GN 24/2018 Archiwum

Franciszek współczesny

Galicja, Wiał wiatr, Art Blue 2008

Poetycka opowieść o świętym Franciszku, napisana przez franciszkanina, ojca Andrzeja Zająca, zyskała interesującą oprawę muzyczną dzięki krakowskiemu zespołowi Galicja, związanemu z Piwnicą pod Baranami.

Galicja to nazwa kabaretu, który przed laty istniał w Krakowie.Dziś z kabaretu ostała się tylko jego część muzyczna w osobach wokalistki Lidii Jazgar, a także gitarzysty i kompozytora Ryszarda Brączka. To przede wszystkim oni stworzyli klimat płyty Wiał wiatr, ale spora w tym także zasługa zaproszonych gości.

Na krążku usłyszymy Przemysława Brannego, znanego m.in. z występów u Piotra Rubika, oraz Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej. Za słowo mówione odpowiada Jerzy Trela. Te wszystkie nazwiska świadczą o rozmachu przedsięwzięcia, którego prapremiera miała miejsce o północy 15 sierpnia w bazylice ojców franciszkanów w Krakowie. Wydarzenie wieńczyło
pierwszą edycję nocy „Cracovia Sacra”.

Bogate instrumentarium, ciekawe aranżacje Michała Woźniaka, wpadające w ucho kompozycje Ryszarda Brączka, a przede wszystkim niebanalne teksty ojca Zająca sprawiają, że słucha się tej płyty z przyjemnością. Autorzy przedsięwzięcia starali się podać biografię świętego Franciszka w takiej formie, by mógł się w niej odnaleźć także człowiek współczesny. Trzeba przyznać, że im się udało.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji