Nowy numer 17/2024 Archiwum

Szansa na oczyszczenie

Lublin. W połowie września rozpocznie działalność Zespół Ocen Etycznych Sumienie i Pamięć, powołany przez abp. Józefa Życińskiego.

Część członków zespołu zajmować się będzie ocenami etycznymi, inni wysłuchiwać będą świadectw osób, czujących rozterki moralne z powodu swego uczestnictwa w wydarzeniach czasów PRL.

– Dojrzała sytuacja, by stworzyć możliwość oczyszczenia tym, którzy noszą się z dramatem zdrady i nie chcą tego dramatu zabrać do grobu, nie chcą, aby po ich śmierci wypominano to ich dzieciom – uzasadnia powołanie zespołu Metropolita lubelski.

W jego skład wchodzą: bp Tadeusz Pieronek, prof. Władysław Bartoszewski, prof. Wiesław Chrzanowski, prof. Barbara Skarga, prof. Karol Modzelewski, prof. Andrzej Zoll, ks. prof. Andrzej Szostek, red. Magdalena Bajer, dr Andrzej Grajewski oraz abp Józef Życiński.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego