Nowy numer 13/2024 Archiwum

Franciszek współczesny

Galicja, Wiał wiatr, Art Blue 2008

Poetycka opowieść o świętym Franciszku, napisana przez franciszkanina, ojca Andrzeja Zająca, zyskała interesującą oprawę muzyczną dzięki krakowskiemu zespołowi Galicja, związanemu z Piwnicą pod Baranami.

Galicja to nazwa kabaretu, który przed laty istniał w Krakowie.Dziś z kabaretu ostała się tylko jego część muzyczna w osobach wokalistki Lidii Jazgar, a także gitarzysty i kompozytora Ryszarda Brączka. To przede wszystkim oni stworzyli klimat płyty Wiał wiatr, ale spora w tym także zasługa zaproszonych gości.

Na krążku usłyszymy Przemysława Brannego, znanego m.in. z występów u Piotra Rubika, oraz Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej. Za słowo mówione odpowiada Jerzy Trela. Te wszystkie nazwiska świadczą o rozmachu przedsięwzięcia, którego prapremiera miała miejsce o północy 15 sierpnia w bazylice ojców franciszkanów w Krakowie. Wydarzenie wieńczyło
pierwszą edycję nocy „Cracovia Sacra”.

Bogate instrumentarium, ciekawe aranżacje Michała Woźniaka, wpadające w ucho kompozycje Ryszarda Brączka, a przede wszystkim niebanalne teksty ojca Zająca sprawiają, że słucha się tej płyty z przyjemnością. Autorzy przedsięwzięcia starali się podać biografię świętego Franciszka w takiej formie, by mógł się w niej odnaleźć także człowiek współczesny. Trzeba przyznać, że im się udało.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego