GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Elon Musk: sztuczna inteligencja jest jednym z największych zagrożeń dla cywilizacji

Elon Musk ostrzegł w środę podczas odbywającego się w Dubaju World Government Summit, że sztuczna inteligencja jest "jednym z największych zagrożeń" dla cywilizacji.

"Jednym z największych zagrożeń dla przyszłości cywilizacji jest AI(sztuczna inteligencja - PAP)" - powiedział w środę Musk zapytany o ChatGPT, którego cytuje portal amerykańskiej sieci CNBC.

Amerykański portal zaznacza, że Musk jest współzałożycielem OpenAI, amerykańskiego startupu, który opracował ChatGPT.

Przeczytaj: Religie abrahamowe zobowiązują się do troski o etykę sztucznej inteligencji

ChatGPT to nowy system sztucznej inteligencji, znany jako duży model językowy (po angielskiu - Logic Learning Machine, LLM). Został zaprojektowany do generowania tekstów podobnych do pisanych przez człowieka poprzez przewidywanie nadchodzących sekwencji słów. W przeciwieństwie do większości chatbotów ChatGPT nie przeszukuje Internetu. Teksty generuje, wykorzystując relacje między słowami przewidywane przez wewnętrzne procesy.

Przeczytaj: Sztuczna inteligencja pomoże zidentyfikować osoby, które napisały średniowieczne manuskrypty

Według Muska ChatGPT "zilustrował ludziom, jak bardzo zaawansowana stała się AI." Miliarder zaznaczył, że: "sztuczna inteligencja była zaawansowana już od jakiegoś czasu. Po prostu nie miała interfejsu użytkownika, który byłby dostępny dla większości ludzi."

Podczas gdy samochody, samoloty i medycyna muszą spełniać regulacyjne normy bezpieczeństwa, w przypadku AI nie ma jeszcze żadnych zasad ani przepisów utrzymujących jej rozwój pod kontrolą - dodał i zaapelował o uregulowanie kwestii bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.

Przeczytaj: Ma świadomość czy nie?

CNBC przypomina, że miliarder od dawna ostrzegał przed niebezpieczeństwami nieskrępowanego rozwoju AI. Biznesmen zapowiadał, że sztuczna inteligencja jest "znacznie bardziej niebezpieczna" niż głowice nuklearne.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast