Nowy numer 49/2023 Archiwum

Trening pamięci dla seniorów

Umysł, podobnie jak mięśnie, aby dłużej zachować sprawność, potrzebuje regularnych treningów. Gdzie szukać potrzebnych narzędzi i jak ćwiczyć?

Profilaktyka pozwalająca zachować zdrowie, sprawność i samodzielność na dłużej dotyczy nie tylko ciała, ale i umysłu. O ile świadomość potrzeby aktywności ruchowej rośnie, także wśród seniorów, o tyle trening pamięci, logicznego i sprawnego myślenia, wciąż jeszcze brzmi abstrakcyjnie. A szkoda, bo społeczeństwo się starzeje, a badania (np. prowadzone przez GUS) przewidują, że do 2050 r. seniorzy stanowić będą ok. 40 proc. populacji w Polsce. I choć w naszym kraju w opiekę i pomoc seniorom najczęściej zaangażowani są najbliżsi członkowie rodzin, coraz więcej seniorów korzysta z domów dziennego pobytu, klubów seniora, spotkań i warsztatów wzbogacających umiejętności oraz życie towarzyskie najstarszych. Spotkania takie najczęściej pełnią rolę edukacyjną, towarzyską, wyzwalają kreatywność lub zachęcają do aktywności fizycznej. Ćwiczenie umysłu jednak nie jest rozpowszechnioną formą spędzania czasu, choć ma wielkie znaczenie dla zachowania pamięci, a więc i sprawności oraz samodzielności.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek