Słowa Najważniejsze

Wtorek 24 stycznia 2023

Czytania »

Judyta Syrek

|

24.01.2023 00:00 GN 3/2023 Otwarte

Szła w ciemności, lecz z mocą Boga

Mk 3, 31-35

Nadeszła Matka Jezusa i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. A tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze szukają Ciebie».

Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką».

Kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.
Mk 3,35

Ewangelia z komentarzem. Szła w ciemności, lecz z mocą Boga
Gość Niedzielny

Papież Benedykt XVI w książce „Jezus z Nazaretu” pisał, że Maryja w dniu zwiastowania przyjęła wolę Boga w atmosferze radości. Ale Jej życie nie było wyłącznie radością. Przechodziła też ciemne dni. Jednym z nich był ten, kiedy podążała za Synem na Golgotę. Wtedy szła w ogromnej ciemności, lecz z mocą Boga. Dniem ciemności był też ten, który opisuje dzisiejsza Ewangelia. Teologowie interpretują tę scenę jako zapowiedź drogi Jezusa, w której będzie wypełniał wolę Boga. Maryja wie, że pełnia zbawienia dokonuje się wtedy, kiedy spełnia się wola Boga. Matka Jezusa przyjęła wolę Boga na zawsze i stała się częścią żywej, trwającej od wieków wspólnoty Kościoła. Stała się Matką Kościoła.