Nowy numer 14/2020 Archiwum

Blisko zakazu aborcji

Zabrakło pięciu głosów, aby obywatelski projekt zakazujący aborcji nie został odrzucony przez Sejm w drugim czytaniu i trafił do dalszych prac w komisjach. Przeciwko wnioskowi komisji zdrowia oraz polityki społecznej opowiedziało się 186 posłów, za wnioskiem o odrzucenie było 191. Mimo porażki wynik głosowania daje bardzo duże nadzieje, że w przyszłości w Polsce życie ludzkie będzie całkowicie chronione. Warto zwrócić uwagę na kilka przesłanek, które na to wskazują.

Przede wszystkim przeciwko odrzuceniu projektu zagłosowali wszyscy obecni na sali obrad posłowie PiS, a w PSL i PJN tylko po jednym wstrzymało się od głosu, reszta była za tym, aby pracować nad regulacją dalej.

Mimo wprowadzenia dyscypliny partyjnej w PO, 15 posłów posłuchało głosu sumienia, złamało partyjne polecenie i opowiedziało się przeciwko odrzuceniu inicjatywy chroniącej życie. Fakt wprowadzenia dyscypliny w głosowaniu dotyczącym kwestii sumienia oznacza załamanie przez kierownictwo klubu PO jednego z podstawowych praw człowieka, chronionego nie tylko w polskiej Konstytucji, ale także w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka: prawa do wolności sumienia. Tym samum Platforma pokazała, że nie jest partią zachowującą demokratyczne standardy i szanującą podstawowe prawa człowieka, lecz bliżej jej do ugrupowań totalitarnych narzucających swoim politykom określone  przekonania.

Inicjatorzy ustawy nie zaprzestaną działań na rzecz całkowitej ochrony życia, w czasie kampanii wyborczej będą pokazywać Polakom, który z kandydatów opowiada się za życiem, a który przeciw. Jest to bardzo ważne, bowiem od tego, czy w przyszłym parlamencie zasiądą ludzie sumienia zależy powodzenie ich starań.

Badania opinii publicznej w Polsce pokazują, że zdecydowana większość Polaków jest za zakazem zabijania nienarodzonych dzieci, szczególnie chorych, na co pozwala obecnie obowiązujące prawo. Potwierdza to los projektu SLD przewidującego m.in. wprowadzenie możliwości aborcji do 12 tygodnia życia dziecka bez żadnych ograniczeń. Głosowany przed projektem obywatelskim uzyskał poparcie zaledwie 31 posłów.

Wielka mobilizacja obrońców życia, a szczególnie katolików, poparcie opinii publicznej dla obrony życia i głosowanie na polityków opowiadających się za życiem to przesłanki, które pozwalają mieć nadzieję, że życie w Polsce będzie całkowicie chronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Zobacz także

 • piotrp
  01.09.2011 12:29
  Praktycznie miałem nie zabierać głosu w tej sprawie. Wystarczająco dużo napisałem przez ostatnie miesiące, przewidując, taki właśnie koniec tego projektu.
  Jednakże artykuł redaktora Łozińskiego skłania mnie do kilku refleksji.

  1. Zakaz aborcji obowiązuje już dziś pod rządami obecnego prawa i moim zdaniem chroni życie nienarodzonych. Wbrew tytułowi do całkowitego / redaktor boi się chyba tego słowa / zakazu aborcji, brakuje bardzo wiele, a praktycznie nie ma na to szans. Bo nawet jeżeli projekt by wrócił do komisji, to ogromna większość posłów, już dziś nie chciała nawet słyszeć o zniesieniu przepisu ratującego życie matki. Zresztą postawienie tej sprawy w kampanii wyborczej spowodowało taki, a nie inny wynik głosowania. Polacy pamiętają przecież, że PiS nie poparł projektu Marka Jurka zmiany konstytucji, bo sam Prezes był przeciw całkowitemu zakazowi. Na użytek wyborów zmiania się poglądy i jeszcze liczy się na krótką pamięć wyborców. Zdumiewająca postawa katolickiego posła.

  2. Z przykrością muszę stwierdzić, że Redaktor Łozinski nie zna Konstytucji i innych aktów prawnych, a także orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego pisząc, że ma nadzieję, że życie w Polsce będzie całowicie chronione. Art. 38 konstytucji , uzupełniony wyrokiem TK mówi, może nie wprost, ale jednak o ochronie życia, także nienarodzonych.

  3. Nie ekscytowałbym sie nadmiernie wynikiem głosowania, bo nie jest on w żadnej mierze miarodajny. Zarówno wielu posłów PiS, jak i prawie cały PSL wiedząc, że projekt zostanie odrzucony głosami PO i SLD, zagłosowało za projektem, nic nie ryzykując, a w oczach wyborców mogą zyskać. Zresztą na wsi PiS nie będzie miał tego argumentu wobec PSL, bo ten pochylił się nad projektem. Należy dodać, że prawie 80 posłów nie głosowało, i z pewnością nie byli to zwolennicy zakazu. Zatem wmawianie nam i sobie, że wynik głosowania, w tej sprawie, daje jakąś nadzieję na przyszłość, bo nie jest najgorszy, to zaklinanie rzeczywistości. Ten sam projekt głosowany w miesiąc po wyborach byłoby zdecydowanie odrzucony. Zresztą to nie było głosowanie nad uchwaleniem tego prawa, a zaledwie dotyczyło skierowania go do dalszych prac w komisjach.

  4. Pan redaktor, podobnie jak i inni bardzo się oburzył na brak demokratycznych procedur w PO i wprowadzenie dyscypliny / zresztą kto chciał zrobił swoje / w sprawach sumienia. Ale nie przeszkadza mu wcale to, że całkowity zakaz, gdyby został uchwalony kształtował by sumienia milionów Polek, przyszłych matek. To obłudne myślenie. A swoją drogą, to redaktor chyba już zapomniał, jak działa system totalitarny.

 • Maciej
  01.09.2011 14:18
  W tak decydującej sprawie 10 posłów PiS nie głosowało. Widzieli przecież że tylko oni mogli doprowadzić do całkowitego zakazu zabijania dzieci nienarodzonych. Może nie chcieli pokazać swojego prawdziwego oblicza?
  Jak się wytumaczą tym którzy im zaufali?
  Czy w niedzielę bez obawy przystąpią do Komunii?
  doceń 5
 • Rafał
  04.09.2011 10:12
  Zobaczcie jak głosowali nasi posłowie.
  Zauważcie szczególnie jak głosowali posłowie którzy mówią że są katolikami. OTO LINK


  http://www.radiomaryja.pl/glosowanie_sejm.pdf
  doceń 0
 • mysia
  13.09.2011 20:56
  piszecie o nieobecnych poslach PiS, a co z poslami PO np Rycerzami Kolumba (3 poslów) albo Gowinem, ktory caly czas robil za lisc figowy jako katolik albo posel Raś (brat ks. Rasia- rzecznika kard Dziwisza). Zobaczcie jak oni glosowali...
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji