Nowy numer 48/2023 Archiwum

Świat zatrzymany w obrazkach

Uciekając przed wojną, zabrała niewiele rzeczy. W Polsce Lolita Igorivna-‑Wrzeczynska – ukraińska artystka ludowa – pokazuje i uczy tradycyjnej sztuki zdobienia przedmiotów w technice mezen i petrykivka.

Przed wojną mieszkała w Kijowie. W tamtejszej szkole plastycznej uczyła się rysunku w dawnych technikach ludowych z terenów Ukrainy i wschodnich. W znajdującej się w położonej niedaleko Kijowa wsi Motyzhin ekologicznej osadzie Dolina Dzherel swoją sztuką dzieliła się z innymi. – W osadzie założonej przez ludzi z miasta prowadziliśmy ekologiczną uprawę warzyw i owoców i organizowaliśmy warsztaty tradycyjnego rzemiosła. Można było tam nauczyć się m.in. garncarstwa, wyrobu z drewna oraz wyplatania z wikliny i trawy przedmiotów użytkowych, a także rysunku w tradycyjnych technikach petrykivka i mezen. Organizowaliśmy jarmarki, warsztaty i święta. Każdy mógł tam nauczyć się tradycyjnego rzemiosła ukraińskiego, a także poznać historię naszego kraju – wspomina pani Lolita. Wojna jednak dotarła i do spokojnej osady pod Kijowem. Pani Lolita wraz z matką musiała uciekać do Polski. Schronienie znalazła w Katowicach. Urzekło ją to, jak dbamy o przydomowe ogródki czy klomby kwiatowe, nawet w miastach. Zauważyła też, że Polacy w swoich domach potrafią łączyć stare z nowym. – Widać u was przywiązanie do korzeni, historii, ale i podążanie za tym, co nowe – mówi.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek