe pieniądze na żłobki w 2013 roku. Premier Donald Tusk zapowiedział, że w projekcie budżetu na 2013 rok mogłoby się znaleźć nawet 250 mln złotych na żłobki.

  Platforma Obywatelska realizuje politykę prorodzinną skutecznie i bez rozgłosu. PiS za czasów swoich rządów nie realizowało polityki rodzinnej, a dzisiaj świetle kamer wiele o niej mówi – niestety mało szczegółowo. Platforma Obywatelska wprowadziła przepisy ułatwiające łączenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzicielskimi, rozszerzyła pomoc dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i stworzyła warunki, aby dzieciństwo było bardziej szczęśliwe i bezpieczne.

  Polityka rodzinna prowadzona przez Platformę Obywatelską przynosi konkretne efekty. W poprzedniej kadencji zwiększono uprawnienia Rzecznika Praw Dziecka, dzięki czemu może on występować jako strona w sądzie i ma realny wpływ na sytuację krzywdzonych dzieci. Wydłużono urlopy macierzyńskie i wprowadzono urlopy ojcowskie, działając na rzecz włączania ojców w proces opieki nad dzieckiem i zwiększając ich prawa w tym zakresie. To rząd Premiera Tuska, przy proteście PiS, wprowadził ustawowy zakaz bicia dzieci. Wprowadzono ustawą żłobkową nowe formy opieki nad dzieckiem do lat 3, w tym żłobki domowe i zakładowe oraz ustawę o pieczy zastępczej. Zwiększono także liczbę miejsc w przedszkolach oraz nakłady na dożywianie dzieci w szkołach i zasiłki rodzinne. Poza tym wybudowano ponad 2000 boisk Orlik i około 1000 placów zabaw.

  Oczywiście, że można było zrobić więcej i lepiej. Tylko skąd pieniadze ? Zatem mówienie, że obok wprowadzania reformy systemu emerytalnego, rząd nie prowadzi polityki prorodzinnej, jest wysoce krzywdzące i niesprawiedliwe.
  doceń 7
 • KaeL
  03.04.2012 11:53

  Dobrze, ze biskupi wypowiadaja sie o problemach waznych dla spoleczenstwa.

  Lepiej byloby, gdyby nie traktowali panstwa jako cudotworcy i zastanowili sie jaka bylaby mozliwa rola Kosciola w sytuacji kryzysu.

  Czy to rzad ma rodzic dzieci? Czy rzad ma zmieniac mentalnosc mlodych ludzi, ktorzy niekoniecznie z powodow materialnych (30 lat temu bylo niewiele ciekawiej, a dzieci bylo duzo) odkladaja decyzje o dzieciach? Czy nie jest to przypadkiem rola Kosciola i rodzin?


  Jak rzad ma "tworzyc" miejsca pracy? Kiedy je "tworzy" tam, gdzie jest pracodawca (administracja) to jest krzyk o przeroscie biurokracji. Jak ma je tworzyc w firmach prywatnych?


  Jak ma trzymac mlodych ludzi w Polsce? Jak ma ustalac odgornie "godziwe" zarobki w gospodarce prywatnej? To juz chyba apel do prywatnych pracodawcow bylby sluszniejszy?
  O Kosciele jako pracodawcy nie wspominajac. Niestety zarobki osob swieckich zatrudnionych w instytucjach koscielnych nie naleza do "godziwych".

  Bez obudzenia społecznej odpowiedzialności za losy kraju, bez pogłębiania zasad lekceważonego nieustannie etosu narodowego, bez powszechnego ruchu przeciw wszelkiego rodzaju korupcjom i niesłusznym przywilejom, narody nie dochodzą do trwałego dobrobytu.

  To znaczy rzad ma "budzic spoleczna odpowiedzialnosc"? A nie  rodzina, Kosciol i szkola? Dokladnie w takiej kolejnosci?

  Niby ustroj sie zmienil, a ciagle wszyscy patrza na "rzadzacych" jakby ci byli odpowiedzialni za wszystko, co dzieje sie w kraju: od powodzi po rodzenie dzieci. A jednoczesnie wielu oburza sie na nadmierna ingerencje rzadu w sprawy prywatne.

   

  Czekam na list biskupow do wiernych na tematy spoleczne bez szukania winnych. Na list, w ktorym bedzie mowa o naszej wspolodpowiedzialnosci za los nasz, naszych rodzin i kraju.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama